עם התרחבות ההגדרה של התא המשפחתי, ספרי ילדים המציגים משפחות בעלות הרכב שונה, ביניהן גם משפחות עם אמא ואמא או אבא אבא, הופכים ליותר ויותר נפוצים. הורים, מורים וגננות ברחבי העולם נעזרים בספרים הללו על מנת להעביר לילדיהם את המסר המורכב, אך לא בכל מקום ספרים אלו מתקבלים בברכה.

בשבועות האחרונים מסעירים הספרים הללו את סינגפור, לאחר שמועצת הספריות במדינה הודיעה על כוונתה להשמיד את ספרי הילדים המציגים משפחות מאותו המין. ההחלטה הקשה כוונה נגד שלושה מהם: הספר עטור הפרסים "שלושה לטנגו", המבוסס על סיפור אמיתי של שני פינגווינים זכרים שגידלו גוזל תינוק בגן החיות בסנטרל הפארק בניו יורק; הספר "הברבור הלבן אקספרס", המספר את סיפורם של ילדים שאומצו על ידי זוג סטרייט, זוג גאה, זוג מעורב והורה יחיד; והספר "מי במשפחה שלי?", שדן בסוגים שונים של משפחות וכולל אזכור של זוגות הומוסקסואלים.

ספרים גאים בסינגפור

ההחלטה להשמיד את הספרים לוותה במחאה ציבורית גדולה. סופרים ועיתונאים כתבו נגד ההחלטה האנטי תרבותית ואמהות רבות הגיעו אל הספריות במטרה למחות ולמנוע בגופן את השמדת הספרים. מי שהגן על ההחלטה הוא שר תקשורת והמידע של סינגפור, הממונה על הספריות הציבוריות, שטען כי קבלת ההחלטה "הודרכה על ידי נורמות קהילה' וכי אין צורך 'לנסות לאתגר אותן או לבקש לשנותן'.

ספרים גאים בסינגפור
מתוך "מי במשפחה שלי?"

ההחלטה והמחאה שבאה בעקבותיה הובילו לסערה בעולם הספרותי בסינגפור. אחת הסופרות המוערכות והידועות במדינה הודיעה ​​על התפטרותה מוועדת ההיגוי של פסטיבל סופרי סינגפור, אשר מועצת הספריות הייתה שותפה בו, וארבעה סופרים אחרים ביטלו את השתתפותם בפנל שאורגן על ידי הספרייה, מה שהוביל לביטול הארוע. מוקדם יותר השבוע התפטרו מתפקידם שלושה שופטים של פרס הביאנלה לספרות של סינגפור, הפרס היוקרתי במדינה. "אנו מגנים בכל לשון של גינוי את ההחלטה להסיר ולהשמיד את הספרים הללו, בהתחשב בכך שהספריות אחראיות על הפצת מידע ולא על השמדתו".


בעקבות הסערה החליט שר התקשורת והמידע לרכך את ההחלטה, והנחה את הספריות הציבוריות לבטל את השמדת הספרים, ובמקום זאת להעביר אותם אל אזור ספרות המבוגרים שבספריות. "הספריה צריכה להחליט אילו ספרים אמורים להיות זמינים בקלות לילדים, המגיעים בדרך כלל לספריות הציבוריות ללא השגחה", נימק השר את החלטתו, "ההחלטה אילו ספרים הילדים יכולים או לא יכולים לקרוא נשארת עם הוריהם. הורים המעוניינים להשאיל את הספרים האלה על מנת לקרוא אותם לילדיהם, יוכלו לעשות זאת".

ולכן, מעתה יוכלו הקוראים בסינגפור למצוא את הכותרים "שלושה לטנגו" ו"הברבור הלבן" באזור ספרות המבוגרים. מהספר "מי במשפחה שלי?" הקוראים כבר לא יזכו ליהנות, מכיוון  שההחלטה הגיעה מאוחר מדי לאחר שכל העותקים של הספר כבר הושמדו.

ספרים גאים בסינגפור

 עוד ב-mako גאווה: