אחרי שזכתה בעסקה לאספקת מטוס התקיפה העתידי של חיל האוויר האמריקאי, F-15X, היצרנית חברת בואינג מסמנת את היעד הבא, מכירת המטוס למדינות זרות ובראשן - ישראל. בכיר החברה אישר כי שלב המענה לבקשת המידע של ישראל, חלק משמעותי בתהליך מסוג זה, הסתיים. 

פרת' קומר, סגן נשיא בבואינג ומנהל ותכנית ה- F-15X אישר שהחברה הייתה בתהליך תשובות לבקשות המידע מישראל והגישה את המידע הדרוש לצורך ביצוע העסקה. עוד אישר שהבקשה כללה מידע לרכש של 25 מטוסים חדשים ובנוסף שדרוג של 25 מטוסי F-15I רעם שהגיעו לישראל שנות התשעים, כך שתקבל מעשית 50 מטוסי F-15XI. בכיר החברה ציין כי הצפי לשלב הבא בעסקה אפשרית צפוי בתחילת 2021. 

עלות העסקה במידה וחיל האוויר יבחר ב-F-15 מוערכת בהיקף של כ-4 מיליארד דולר. מכירת מטוסים מדגם זה מארה"ב לקטאר וסעודיה עשויה לקבוע את המחיר למטוס אחד על 100 מיליון דולר ויש גם הערכות המדברות על 90 מיליון. 

המטוס (צילום: בואינג, האתר הרשמי)
ישראל היא היעד הבא? מטוס F-15X, הדמיה | צילום: בואינג, האתר הרשמי

אם חיל האוויר יבחר לרכוש את המטוס הוא צפוי לקבל עצמאות מלאה בהתקנת מערכות ישראליות מבלי שיצטרך לערב את האמריקאים, לאחר שהממשל בארה"ב העניק לישראל אישור חריג לכך.

מטוס ה-F-15 המתקדם של בואינג מתחרה מול ה-35-F אדיר החמקן של חברת "לוקהיד מרטין" וגם אם בסבב הנוכחי יוותר חיל האוויר על תוספת חמקנים זו תהיה רק דחיה בכמה שנים והוא צפוי לרכוש עוד כאלו בעתיד.