לשליט לוב לשעבר, מועמר קדאפי הייתה יחידה של שומרות ראש. לוחמות שהוכשרו לשמור עליו 24 שעות ביממה. מתברר שבממלכה הסעודית החליטו ללכת צעד אחד קדימה ובאחרונה גויסו נשים לאבטח את הארמון המלכותי של יורש העצר, מוחמד בן סלמאן.

הפצת תמונה בה נראית כביכול מאבטחת בארמון מעוררת עניין רב ברשתות החברתיות בממלכה ומחוצה לה. חלק מהאנשים תמכו במהלך כחלק מקידום זכויות האישה בממלכה והיו כאלה שהתנגדו וטענו שמדובר בתקדים מסוכן, שמקורו בשומרות הראש של השליט הלובי המנוח ואחרים שהתייחסו לעניין בקטע סאטירי. גם כלי התקשורת בסעודיה נחלקו לתומכים ומתנגדים.

בממלכה הסעודית פרסמו את הקריטריונים לנשים המעוניינות להתקבל למשמר המלכותי, לאחר שהחלו בשלב הגיוסים והמיונים: המאבטחות נדרשות להתלבש באופן צנוע מאוד. נשים בגילאי 21-40 ממוצא סעודי בלבד, נשואות לאזרח סעודי. גובה מינימום 1.55 מטר ומשקל של לא יותר מ-60 ק"ג.

מוחמד בן סלמאן
יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן. למד מקדאפי? | צילום: Ralf Hirschberger/picture alliance via Getty Images

הנשים יעברו שורה של מבחני התאמה הכוללים גם שימוש בכלי נשק והכשרות בתחום אבטחת אישים. בשלב הראשוני מדובר על כמה עשרות בודדות של נשים.

בתחילת השנה הודיעה סעודיה על פתיחת הצבא לגיוס נשים כחלק מחזון הממלכה לשנת 2030 ששמה לה כיעד לקדם בה את מעמד האישה. צבא סעודיה מצוי בין השאר בסכסוך עם המורדים החותים בתימן, הנתמכים על ידי איראן.

הסעודים קונים בכסף רב מטוסי קרב ומסוקים מארה"ב אך הכסף לא קונה להם בהכרח הצלחה בשדה הקרב עד כה.