מערכת הגנה אווירית פנציר S-1 היא אחד הנשקים נגד מטוסים היותר מאיימים שיש לרוסיה, אבל תיעוד שהופץ במהלך סוף השבוע על ידי משרד ההגנה הטורקי שמצטרף לתיעוד שפרסם דובר צה"ל במאי 2019 מעידים על חולשת המערכת.

בתיעוד הטורקי שהפך לוויראלי במיוחד בסוף השבוע וסוקר בהרחבה באתרים ביטחוניים בינלאומיים, ניתן לראות פגיעה מדויקת במערכת פנציר פעילה ששימשה את הצבא הסורי. הירי שתועד מהאוויר בוצע כך נראה על ידי מטוס ללא טייס.

בהודעה טורקית נטען כי בתקיפה הושמדה גם מערכת הגנה SA-17 שגם היא הותקפה כבר כמה פעמים ולא הוכיחה את עצמה מול כלי טיס של מדינות שונות.

הפנציר-S1 זו מערכת נ"מ ניידת שמשלבת טילים ותותחים, ויודעת להפיל מטוסים, מטוסים ללא טייס וטילי שיוט, גם בגובה נמוך במיוחד של מטרים בודדים.

לסורים יש למעלה מ-30 משגרים כאלה אותם רכשו מהרוסים. במאי 2018 הושמדה סוללה כזו בתקיפה של חיל האוויר הישראלי בסוריה. לאחרונה התייחס לכך בכיר רוסי וטען שחוסר מקצועיות של צוות הסוללה ששכח טלפון בקרבת מקום סייע לישראלים לאתר ולהשמיד אותה.

מאז היו כמה פרסומים זרים על השמדות דומות ובצירוף התקרית הנוכחית עם צבא טורקיה נראה שלפחות בסוריה הפנציר לא מצליחה לפגוע בכלי טיס ומנגד אלו מצליחים להשמיד אותה.

סרטון השמדת הפנציר ששודר ברחבי העולם הוא הישג לטורקים בעימות הנוכחי בסוריה. הקודם בסדר הגודל הזה מבחינת סיקור עולמי היה תיעוד מסוק שהפילו לצבא אסד מעל שמי אידליב. בתקיפה בסוף השבוע הם טוענים שנהרגו גם 9 אנשי חיזבאללה וקצין איראני אחד. לתקיפה קדמה מתקפה רוסית-סורית בה נהרגו מעל 30 חיילים טורקים.