ב-16 לחודש צפויים להיפגש נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בפסגה שתתקיים בז'נבה, שווייץ. פגישתם של שני מנהיגי המעצמות מצריכה מן הסתם מבצע אבטחה נרחב שעשוי לכלול גם קשר ישראלי.

למרות שיש עוד זמן עד לפגישה המתוכננת, חלק מסידורי האבטחה החלו להיחשף בפרסומים זרים. בין היתר פורסם כי משימת סגירת השמיים וסיכול תרחיש של פיגוע מהאוויר הוטלה על חיל האוויר השווייצרי, שיחזיק כמה מטוסי קרב אוויר וכך יסגור את המרחב האווירי מעל ז'נבה.

המל''ט (צילום: Elbit Systems)
המל"ט הישראלי שנמכר לשווייץ ועשוי לסייע כאן. הרמס 900 | צילום: Elbit Systems

ההחלטה התקבלה על ידי הממשלה בשיתוף מנהלת התעופה האזרחית. הערכה היא שאת המשימה הם יטילו על טייסת מטוסי F/A-18, מטוס הקרב המתקדם ביותר של שווייץ, שבימים אלו מחפשים לו מחליף.

שווייץ רכשה לאחרונה שישה מטוסים ללא טייס מסוג "הרמס 900" מתוצרת חברת אלביט מערכות הישראלית, כשהראשון סופק לה עוד בשנה שעברה, במסגרת עסקה בהיקף המוערך בכ-200 מיליון דולר. ההערכה היא שגם מטוס זה יסייע במשימת האבטחה. 

ישנו גם עניין נקודתי והוא שהמרחב האווירי אותו מתכוונים לסגור סמוך מאוד לגבול עם צרפת, מה שדורש תיאום עם הצרפתים כאשר שווייץ איננה חברה בנאט"ו והצדדים מחפשים פתרון לעניין הבירוקרטי הזה.

אבטחה משמעותית תהיה גם על הקרקע. חוץ מצוותי האבטחה שכל מנהיג מביא איתו, השווייצרים מתכננים לפרוס לא פחות מאלף אנשי ביטחון מהמשטרה, הצבא ויחידות מיוחדות.

ביום רביעי נשיא ארה"ב ביידן יטוס לאירופה שם ייפגש עם מנהיגי ה-G7 וראשי נאט"ו. על פי הפרסומים, שבז'נבה מסרבים לאשר, כבר נמצאים שם גם צוותים מיחידות מיוחדות של ארה"ב. יש לציין כי לשווייץ ניסיון רב בסגירת השמיים מסיבות של ביטחון ואבטחת מנהיגים ופגישות מהדרג הגבוה ביותר בעולם.

ג'ו ביידן ולדימיר פוטין (צילום: Sky News)
אבטחה נרחבת. ולדימיר פוטין, ג'ו ביידן. ארכיון. | צילום: Sky News