התפתחות בחקירת התקרית בדרום בה תקפו בדואים, החשודים בגניבת ציוד צבאי משטח בסיס אימונים, את קציני צה"ל שניהלו מרדף אחריהם.

הצבא טען כי במהלך התקרית אחד הקצינים ירה באוויר מנשקו האישי לאחר שחש סכנה, אך גורמים בכירים במשטרת ישראל טוענים כי כוח צה"ל ירה תוך כדי נסיעה לעבר כלי הרכב בהם נסעו הבדואים בכביש המחבר בין צאלים לצומת הנגב. "החיילים יכלו להבעיר את הגזרה ולגרום למהומות", ציין גורם במשטרה בשיחה עם mako. "אסור היה להם לירות לעבר כלי רכב אזרחיים ומזל שזה הסתיים ללא נפגעים. הם היו צריכים להזעיק את המשטרה".

תקרית צה"ל בדרום (צילום: אלון חן)
רכבו של תושב הפזורה שטוען שירו על רכבו | צילום: אלון חן

במהלך בקשת המשטרה מבית המשפט להאריך את מעצרו של ח', תושב הפזורה ששוחרר למעצר בית ושל חשוד נוסף בתקרית שמעצרו הוארך בשלושה ימים, הועלו טענו בנוגע לירי והעובדה שקצין צה"ל כיוון נשק לעברם. פרקליטם של השניים עו"ד מוטי יוסף, טען בדיון כי ירי החיילים לעבר כלי הרכב מצד הלוחמים סיכן את חייהם של הנוסעים בכביש. "מה זה, מערב פרוע? יש משטרה", ציין עורך הדין יוסף, "ללוחמים אין שום סמכות לירות לעבר אזרחים. אם זה היה הפוך מה היה קורה? האירוע יכול היה להסתיים באסון".

תקרית צה"ל בדרום (צילום: אלון חן)
אחד הקצינים שתועד מכוון נשק לעבר אחד המעורבים בתקרית | צילום: אלון חן

ח', תושב הפזורה הבדואית טוען כי מהג'יפ הצבאי נורו יריות לעבר הרכב בו נסע עם ילדיו וכי הוא אינו קשור לאירוע ונקלע למקום בטעות. "זה היה מפחיד ומסוכן מאוד", טען ח', "היו איתי ילדים באוטו ושמעתי כדורים שורקים ליד המכונית".

גורמים במשטרה ציינו כי התחקיר הועבר לגורמים בכירים ביותר בצה"ל ובמשרד הביטחון. עורך הדין יוסף דורש לפתוח בחקירת מצ"ח בעניינם של החיילים החשודים בביצוע הירי תוך כדי נסיעה לעבר הרכב האזרחי.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה:

"האירוע מצוי בחקירה של משטרת ישראל. על כן לא נוכל לפרט בנושא".