פליטים בדרום תל אביב (צילום: Edward Kaprov, GettyImages IL)
פליטים בדרום תל אביב, אילוסטרציה | צילום: Edward Kaprov, GettyImages IL

בעבר דיווחנו לכם על לוחמים בחטיבת הצנחנים שהתנדבו בשיפוץ ביתה של פליטה מקונגו – וספגו על כך לא מעט אש ברשת. כעת מתברר שלא מדובר בפעילות ההתנדבותית היחידה שביצעו חיילי צה"ל עם פליטים בחודשים האחרונים, ובהתאם – לא מדובר גם בביקורת היחידה שנמתחה בנושא.

ארגון "סטודנטים למען דרום תל אביב" פרסם בסוף השבוע האחרון דו"ח שבמסגרתו חשף לפחות עוד שמונה מקרים שבהם חיילי צה"ל התנדבו עם פליטים באזור דרום תל אביב. לטענת הארגון, מדובר ב"חבירה לגורמים פוליטיים" ובחריגה מסמכויות הצבא. בין היתר מדובר בחיילי חיל המודיעין, חיל החינוך, לוחמי שריון, מפקדים בבית הספר למקצועות החי"ר וחיילים מיחידות נוספות.

לטענת מחברי הדו"ח, כבר יותר משנתיים שחיילי צה"ל לוקחים חלק בפעילויות מהסוג הנ"ל, שמוגדרות כפעילויות חינוכיות והתנדבותיות - ממשחק עם ילדי פליטים בגנים ציבוריים ועד, כאמור, עזרה בשיפוץ בתים. "אף כי אנו מאמינים כי רוב החיילים והמפקדים שלוקחים חלק בפעילות כזו אינם מודעים לכך, משמעות הדבר היא שלמעשה צה"ל משתף פעולה עם ארגונים המקדמים פעילות בלתי חוקית ותומכים בשוהים בלתי חוקיים. חשוב להדגיש כי כל פעילות 'חברתית' לכאורה אשר תומכת במסתננים, פוגעת למעשה בתושבי דרום תל אביב", נכתב בדו"ח.

תגובת דובר צה"ל: "בצה"ל קיימת הנחיה לסגלי החינוך והמפקדים העוסקים בכללים לביצוע פעילות חברתית ביחידות השונות. על פי ההנחיה, כל פעילות התנדבותית תתבצע בהתאם לערכי צה"ל ותתמקד בהיבט החברתי קהילתי. מתוך תפיסת צה"ל כצבא ממלכתי חל איסור מוחלט לביצוע פעילות במוסדות פרטיים ו/או בעלי זיקה פוליטית. הפעילות תתבצע במוסדות ציבוריים ללא כוונת רווח המוכרים על ידי מדינת ישראל ושהפעילות בהם מפוצעת על פי חוק".