ספינת הטילים "USS Stout" של הצי האמריקאי חזרה בשבוע שעבר מפריסה, מה שמוכר בישראל כ"קו" שנמשכה קרוב לתשעה חודשים, 270 ימים בסך הכל מהם 215 בים. בכך היא שברה את השיא הקודם שלה שעמד על 160 ימים.

מיותר לציין שמדובר בתקופה שבה אנשי הצוות, גברים, נשים, נשואים ורווקים לא רואים את הבית ובני המשפחה שלהם.

"בזמן שהעולם התמודד עם משבר בריאות עולמי, המלחים היו במקום הכי בטוח. בים", אמר אדמירל אנדרו לואיס, מפקד הצי ה-2 של ארה"ב. "האנשים, הם היתרון שלנו ובזמן שפעלו בים הם שמרו על נתיבי השיט ונשארו ערניים וחדים בביצוע המשימות שלהם".

נושאת מטוסים (צילום:  Shannon E. Renfroe/AFP, GettyImages)
נושאת מטוסים נימיץ. חברו לכזו בזמן הפריסה | צילום: Shannon E. Renfroe/AFP, GettyImages

במסגרת הפריסה הספינה פעלה במסגרת הצי ה-2, החמישי והשישי. כל אחד מהם אחרי על אזור אחר בעולם. בתחילת הפריסה הם פעלו במסגרת הצי השני כחלק מקבוצת התקיפה של נושאת המטוסים אייזנהאואר בצפון האוקיינוס האטלנטי. במסגרת ההפלגה חצו את האוקיינוס וביצעו מספר תרגילים גדולים.

אחרי שחצו את האוקינוס הם הצטרפו לצי החמישי ופעלו עם נושאת מטוסים נוספת, נימיץ וגם נושאת המסוקים בטאן. קבוצה זו השתתפה במשימות הקואליציה במייצרי הורמוז ומפרץ עומאן מול האיראנים תוך דאגה לנתיבי השיט שם.

הם היו 139 ימים תחת הצי החמישי, אבטחו שם 550 ספינות נפט ומסחר והעבירו לא פחות מ-1,500 הודעות מידע שסייעו לאותן ספינות. במסגרת הפעילות בצי השישי הם ביקרו בנמל ספרדי שם קיבלו מזון, דלק וציוד ומיד חזרו לים.

בצי האמריקאי ציינו שכדי לתמוך בצוות הם עשו 40 אירועי פיקניק בים כולל שחייה. בסך הכל הספינה שטה 96,000 ק"מ ועברה במיצר גיברלטר, תעלת סואץ, מיצר באב-אל מנדב ומיצר הורמוז, רשימה חלקית בהחלט לפני שחזרו לנורפולק, וירג'ניה.

נערה צופה על ספינת הצי (צילום: AFP via Getty Images)
ספינת הצי באזור המפרץ הפרסי. גם לשם הגיעו | צילום: AFP via Getty Images