החיילות המתפשטות בסאן (צילום: הסאן)
החדשות הכי מעניינות: הסיפור הפך לכתבה הראשית בסאן הבריטי | צילום: הסאן

הסיפור על החיילות המתפשטות קיבל היום תפנית נוספת, לאחר שאתרי חדשות בעולם כולו הפנו ספוט עיקרי אל עבר הפרשה שמביכה את צה"ל. התמונה של החיילות התפרסמה בין היתר בדיילי מייל הבריטי, בהפינגטון פוסט, בביזנס אינסיידר, ובדיילי סטאר, אשר כולם הציגו את הסיפור ואת תגובת צה"ל, הגורסת שמדובר בחיילות שהפרו את הקוד האתי של צה"ל. 

חיילות בתחתונים (צילום:  Photo by Flash90)
התמונה המקורית. ביממה שחלפה הספיקה להופיע באתרי תקשורת רבים בעולם | צילום: Photo by Flash90

בעולם, כמו בישראל, תמונות שכאלה זוכות לפופולריות רבה וכעת החיילות המתפשטות מתווספות לרשימה ארוכה של חיילים שחשפו את גופם לעין המצלמה ומהר מאוד קיבלו חשיפה גבוהה ברמה העולמית, כמו למשל הנסיך הארי שצולם כשהוא עירום לחלוטין במהלך מסיבה. אופן ההגעה של התמונות אל הרשתות החברתיות אינו ברור, אבל עושה רושם שכל מי שקשור לעניין היה מעדיף להמנע מהנושא מראש. בצבא ארצות הברית מצאו ממש השבוע דרך למנוע מצבים כאלו כאשר חוקו באופן תקדימי חוק שאוסר על אנשי צבא לצלם "קלטות לוהטות" בכיכובם. כמה זה יעזור, ימים יגידו.

כאן בארץ, התגובות לתמונות של החיילות נעות בין תגובות נסערות ונזעמות, לבין מי שחושב שכולם הגזימו לחלוטין ומותר לחיילי צה"ל להשתעשע קצת. גולשת פייסבוק כתבה: "פשוט ביזיון לשמו! אין לתאר את גודל הבושה והגועל. אנשים שוכחים למה הם בצבא ולמה הוא קיים! איך אפשר שיהיה כזה חוסר כבוד במקום שכולו זכות,כבוד,וערכים? עד לאן נדרדר? ערכים בתחתונים לחיילים/חיילות האלה. תרתי משמע".

לעומתה, הללי ז'בוטינסקי כתבה בטור אישי שלדעתה החיילות צריכות לקבל צל"ש  - מכיוון שטוב שיש תמונות המראות את צה"ל כמו שהוא באמת: "אי אפשר לצפות מצה"ל שיעודד חיילים להצטלם בפוזות מפתות, אבל צריך להודות – במקום עוד תמונות של מלחמה, עדיף שבעולם יראו תמונות של חיילי צה"ל עושים שטויות". כמובן שיש לזכור שעדיין לא ידוע אם אלו החיילות עצמן שפרסמו את התמונות, או גורם שלישי, כך שנושא צנעת הפרט, נכנס גם הוא כשיקול לעניין.

יתכן כי התופעה של הפצת צילומי עירום של חיילים היא חלק מפלישת תופעות גלובליות לשורות הצבא באופן דומה להפצת קליפים היתוליים של חיילי צה"ל ביוטיוב. מה דעתכם? שערוריה אמיתית או סיפור שנופח מעבר לכל פרופורציה?

_OBJ

תגובת דובר צה"ל: "התמונה עומדת בניגוד לערכי צה"ל ולהתנהגות המצופה מחיילות וחיילי צה"ל. התמונה צולמה בימים הראשונים לאחר גיוסן של החיילות, והן טופלו בערוץ הפיקודי. בבסיס התקיימה פעילות הסברה נרחבת על מנת להנחיל את הנורמות הצה"ליות ולמנוע מקרים דומים בעתיד. התמונה עומדת בניגוד לערכי צה"ל ולהתנהגות המצופה מחיילות וחיילי צה"ל".

>> שכיר חרב ישראלי בגיהינום צרפתי: המסתערב שהתגייס ללגיון הזרים