>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

ח"כ אנסטסיה מיכאלי: לא רק אמא (תמונת AVI: יופי של יום)
אנסטסיה מיכאלי | תמונת AVI: יופי של יום

הדברים שאמרה אתמול ח"כ אנטסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו), בהם תקפה את ערוץ 10 על כך ש"מראה לילדים שזה בסדר להיות הומו", עוררו, כצפוי, תגובות סוערות בקרב קהילת הלהט"ב וידידיה. התגובות נעות מכעס וגינוי ועד להזמנת חברת הכנסת להיפגש ולהכיר את הקהילה הגאה.

מוכים בתדהמה

"דבריה של אנסטסיה מיכאלי, כשלעצמם, אינם ראויים לתגובה. אלה דברי הבל הניזונים ממצבור של דעות קדומות וחשוכות", אמר ח"כ ניצן הורוביץ. "הבעיה היא שדברי בלע כאלה נאמרים על ידי חברת כנסת, מה שמטיל כתם על הכנסת כולה. אמנם אין לי הרבה ציפיות מהמפלגה של אנסטסיה מיכאלי ומהקואליציה שהיא חברה בה אבל הפעם הם חייבים לנקוט נגדה בצעדים של ממש. ובסופו של דבר, התשובה האמיתית היחידה לכל גילויי ההסתה למיניהם היא קידום חקיקה שיוויונית לקהילה הגאה ולכל הקבוצות המרכיבות את החברה הישראלית. אלא שרק השבוע דחתה הממשלה את הצעת החוק שהגשתי לאיסור אפלייה על רקע נטייה מינית וזהות מגדר, כך שבעצם אנסטסיה ממש לא לבד". 

ניצן הורוביץ (צילום: עודד קרני)
ניצן הורוביץ | צילום: עודד קרני

"לצערי הרב, ח"כ מיכאלי מתייחסת בחוסר רצינות לשתי בעיות מאוד חמורות שקיימות בחברה הישראלית, לאו דווקא בקהילה הגאה: פגיעה מינית בילדים ותופעה של התאבדויות", אמרה מנכ"לית הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות, אלינור סידי.

אלינור סידי (צילום: תומר ושחר צלמים)
אלינור סידי | צילום: תומר ושחר צלמים

"מדובר בשתי תופעות שהייתי שמחה שחברי הכנסת יתייחסו אליהן יותר – אבל לא כדי להצדיק הומופוביה ובורות. אני חושבת שגם תופעה של פגיעה מינית, חשוב שתעלה על סדר היום, וחשוב שחברי כנסת יתייחסו אליה יותר. אבל גם חשוב להגיד שפגיעה מינית בגילאים צעירים היא אינה הגורם להומוסקסואליות".

"הומופוביה, טרנספוביה, אלימות ואפליה מובילים לדיכאון"

לגבי דבריה של מיכאלי על כך שהומואים מתאבדים בגיל 40 ו"אותם חבר'ה שרוצים להיות נשים", אומרת סידי: " אני חושבת שטוב שמעלים את המודעות לנידוי החברתי שנשים טרנסג'נדריות חוות.

"הומופוביה, טרנספוביה, אלימות ואפליה מובילות בסוף לדיכאונות, למצוקה ונפשית ועשויות אף להגיע להתאבדויות. מצער אותי שח"כ מיכאלי מדברת על נשים טרנסג'נדריות כעל 'חבר'ה שרוצים להיות נשים'".

סידי התייחסה גם לדברים שאמרה מיכאלי על כך שערוץ 10 מראה לילדים שזה בסדר להיות הומו: "אחת הדרכים שבהן הקהילה נלחמת בתופעת ההתאבדויות, היא אכן לשדר מסר שזה בסדר להיות הומו. אני שמחה, מעודדת ומברכת כלי תקשורת שעושים זאת. אני מזמינה את חברת הכנסת להגיע לבית הפתוח וללמוד עוד על הנושא".

אבנר דפני, מנכ"ל איגי - ארגון הנוער הגאה, מסר: "אני מוכה תדהמה ולא מבין כיצד בישראל של 2012 ישנם עדיין נבחרי ציבור אשר רואים לנכון להתבטא בצורה כל כך ארכאית ומסוכנת. אמירתה של אנסטסיה שייכת לתקופה חשוכה ואפלה, בה היו מעלים על המוקד "מכשפות" ורוקחים שיקויים במקום תרופות.

גם ללא אמירות כאלה, נוער להט"ב (לסביות, הומואים, טרנס ובי) נמצא בסיכון ולעיתים מוצא את עצמו ללא תמיכה בבית או בקשיים מול בית הספר. ןאמירתה חסרת אחריות ועלולה לדחוף בני נוער הומוסקסואלים עד לסף התאבדות.

בימים בהם סובלים בני ובנות נוער מהצקות וקריאות גנאי יומיומיות במסגרות החברתיות והלימודיות שלהם, והמילה "הומו" נזרקת שוב ושוב כגנאי, אנו רואים בחומרה כל התבטאות, גם אם נזרקה לחלל האוויר ב"צחוק" ומגנים אותה בכל מחיר. מנקודת מבטי כמנכ"ל ארגון נוער גאה, דבריה של מיכאלי שקולים לאלימות מילולית, כזו רק מערימה קשיים נוספים ומסכנת את בני הנוער שאנו עובדים איתם".

"דוגמה אישית מזעזעת להתנהגות של עובד ציבור"

אבנר דפני מנכ"ל עמותת איגי (צילום: בן יגבס)
אבנר דפני | צילום: בן יגבס
דובר האגודה למען הלהט"ב, חן לנגר, מסר בתגובה: "האגודה מגנה בחריפות את דבריה של ח"כ מיכאלי. האמירות שהשמיעה מנותקות מהמציאות ועושות עוול לאוכלוסייה גדולה, שנמצאת בכל השכבות באוכלוסייה ובכל המעמדות. אנו מזמינים את חברת הכנסת לסיור במשרדי האגודה למען הלהט"ב ולפגישה עם נציגי הקהילה הגאה, שלאחריהם לא יהיה לה מנוס מלהבין כי לדבריה לא היה שחר ולהתנצל על כך שנאמרו".

ח"כ נינו אבסדזה (קדימה), מי שהקימה יחד עם ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) את השדולה נגד הומופוביה בכנסת, גינתה את דבריה של מיכאלי, כשהיא מתייחסת לעיר ממנה הגיעה.

"חברת הכנסת מיכאלי היא במקור מסנט פטרסבורג, שם נחקק לאחרונה חוק אנטי-ליברלי, האוסר על יציאה מהארון", אמרה אבסדזה. "לכן, ניתן אולי להבין מאיפה עולות הדעות החשוכות והעתיקות של אותה מחוקקת. אותה חברת כנסת שמדברת על חינוך, בחצי שנה האחרונה מהווה דוגמה אישית מזעזעת להתנהגות של עובד ציבור, ומתנהגת בחוסר סבלנות לזולת ובאי קבלת השונה.

"רוב ההומואים שאני מכירה, הם במקרה היפוך גמור למה שחברת הכנסת הנכבדת מתארת: כולם מעל גיל 40, מאושרים, משרתים במילואים, נושאים בנטל המסים וגם מקימים באושר משפחות למופת, המחנכות את ילדיהם על סובלנות ואהבת האדם. דבריה הם הוכחה לחשיבותו של מצעד הגאווה".

אבסדזה סיימה את דבריה בעוקנות, ואמרה: "ביחס לערוץ 10, אני מזמינה את ח"כ מיכאלי לצפות בתוכנית שבטוח לא תרגיז אותה: 'היפה והחנון'".

"מקווים שאם אחד מילדיה הומו – היא תקבל אותו באהבה"

יו"ר פורום גאוּת של מרצ, דרור מזרחי: "דבריה של מיכאלי הזויים ומנותקים מהמציאות, ומראים כי היכרותה עם הקהילה הגאה נשענת על סטיגמות ודעות קדומות. אני מזמין את מיכאלי לראות איך הומואים ולסביות מנהלים את חייהם באושר בכל גיל, כל עוד לא מתנכלים להם ופוגעים בזכויותיהם.

"נודה לה אם תחסוך את הגיגיה המוזרים ותפישותיה השמרניות, ובמקום זאת תתחיל לפעול להשוואת זכויות הקהילה הגאה בישראל.

דובר גאווה בליכוד, גיל קול: "דבריה של חברת הכנסת הם דוגמה לבורות הקיימת בכל הנוגע לקהילה הגאה, וזאת הסיבה העיקרית לכך שצריך לתת נראות רבה יותר לנושא כדי למנוע הומופוביה. ובנראות אין הכוונה אך ורק למצעד הגאווה, אלא גם בחיי היומיום – כאחים ואחיות, הורים לילדים, קולגות וחברים.

"אנו שמחים שמפלגת ישראל ביתנו התנערה מדברי ח"כ מיכאלי. בכוונתנו ליזום פגישה עם חברת הכנסת, על מנת להפריך תפישות שגויות שיש לה על חברי הקהילה.

החוג הגאה של מפגלת העבודה: "החוג הגאה בעבודה דוחה בשאט נפש את הדברים שאמרה ח"כ מיכאלי. דבריה דברי הבל חשוכים, וצר לנו שהיא משתמשת במעמדה כדי להשמיע אמירות רוויות שנאה. דעותיה פוגעות במסרים שאנו מקדמים: שוויון וקבלת מיעוטים.

"אנו מקווים שאם אחד מילדיה הוא הומו, ביסקסואל או טרנסג'נדר, היא תקבל אותו באהבה. בנוסף, אנחנו מברכים על כך שערוץ 10, אליו התייחסה מיכאלי, אכן מקפיד לשדר תכנים סובלניים כלפי קהילת הלהט"ב, שכן קיימת אוכלוסייה להט"בית גדולה הצמאה לתכנים כאלה".

>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

>> אני אוהב את הבן ההומו שלכם. למה אתם לא?