לפחות שלושה מסוקים רוסים הושמדו ונוסיפים נפגעו בין ימים שלישי לרביעי השבוע, בתקיפה שביצע צבא אוקראינה על שדה התעופה בחרסון. על המקום השתלטו לאחר הפלישה כוחות צבא רוסיה, שהחלו להפעיל אותו כבסיס אווירי קדמי.

נראה כי מדובר בחלק מהתקפת הנגד עליה הכריז אתמול נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי. בנוסף, על פי חלק מהדיווחים, הבסיס הרוסי הותקף מהאוויר, מה שמראה כי גם ביום ה-22 ללחימה - הרוסים לא הצליחו להשיג עליונות אווירית בשמי אוקראינה - מה שפוגע בהם קשות. יש לסייג כי יתכן גם והתקיפה בוצעה בירי רקטות וארטילריה, מה שלא משנה את התוצאה על הקרקע.

בתמונות לוויין שהתפרסמו ניתן לראות את עמודי העשן הכבד בבסיס שתפסו הרוסים, וכמה מסוקים שבוערים על הקרקע. מהתמונות ניכר שזאת לא התקיפה הראשונה של אוקראינה נגד הבסיס הזה. יש סימנים של מכתשים וסימני שריפה במנחת המסוקים. כנראה שכבר היו שם כלי טיס שנפגעו בתקיפות קודמות ופינו אותם מהמקום.

התקיפה הזו יצאה לפועל זמן קצר אחרי שהרוסים טוענו כי הצליחו להשיג שליטה מלאה על חרסון. על פי אתר "Oryx", בעקבות התקיפה עלה מספר המסוקים שרוסיה איבדה מתחילת הפלישה ל-30. בצבא אוקראינה, טוענים כי השמידו למעלה מ-75 מסוקים רוסים.

במקביל לתקיפת שדה התעופה הקדמי של חיל האוויר הרוסי, התפרסם גם תיעוד של סוללת נ"מ אוקראינית, מפילה מה שנראה כמו מטוס קרב של חיל האוויר הרוסי. מהצד השני, ניתן היה לראות משגר טילי S-300 אוקראיני נטוש, אחרי שנתקע בגלל תנאי הדרך או מסיבות טכניות.

המשמעות של זה, היא שחוץ מטילי כתף נגד מטוסים, לצבא אוקראינה גם מערך סוללות טילי נ"מ פעיל. כלומר הרוסים כשלו בהשמדת מערך ההגנה האווירית האוקראיני. זה מאלץ את הטייסים הרוסים לטוס בגובה נמוך מאוד, מה שהופך אותם פגיעים לטילי הכתף.

יחד עם תקיפת הבסיס הקדמי של חיל האוויר הרוסי, מדובר בהישג משמעותי של הצד האוקראיני, אל מול מה שנראה כמגמה של יכולות גרועות מצדו של חיל האוויר הרוסי, המתקשה בניהול של מבצעים אוויריים מורכבים, מגלה יכולת נמוכה בתחום הפעלת החימוש המדויק, ועוד.