ארגון GMFA הפועל 25 שנה בממלכה המאוחדת לקידום המודעות ל-HIV בקרב הקהילה הגאה, פרסם ברשת סרטון חדש, שמבשר צעד נוסף במלחמה בסטיגמה הנלווית לאנשים החיים עם HIV. בסרטון מופיעים הומואים שחיים עם הנגיף, ומנסים להעביר מה זה אומר להיות בסטטוס נגיפי "בלתי ניתן לאיתור" (undetectable). שנים עשר הגברים פונים ישירות למצלמה במסר ברור: "ממני אי אפשר להידבק ב-HIV".

כדי להבין מה זה אומר בלתי ניתן לאיתור, צריך לדבר קודם על מושג אחר, עומס נגיפי. כאשר מאבחנים בפעם הראשונה HIV, קובעים זאת על סמך נוכחות הנגיף בדם, אם נוכחות הנגיף גדולה יותר, כך גם מדד העומס הנגיפי. באמצעות התרופות אפשר להפחית את העומס הנגיפי לרמה הנמוכה ביותר, עד שלא יהיה ניתן לאתר אותו בבדיקת HIV.

מנכ"ל הארגון מוסר כי "שנת 2017 הייתה השנה בה ארגונים מרחבי העולם החלו לאשר כי בלתי ניתן לאיתור = בלתי ניתן להעברה. ישנם קמפיינים גדולים המדברים על כך שנשאים מטופלים בטיפול יעיל לא יכולים להעביר את הנגיף, וזה היה נהדר, אלמלא המסר כשל מלהגיע להומואים וביסקסואלים רבים".

"לשם כך נוצר הסרטון", ממשיך דובר GMFA, "רצינו לצלם אנשים אמיתיים שחיים עם HIV בסטטוס שאינו ניתן לאיתור, כך שצעד אחר צעד נוכל להסביר מה זה אומר להיות אנדיטקטבל בעולם של היום".

>> בחן את עצמך: האם אתה מכור לסקס?

>> 9 הטיפוסים הכי בלתי נסבלים באתרי היכרויות

מהוועד למלחמה באיידס נמסר: "אחרי שה-PrEP נכנס במחיר מוזל לכל קופות החולים בארץ (למי שיש ביטוח משלים של הקופה), בשורה טובה נוספת מגיעה הפעם מה-CDC (המרכז לבקרת מחלות ומניעתן) שמכריז כי אנשים שהם אנדיטקטיבל לא יכולים להדביק אחרים. חשוב שהמסר יגיע אל כולם: שמרו על עצמכם בדרך בה תבחרו, ואם יש ספק- בואו להיבדק".