מטוס חמקן מסוג F-117 מספר זנב 833 זכה השבוע למסיבת פרידה כשהגיע למשכנו האחרון, מוזיאון האוויר והחלל בפאלם ספרינגס ארה"ב. הוא התקבל בסילוני מים מסורתיים לצד להקה צבאית והצדעות כנהוג בטקסים מהסוג הזה.

בזמן הטקס הושמעו גם קריאות הקשר ממגדל הפיקוח ובשמים חלפו זוג מטוסים עתיקים מסוג P-38 שהיו מגיבורי מלחמת העולם השנייה ונשמרו במצב טיסה. לצדם טס גם אחד ממטוסי הסילון הראשונים של חיל האוויר האמריקאי, ה-T-33 שהמריא לראשונה ב-1948.

המטוס שקיבל את הכבוד, ה-F-117 מספר זנב 833, שמכונה "השד השחור" המריא לראשונה ב-19 בפברואר 1988. באותם ימים דגם זה של החמקן הראשון בעולם עוד היה מסווג והעובדה שנכנס לשירות מבצעי לא פורסמה.

(בסרטון המצורף: כניסת המטוס למוזיאון פאלם ספרינגס)

המטוס ביצע 30 גיחות קרביות במהלך מלחמת המפרץ הראשונה כשהמריא לתקיפות מבסיס "המלך חאלד" בסעודיה. ב-1999 המריא לעוד 45 גיחות מבצעיות מבסיס "אוויאנו" שבאיטליה במהלך המבצע של כוחות נאט"ו בבלקן.

באופן רשמי המטוס הזה הפסיק לטוס בשנת 2008 אחרי שצבר 5,140 שעות טיסה, אך בארה"ב מציינים שכלל לא בטוח שהוא אכן הפסיק לטוס באמת באותה שנה. נזכיר שלמרות שמטוסי ה-F-117 יצאו מהשירות בסוף שנות ה-2000, הם תועדו שוב ושוב כשהם מבצעים טיסות באזורים שונים, בעיקר באזור 51 המסתורי

בטרם יוצג במוזיאון, המטוס המדובר יעבור שיפוץ ושיקום, כמו גם הסרה של החומרים המסווגים שעוטפים את גופו, מה שהפך אותו לחמקן. הערכה היא שיוצג רק בשנה הבאה, אחרי שיסיים את כלל ההתאמות.

המטוס באוויר (צילום: Ethan Miller/Getty Images)
תמיד שמועות שממשיך לטוס. F-117 | צילום: Ethan Miller/Getty Images