קטאר רוצה להיות המדינה הראשונה במפרץ הפרסי שתרכוש ותפעיל בעצמה צוללות ונושאות מטוסים. זאת כחלק מהמאמצים שלה להגביר משמעותית את כוחה הצבאי אל מול האיומים האזוריים, בעיקר ברכש אמל"ח במיליארדי דולרים.

על פי דיווח של מגזין פורבס האמריקאי קטאר חתמה על מזכר הבנות עם חברת פיקאנטירי האיטלקית (MOU), לרכש ספינות וצוללות בשווי חמישה מיליארד יורו.

"קטאר תהיה אולי המדינה הערבית הראשונה במפרץ להפעיל צוללות", נטען במאמר. נכון להיום איראן היא המדינה היחידה שמפעילה צוללות במפרץ הפרסי, רובן ככולן ננסיות או מיושנות. אבל לא האיראנים הם אלה שמאיימים על קטאר, לנסיכות הקטנה ישנו סכסוך דווקא עם הסעודים, איחוד האמירוית הערביות ומצרים.

לא ברור איזה דגם יקבלו הקטארים. ההערכה היא שהאיטלקים יבנו להם צוללות דיזל חשמליות קטנות בעלות יכולת לשגר טילי ים- קרקע בצלילה מלאה וטורפדו. כמו כן בכוונת הקטארים לרכוש ספינות עליהן ניתן יהיה להציב עד 35 מטוסים ומסוקים, בדומה לנושאות המטוסים שיש כיום לצי האיטלקי או הבריטי למשל.

מבחינת האיטלקים זה היה שבוע כלכלי בטחוני טוב בו הודיעה גם מצרים - אחת המדינות שמוזכרת ככזו שיש לה מתיחות עם הקטארים - הודיעה כי היא בשלבים האחרונים לגיבוש עסקה איתם לרכש שתי ספינות טילים רב משימתיות מסוג "FREMM", בשווי כולל של 1.2 מיליארד יורו. זאת לאחר שמצרים כבר רכשה שש ספינות טילים מתקדמות מהגרמנים.