גיבוש גדס"ר נח"ל (צילום: זאב מרמורשטיין, באדיבות גרעיני החיילים)
המשימה: להתקבל לסיירת | צילום: זאב מרמורשטיין, באדיבות גרעיני החיילים

בגיוס נובמבר האחרון, נרשמה מוטיבציה גבוהה בקרב המלש“בים לגיוס ליחידות קרביות –כמעט מחצית מהמתגייסים הביעו רצון לשרת באחת מחטיבות החי"ר. לאחר שפוזרו הטירונים הטריים בבסיסי ההכשרה אליהם שובצו, החל תהליך הפיכתם ללוחמים מן המניין, כאשר הסיפתח לאלו שרוצים לעשו עוד, הוא כמובן גיבוש היח"טיות (יחידות חטיבתיות) הנכסף. מפקד פלוגת ההכשרות בגדס"ר נח"ל, סגן מושיקו גוטליב, מספר על הגיבוש שנערך בשבוע שעבר, על האתגרים שניצבו מול הטירונים ועל מה שנדרש מהלוחם הטרי על מנת לשרת כלוחם בסיירת של הנח"ל.

"המטרה שלנו היא לבדוק האם המתגייס איתן מבחינה פיזית ומנטאלית ואם הוא יודע לעבוד לבד וגם בעבודת צוות", ציין סגן גוטליב. על מנת לבחון את האלמנטים האלו, הטירונים עוברים במשך שלושה וחצי ימים של מבחנים אינטנסיביים. במישור הפרטי, נדרשים הלוחמים לנתח משימות ולמצוא פתרונות יצירתיים למשימה מבצעית המוטלת עליהם, מהבחינה המנטאלית ומהבחינה הפיזית עליהם לעבור מסעות, זחילות, נשיאת אלונקות, ביצוע פק"לים, חפירת שוכות והקמת מחסות; במישור הקבוצתי, הלוחמים נבחנים כאשר נדרש מהם לבצע משימה יחד ועל כל אחד מהם להתבלט ולקחת יוזמה, כאשר נבחנת הדינמיקה החברתית ביניהם.

"בגיבוש האחרון ההוראה מלמעלה הייתה לבחון ביתר שאת את הגבולות של הטירונים, מבחינת עצימות וכושר פיזי בעיקר", אומר גוטליב. "נערכו מבחנים אשר לא הופיעו בעבר, אם מבחינת סרגל המאמצים והרחבת גבולות הגזרה לעצימות הפיזית במסעות". המטרה, כאמור, הייתה "להביא את החייל לקצה גבול היכולת ובגיבוש הנוכחי, להבדיל מגיבושים אחרים, הצלחנו לעשות זאת", קובע גוטליב.

גיבוש לגדס"ר נח"ל (צילום: זאב מרמורשטיין, באדיבות גרעיני החיילים)
הגיבוש בוחן אלמנטים אישיים ואלמנטים קבוצתיים | צילום: זאב מרמורשטיין, באדיבות גרעיני החיילים

ומה מצופה מהטירונים אשר עברו הגיבוש ונבחרו לשרת כלוחמים בגדוד הסיור? 
"אני כמ"פ מצפה מהם לחתור למגע, להיות בני אדם לוחמניים אשר ידעו לעמוד עם כל אתגר שיוצב מול עיניהם, ובו זמנית להיות אנשים משימתיים, ערכיים, אשר דוגלים בצניעות ובדרך ארץ".

כשירות גבוהה ללחימה

גדוד הסיור של חטיבת הנח"ל מצוי כיום בכשירות גבוהה מאוד למלחמה, כך על פי גוטליב. עוד הוא מספר כי במבצע "עמוד ענן", בו הגדס"ר היה עשוי לקחת חלק פעיל ומשמעותי, נערכו הכנות מקצועיות אשר הוכיחו את רמת הכשירות הגבוהה בה נמצא הגדוד. "הגדס"ר היא יחידה מובחרת אשר ביום יום נמצאת במצב כשירות ללחימה מאוד גבוה, לכן, במהלך ההכנות התאפשר לנו להוכיח זאת, והגדוד היה מוכן למשימה בצורה הטובה ביותר".

"לאחר המבצע, חזר הגדס"ר לתעסוקה המבצעית בה היה לפני באזור דרום הר חברון, כאשר שם מתמודד עם מעצרים ומשימות רבות", הוא מספר ומוסיף, "לאחר המבצע הייתה התחממות קלה בגזרה, דבר שגורם לפעילות יותר דחופה ולמעצרים יותר מורכבים, אך ללוחמים בגדס"ר יש מוטיבציה מאוד גבוהה, וזה תענוג לעבוד עם אנשים שרוצים לבצע את כל המשימות, ולכן מתמודדים גם היום עם כל אתגר".

לאתר צה"ל

>> הצצה: כך נראה גיבוש סטי"לים