יממה אחת בלבד אחרי חשיפת המטענים בגבול סוריה במוצב 116 הסמוך למקום בו פעל בעבר בית החולים של צה"ל לטיפול בפצועים סורים, הצבא כבר ידע להגיד ולפרסם מי היו מניחי המטענים ומי שלח אותם לשם. הם ידעו גם את מי לתקוף הלילה (רביעי).

המידע המודיעיני המהיר הגיע בין השאר בזכות אנשי המודיעין בתחום האופרטיבי, שזיהו כי מי שהניחו את המטענים הם אזרחים סורים שמתגוררים בכפרים באזור, גויסו והופעלו על ידי כוח קודס האיראני. החולייה הזו כבר נמצאת על הכוונת של המודיעין הישראלי.

בצה"ל מציינים כי בחודש אוגוסט האחרון סוכל אירוע הנחת מטענים באזור, במבצע בו לקחו חלק בין היתר גורמי מודיעין, חיל האוויר ויחידת הקומנדו מגלן, אך: "המסר מאותו אירוע לא נקלט בצד השני" - ולכן בוצעה התקיפה הנוכחית.

לוחם צה''ל בגבול (צילום: דובר צה"ל)
לוחם צה"ל בגבול | צילום: דובר צה"ל

"באירוע הקודם היה כיסוי מודיעיני מלא", ציין אחד מאותם גורמי מודיעין אופרטיבי בגזרה בשיחה עם mako. נראה שגם באירוע הלילה, אותו כיסוי מודיעיני הוא זה שסיפק את המטרות עבור חיל האוויר.

הגורם המודיעיני בגזרה הוסיף כי: "אנחנו ממשיכים להפליל פעילי טרור, לאסוף ולנתח מודיעין כדי להביא את המידע הכי רלוונטי לכוחות בשטח ולהיות מוכנים ראשונים. ההיערכות המבצעית והמודיעינית שלנו מוכיחה את עצמה כמוצלחת".

על רקע האירוע הנוכחי נראה כי הפרסומים על עזיבת האיראנים את סוריה היו יותר משאלת לב מאשר עובדות בשטח. האיראנים הוציאו כוחות רק משום שלא היה בהם צורך אחרי שצבא אסד הכריע בגדול את המורדים בסוריה.

נראה שהם התאימו את עצמם למצב בשטח, ממשיכים להתבסס ולנהל מערכה נגד ישראל. למרות המכות שהאיראנים ספגו ואפילו החיסול של מפקד כוח קודס הגנרל קאסם סולימאני לפני כשנה, הפרויקט האיראני בסוריה נמשך. גם בצה"ל בוחנים את הנעשה שם גם בעקבות התקיפה ונערכים לאפשרות של תגובה.

עבודה הנדסית בגבול סוריה (צילום: דובר צה"ל)
עבודה הנדסית בגבול סוריה | צילום: דובר צה"ל