מה אתם חושבים על ההחלטה? בואו לדבר על זה בפייסבוק

ניצן הורוביץ (צילום: עודד קרני)
ניצן הורוביץ | צילום: עודד קרני
עכשיו זה רשמי: הממשלה הפילה סופית את הצעת החוק לעיגון אוטומטי של איסור אפליה על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית בכל החוקים העוסקים באיסור על אפליה.

הצעת החוק מהווה לחוק הפרשנות, כך שבכל מקום בדין הישראלי בו קיים איסור אפליה, יתווסף איסור על אפליה מטעמים של נטייה מינית או זהות מגדרית.

הממשלה מנצלת את הקהילה לצורכי הסברה

ההצעה נפלה בכנסת ברוב של 25 מתנגדים מול תשעה תומכים. המשמעות: הקהילה תזדקק שוב להישען על פסיקות ותקדימים של בית המשפט. "ראש הממשלה יורק בפרצופה של הקהילה הגאה", אמר יוזם החוק, ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ). "הוא משתמש בקהילה לצורכי הסברה בעולם, ואילו כאן הוא חוסם את כל החקיקה לשיוויון".

נגד ההצעה הצביעו חברי כנסת מש"ס, יהדות התורה, הליכוד, ישראל ביתנו, והבית היהודי. ח"כ אכרם חסון מ"קדימה".

בעד הצעת החוק הצביעו: ניצן הורוביץ ואילן גילאון (מרצ); אבישי ברוורמן, יצחק הרצוג, דניאל בן-סימון ואיתן כבל (עבודה); דב חנין וחנא סוייד (חד"ש); ושלמה מולה (קדימה). יו"ר מר"צ, זהבה גלאון, נעדרה.

>> ברק סירב להגן על החיילים הגאים – נתניהו בתגובה לקונית

ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: חדשות 2)
"עושה שימוש נלוז בקהילה הגאה". רה"מ בנימין נתניהו | צילום: חדשות 2
במהלך הדיון הסוער במליאה, הביא ח"כ הורוביץ קטעים מנאומיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אותם השמיע ברחבי העולם בשפה האנגלית ובהם התגאה בהישגיה של הקהילה ובמצבה בארץ – אליהם היא הגיעה בעקבות מאבקים משפטיים.

כמו כן, הביא הורוביץ ציטוטים מאתרי האינטרנט של משרד החוץ ושל שגרירות ישראל בלונדון וכן מדבריו של שגריר ישראל בארצות הברית, מייקל אורן, בהם מתפארים נציגי ישראל בשיוויון ובזכויות המלאות מהם נהנים ההומואים והלסביות בישראל.

"ראש הממשלה עושה בקהילה שימוש נלוז ותעמולתי כדי להראות עד כמה ישראל חופשית וליברלית, אך כאן הוא פוגע בה פעם אחר פעם ומאפשר לשותפיו החרדים לחסום את כל הצעות החוק לשיוויון ולמאבק באפליה".

מטעם התא הגאה בליכוד, נמסר, כי אמנם ח"כ הורוביץ חושב כי ממשלת נתניהו היא לא טובה ללהט"ב, אבל היא הממשלה הטובה ביותר לקהילת הלהט"ב שאי פעם כיהנה כאן. "התקציבים שהועברו לקהילה הגאה לאורך כל שנות כהונתה, על אף המשבר הכלכלי, הם הגבוהים ביותר מכל ממשלה אחרת של קדימה, או העבודה ומר"צ. לא הייתה חקיקה גאה מרובה באף קואליציה".

שר המשפטים בעד המהות - נגד החוק

במהלך הדיון הקריא הורוביץ מכתב שקיבל מתלמיד תיכון בירושלים העומד בפני גיוס, בו סיפר על מסכת של התעללות שהוא עבר במהלך השנים בבתי הספר השונים בהם למד – מצד תלמידים ומורים. הורוביץ הדגיש כי הקולות שיוצאים מהכנסת מלבים את אווירת ההסתה והאלימות כלפי קהילות הלהט"ב. 

בתשובתו להצעת החוק, אמר שר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן, כי הצעת החוק מבטאת ערכים ראויים והולמת את היסודות החוקתיים של מדינת ישראל. למרות זאת, הכריז על התנגדות להצעת החוק, בטענה כי יש לקבוע איסור אפליה על רקע נטייה מינית בכל חוק וחוק בנפרד.

הורוביץ אמר כי תשובת שר המשפטים היא ביטוי לצביעות הממשלה ביחס לקהילה הגאה – משום שכאשר מביאים לממשלה כל חוק בנפרד, החוקים נדחים כולם.

"הממשלה והקואליציה הזאת היא הרעה ביותר ביחס לקהילה הגאה, והפילה עד כה כמעט את כל הצעות החוק בעניין. מעכשיו כדאי שנציגי ישראל בעולם יידעו איך נוהגת הממשלה בישראל בקהילה הגאה בארץ".

מטעם התא הגאה בליכוד נמסר: "שרי הליכוד הצביעו בעד התיקון הראוי לחוק הפרשנות למניעת אפליה על רקע נטייה מינית בוועדת השרים לחקיקה, אך שרי ש"ס ושר המשפטים יעקב נאמן סיכלו בהצבעתם את המהלך. על אף התמיכה בהצעה זו בליכוד, משעה שוועדת השרים הכריעה ברוב קולות נגד החוק, סיעת הליכוד אינה יכולה לבקש חופש הצבעה ושריה והח"כים מחויבים להצביע בהתאם להחלטת ממשלה, אף אם הם תומכים בחוק".

עוד הוסיפו בתא הגאה: "'גאווה בליכוד' פנתה לשרי הליכוד התומכים בהצעת החוק בבקשה ליזום דיון מחודש בהחלטה, אך רצונו של ח"כ הורביץ להעלות את הצעתו במליאה היום, בטרם יציאת הכנסת לפגרה, סיכל את מאמצינו אלו. משום שהחוק ראוי ומשתלב עם ערכי הליכוד כתנועה לאומית-ליברלית נפעל לקידום חקיקה דומה ביוזמת הליכוד ונסתייע בנבחרי הליכוד שהביעו את תמיכתם בקהילה".

שאר חברי קדימה ועצמאות יצאו מהמליאה בעת ההצבעה.

>> נישואים גאים - בקרוב בישראל?