במצרים מתנהל בימים אלה תרגיל צבאי בינלאומי בו משתתפות 21 מדינות ונחשב לגדול ביותר במזרח התיכון. באימון הענק ששמו "כוכב בוהק 2121", משתתפים אלפי חיילים, כלי רכב וכלי טיס כשהוא צפוי להתקיים לאורך כל השבוע עד ל-17 בספטמבר. האימון מתנהל מבסיס "מוחמד נג׳יב" הממוקם מערבית לאלכסנדריה ושוכן על שפת הים התיכון. בסיס שנחנך רק לפני שלוש שנים ונחשב לגדול ביותר במזרח התיכון.

חלקו הראשון של האימון החל כבר בתחילת החודש בסדרה של הרצאות תיאורטיות ומעשיות במטרה לאחד את מושגי הלחימה ולשפר את שיתוף הפעולה. השבוע החל החלק העיקרי של האימון הכולל תרחישי לחימה שונים של יחידות מיוחדות, לחימה נגד מתחמי טרור ואף צבאות סדירים תוך דגש על כוחות לחימה משולבים. מטוסי קרב דימו תקיפה של יעדים וסיוע לכוחות היבשה ובנוסף גם בוצעה הצנחה של למעלה מאלף צנחנים, רובם מצרים ואמריקאים.

בין המדינות שמשתתפות באימון ניתן למנות את ארה"ב, איטליה, יוון, ספרד, פקיסטן, מרוקו, סעודיה, ירדן ואיחוד האמירויות. "התרגיל הזה הוא כלי פיתוח מקצועי חשוב לבדיקה ואימות מושגים, נהלים וטקטיקות", אמר גנרל סטיבן מילאינו מפיקוד ההדרכה בצבא ארה"ב. הוא הוסיף כי: "באופן רחב יותר, האימון מאפשר לצבאות המשתתפים בו להגדיל את היכולות המבצעיות ולהגיב במהירות למצבי משבר מורכבים".

תרגיל, מצרים (צילום: צבא מצרים)
תרגיל ענק במצרים - ספטמבר 2021 | צילום: צבא מצרים
תרגיל, מצרים (צילום: צבא מצרים)
תרגיל ענק במצרים - ספטמבר 2021 | צילום: צבא מצרים

מדובר באימון בינלאומי המתרחש במצרים אחת לשנתיים מאז 1981. האימון הנוכחי היה אמור לצאת לפועל בשנה שעבר, אולם נדחה לתקופה זו בשל משבר הקורונה. יש לציין שזה לא האימון הבינלאומי היחיד שמתקיים בימים אלה במצרים. בנוסף ישנו עוד אימון משותף ליחידות מיוחדות של צבא מצרים וקפריסין, עוד אימון משותף לצי המצרי והצי ההודי ואימון נפרד מצרי אמריקאי גם הוא בדגש על לוחמה בטרור ויחידת מיוחדות.

בשנים האחרונות מצרים נמצאת בסוג של מסע רכש ענק של מערכות לחימה הכוללות בין השאר מטוסי קרב, צוללות, ספינות טילים, טנקים ועוד. לזה יש להוסיף השקעה אדירה בתשתיות צבאיות ואימונים רבים, בדגש של שיתוף פעולה עם צבאות מהעולם. למרות שמדובר במדינת שלום, ההתעצמות הצבאית של מצרים מעוררת דאגה גם בישראל.