מתן חזן חובל (צילום: דובר צה"ל)
"יחסי אנוש זה כל העניין", חזן | צילום: דובר צה"ל

אתמול בערב חשף מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג, את דרגות הקצין ואת סיכת המפקד הימי של מתן חזן, הצוער המצטיין בקורס החובלים מחזור 125.

כשסיים חזן את לימודיו בישיבה התיכונית, הוא הגיע למכינה הקדם צבאית בראשות מי שהיום הוא הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ. הרב פרץ, כך הוא מסביר, הוא האדם ששינה את צורת החשיבה שלו, והיה אחד הגורמים המובילים להצלחתו ולהצטיינותו. "הרבצ"ר הוא האיש שהכי השפיע עליי בכל הבחירות שעשיתי", מספר חזן. "בהתחלה כל מה שאתה מדמיין זה שאתה הולך לזחול בג'בלאות ולאכול אבק. אבל בלימודים איתו אתה נכנס לאט לאט להתבוננות ומחשבה על מהות השירות. השאלות האלה עיצבו את השירות שלי ואני חושב שהמצטיין קשור לזה".

חזן, בן 22 ממעלות, הוא אח לחמישה, אחד מהם משרת כנווט בחיל האוויר. בתחילה חשב חזן על  שירות מועיל ביחידה מובחרת בחיל הרגלים, אך עם הזמן הבין שהוא שואף אפילו גבוה יותר. "ידעתי שאני רוצה לתת יותר משלוש שנים רגילות, רציתי לתרום מעצמי יותר. התייעצתי עם אחי שעבר את קורס הטיס, והוא הדגיש את היתרון של קורס חובלים על קורס הטיס. הבנתי שאני רוצה לשלב פיקוד עם חינוך של החיילים, לעבור איתם תהליך. להביא שינוי קטן שיוביל למשהו גדול. חיל הים משלב את הדברים האלה- פיקוד וחינוך, מיצוי אישי והתמודדות עם הקשיים", הוא מתאר.

שבוע הפוך בקורס חובלים (צילום: בן אברהם, במחנה)
חובלים, לעומת טייסים, מפקדים על צוות חיילים | צילום: בן אברהם, במחנה

להיות דתי על ספינה - אתגר

חזן, שעבר בעצמו את הלבטים הקדם צבאיים בבחירת התפקיד, ממליץ לכל המתלבטים לעצור ולחשוב, ולא לבחור על פי קלות הדברים. "לכל מי שמתלבט הייתי אומר להסתכל לעתיד ולא לטווח הקצר, גם אם זה קשה. כל הדברים של כאן ועכשיו לא שווים, כי מה שמשיגים בקלות הולך בקלות", הוא מבהיר, "רק מי שנשם אבק דרכים יזכה לשאוף אוויר פסגות".

האתגר של שמירה על אורח חיים דתי במהלך הקורס והשירות המורכב, אפיין אף הוא את שירותו הצבאי של חזן עד כה. "לא מערימים עליי קשיים, אבל קורה שאתה צריך להתגמש כשאתה חי בספינה כל כך קטנה. מי שבוחר באורח החיים הזה, במיוחד בספינה, יודע שהוא צריך לתת קונטרה מהצד השני. אני נפגש כל הזמן עם ההתמודדות הזו, והכי קל לוותר עליה בצבא. אבל בשביל לשמור על הקו הערכי הזה צריך להזין את עצמך במה שאתה מאמין כל הזמן".

יחסי אנוש - המפתח להצטיינות

המפתח להצלחה והצטיינות בקורס החובלים, לדברי חזן, הם יחסי אנוש. "זה הבסיס להכל", הוא מבהיר, "הכול תלוי בכמה מקום אתה נותן לאחר ממך. ברגע שאתה לא שם את עצמך במרכז, הסביבה מרגישה את זה ונותנת לך הרבה יותר. זה מתמצת את העניין".

אתר צה"ל

>> התאומים הזהים שמשרתים יחד קיבלו תעודת הצטיינות