פורצת דרך. סג"מ אור פרץ (20) תעשה השבוע היסטוריה כשתיכנס באופן רשמי לתפקיד קש"א – קצינת שיתוף אש בגדוד חי"ר מתמרן, האישה הראשונה בתולדות צה"ל שתמלא את התפקיד הזה, כך על פי נתונים שמסר הצבא.

פרץ, שסיימה בשבוע שעבר את ההשלמה לקצונה וקיבלה את דרגות הקצינה בטקס על רחבת המסדרים של בה"ד 1, כולל פגישה עם נשיא המדינה, שובצה בגדוד 932 של חטיבת הנח"ל.

"הכרתי את המקצוע לפני ובהשלמת הקצונה מציעים לקצינים את עולם הפעלת האש והתאהבתי בתחום הזה", משחזרת פרץ בשיחה עם mako. "משם כבר עשיתי הכל כדי להגיע לתפקיד קש"א בגדוד חי"ר".

סג
היסטוריה בתפקידה הראשון כקצינה. פרץ על רחבת המסדרים | צילום: דובר צה"ל

עד לפני כשנה וחצי הקש"א בגדוד היה קצין מילואים אך בשנה האחרונה הוחלט להחזיר את התפקיד לצבא הסדיר. "בשגרה זו אחריות על כשירות הגדוד בנושא, לדאוג שכל בעלי התפקידים ידעו להפעיל את האש בצורה נכונה על פי הצורך", הסבירה על התפקיד. "אם תפרוץ מלחמה זה להיות בצמוד למג"ד ולסייע לגדוד בהפעלת האש".

למען הספר ספק, אם וכאשר תפרוץ מלחמה בלבנון או כל מקום אחר וגדוד 932 יכנס פנימה ללחימה היא תהיה שם. "זה התפקיד שלי ואני אעשה אותו בדיוק כמו אלו שהיו לפני", אמרה על כך.

סג"מ פרץ שהתגייסה בנובמבר 2018 שירתה מאז כלוחמת בחיל התותחנים. כעת היא תהיה הדמות הדומיננטית שבאחריותה בחירום לסגור מעגל אש מהיר על האויב, בין אם באמצעות כלי טיס ובין אם תותחים.

היא ציינה שחיל תותחנים מוביל את נושא השילוב של נשים לוחמות כבר שנים רבות. "הלוחמים שמשרתים איתנו יודעים טוב מאוד מה היכולות שלנו ומאמינים בנו. הרגשתי שזה היה שווה ובהשלמת קצונה הם סמכו עלי. כשהציעו לי את התפקיד הרגשתי רצויה ושבדרך אליו אני עושה הכל כמו הבנים".

סג
עם משפחתה התומכת וחברה למסלול. "כמובן שהם דואגים" | צילום: דובר צה"ל

על העובדה שהיא האישה הראשונה בתפקיד אמרה: "זה כבוד גדול. אני מרגישה שאני מייצגת את העולם של תותחנים, עכשיו את חטיבת הנח"ל וכמובן שגם את הלוחמות. יש פה הרבה מאוד על הכתפיים ואני מנסה להיות הכי טובה".

היא מוסיפה שברגע שהמינוי שלה נסגר מפקדי גדוד 932 התקשרו לברך "קיבלו אותי בצורה יפה מאוד. ברור לי שהגעתי למקום טוב וזה גדוד מאוד מתקדם בהפעלת אש".

סג"מ פרץ הוסיפה שגם בני המשפחה פרגנו לה. "המשפחה היא חלק בלתי נפרד מהתהליך בשיחות ותמיכה שכל הזמן קבלתי. הם גאים מאוד. כמובן שלאמא ואבא צובט בלב והם דואגים. אבל זה מגיע בליווי של תמיכה כשברור להם שאני עושה מה שאני מאמינה בו".

היא מספרת שקריירה צבאית זה אופציה, אם כי עדיין מוקדם מדי. "אני מסתדרת בעולם הצבאי ובגלל זה יצאתי לקצונה. אבל הזמן יעשה את שלו. כרגע המשימה שלי היא להתחיל לעבוד".

סג
תחליף את כומתת הטורקיז בירוק של הנח"ל. סג"ם פרץ | צילום: דובר צה"ל