אחרי שאישרו לנשים טייסות לטוס גם בהריון, חיל האוויר האמריקאי פרסם "קול קורא" למכרז שיספק סרבלי טיסה שיותאמו לנשים בשלבי הריון שונים.

הפרסום עלה באתר המכרזים הממשלתי האמריקאי ושם חיל האוויר מבקש מחברות מסחריות שפועלות בתחום להגיש הצעת יכולת ומחיר. על פי התנאים שהוצגו באתר, על החברות שמעוניינות להשתתף במכרז להיות מסוגלות לספק לפחות 400 סרבלי טיסה לנשים בהריון בתוך שישה חודשים מרגע החתימה על החוזה.

כיום אין לחיל האוויר האמריקאי סרבלים מותאמים והפתרון שבו משתמשים זה פשוט סרבלי טיסה במידות גדולות יותר. חליפות הטיסה חייבות להגן על הטייסות מאש וחברה שתזכה במכרז צריכה לספק מה שמוגדר כחליפה אחת, סרבל טיסה, או בשני חלקים, כמו שנהוג בצוותי מסוקים.

ההחלטה לאפשר לנשים לטוס בזמן הריון התקבלה אחרי שלב ניסויים בשנת 2019 ומי שדחף למהלך הוא מפקד חיל האוויר האמריקאי היוצא, גנרל דייויד גולדפין. עד לאותה החלטה נשים היו מפסיקות לטוס ברגע שהתקבל אישור שהן בהריון.

מטוס הרקולס C-130
אחד הדגמים אותו יטיסו בהריון, ההרקולס | צילום: Fiona Goodall, gettyimages

השינוי הוא שעכשיו הן ימלאו טפסים לבקשת המשך טיסה, כאשר נשים שמטיסות מטוסי תובלה ימשיכו לטוס עד לסוף השבוע ה-24 להריון. האישור ניתן לטייסות במטוסי C-130 הרקולס או C-17, מטוסי תדלוק KC-135 ומסוקים. נכון להיום לא התקבלה החלטה לגבי נשים שמטיסות מטוסי קרב או כל כלי טיס שיש בו כיסא מפלט. 

למפעילות כלי טיס בלתי מאוישים, מערכות טילים ועוד תפקידים שבהם לובשים סרבלי טיסה, תהיה אפשרות להישאר בתפקיד עד לשבוע ה-34 להריון.

בארץ לא ידוע על נשות צוות אוויר שטסו בזמן שהן בהריון, אך כפי שפרסמנו בעבר, רס"ר א', מכונאית מוסת, טסה בזמן שהייתה בהריון, כולל גיחות במבצע צוק איתן. כמה שנים לאחר מכן התיר חיל האוויר למכונאית מוטסת אחרת להמשיך לטוס כשהייתה בתחילת ההריון.