חיל הים האיראני קיבל לידיו היום, (שני) שתי ספינות חדשות מתוצרת מקומית, משחתת בשם "דנה" (DENA) ושולת מוקשים בשם "שאהין". הספינות התקבלו בטקס שהתקיים בנמל באנדר עבאס.

כבר תקופה ארוכה שאיראן פועלת להעצים את יכולות הצי הימי שלה כמו גם התעשיות הביטחוניות. זה קורה כשברקע שתי ספינות איראניות חוצות את האוקיאנוס האטלנטי בהפלגה הארוכה ביותר בהיסטוריה של הצי המקומי ובתקופה של ריבוי דיווחים על תקריות ימיות שחלקן נקשרו גם בשמה של ישראל.

המשחתת שהצי האיראני קיבל לידיו היא מסדרת מודג', ששלושה מהן כבר נמצאות בשירות ובסך הכל הצי האיראני אמור לקבל לידיו שבע ספינות מהסוג הזה. מדובר בפריגטה שאורכה 95 מטרים והיא חמושה במערכות הגנה והתקפה נגד מטרות אוויריות, ספינות וצוללות.

בין השאר ה"דנה" חמושה במשגרי טילים מסוג "נור" וקאדר" נגד ספינות, תותח ימי מכוון מכ"ם 70 מ"מ מסוג פג'ר-27 ובנוסף טילים נגד מטוסים מסוג "סאייד-2" ו"מארהב" המסוגלים ליירט מגוון כלי טיס בטווחים של עשרות ק"מ. לספינה גם מנחת למסוק ומערכות לוחמה אלקטרונית.

אחת הספינות  (צילום: Darya Press)
סמל המשחתת "דנה" שנכנסה לשירות בצי האיראני | צילום: Darya Press

ספינה מהסוג הזה, שנכנסה לשירות, עלתה לכותרות במהלך תאונה ימית שהביאה לטביעתה אחרי שהתנגשה בשובר גלים. שישה מאנשי הצוות שלה נפלו לים באירוע, ארבעה מהם חולצו ושניים נהרגו. על פי האיראנים לספינה הזו יש יכולת לבצע הפלגות ארוכות טווח, כולל חציית אוקיאנוסים.

הספינה השנייה שהצי האיראני קיבל לידו, היא שאהין, שולת מוקשים באורך של 33 מטר שתוכננה ומיוצרת על ידי משרד הביטחון האיראני. באיראן ציינו כי היא מצוידת במגוון טכנולוגיות חדישות המאפשרות לזהות ולהוציא מהים סוגים שונים של מוקשים ימיים. בכך להגן על נתיבי השיט וספינות איראניות.

נראה שהחשיפה אינה מקרית. בימים אלה ארצות הברית עוקבת מקרוב אחרי שתי ספינות איראניות שייתכן שעושות את דרכן לוונצואלה ואולי גם קובה. מדובר בספינת קרב איראנית ומכלית נפט לשעבר שהוסבה לבסיס צף ויכולה לשאת מגוון משגרי טילים, יחידות, סירות קטנות, מסוקים ועוד. זו ההפלגה הארוכה ביותר של הצי האיראני ובארה"ב ממש לא אוהבים את נוכחותן של ספינות מלחמה איראניות בחצר האחורית שלהם.