רוסיה מתגברת את הכוחות שלה בסוריה ופורסת לשם ספינות ואלפי חיילים. הצי הרוסי אישר כי ספינת פטרול, בעלת יכולת חמקנית לטענתם, עזבה את הבסיס בים השחור לפעילות במסגרת הכוח הימי שבסוריה. במקביל מטוסי תובלה של חיל האוויר הרוסי העבירו למדינה אלפי חיילים וציוד צבאי.

הספינה "דמיטרי רוגאצ'ב" תועדה כשהיא חוצה את מצרי בוספורוס בדרכה לבסיס טרטוס בסוריה. הצי הרוסי אישר ש"צוות הספינה מבצע מעבר מהים השחור לים התיכון, שם יבצע משימות במסגרת היחידה המבצעית הקבועה של הצי הרוסי", כפי שנמסר בהודעה הרשמית.

מדובר בספינה החדשה שנבנית במסגרת "פרויקט 22160", שאמור לכלול שש ספינות בסך הכל. עד היום נבנו שלוש ספינות מהסוג הזה כאשר ה"רוגאצ'ב" היא השנייה שנמסרה לצי הרוסי בשנת 2019.

אם הספינה החדשה של חיל הים הישראלי, "סער 6" שוקלת 2,000 טון, הספינה הרוסית שוקלץ 1,700 טון. הייעוד שלה הוא פעולה קרובה לאיזור החוף כשהיא חמושה בתותח 76 מ"מ מוכוון מכ"ם, טילי "קאליבר" בעלי טווח של כ-500 ק"מ, טילים נגד מטוסים, זוג מקלעים ובנוסף מנחת להפעלת מסוק.

(בסרטון המצורף: דיווח מצולם על נחיתת הכוח הרוסי)

ברוסיה גם אישרו שמטוסי איליושין IL-76 הגיעו לבסיס חיל האוויר הסורי בקמישלי (אזור כורדי בגבול עם טורקיה) עם מאות חיילים וציוד במטרה לתגבר את הכוחות שלהם בסוריה.

התגבור מגיע על רקע מבצע שותף עם הצבא הסורי, במטרה להילחם בכיסי מורדים שעדיין קיימים במדינה, כולל של דאע"ש. בשבוע האחרון אף דווח שחיל האוויר הרוסי יצא לכמות גדולה של גיחות תקיפה בסוריה.

הכוח הזה כמו גם כוחות שכבר נמצאים בסוריה גם הגביר את הנוכחות בגבול סוריה-טורקיה. המטרה של הכוחות להגביל את הצבא הטורקי שפועל בסוריה, לא פעם גם נגד מיליציות הנאמנות למשטר אסד ואפילו הצבא הרשמי. בסוריה דורשים מהצבא הטורקי לצאת מהמדינה.

חיילים טורקים בגבול סוריה (צילום: Chris McGrath, gettyimages)
רוצים אותם בחוץ. חיילים טורקים בגבול | צילום: Chris McGrath, gettyimages