נערה במצוקה (צילום: istockphoto)
אחוז המתאבדים מקהילת הלהט"ב גבוה מהממוצע, רבים סובלים מאלימות | צילום: istockphoto
לאחרונה היינו עדים למספר מקרי התאבדות קשים של בני נוער מהקהילה הגאה – ככל הנראה על רקע נטייתם המינית. מחקר נוסף בארה"ב מגבה מקרים מצערים אלה בנתונים.

במחקר נמצא, כי הומואים, לסביות, בי וטרנס כמו גם צעירים שאינם בטוחים בזהותם המינית, שוקלים לנסות להתאבד או חושבים על כך. המחקר, שהתקיים באוניברסיטה באילינוי והתפרסם בגיליון אוקטובר של 'ז'ורנל מחקר וחינוך', גילה הבדלים מהותיים בין 13,000 בני הנוער בקבוצות הנערים השונות, שענו טלפונית על השאלות, ובאופן אנונימי.

בין היתר, נמצא כי 33 אחוז מההומואים, מהלסביות ומהטרנסקסואלים חשבו מחשבות אובדניות. זאת בניגוד ל- 7 אחוזים בלבד מהסטרייטים.

עוד עלה במחקר, כי בני נוער ביסקסואלים נמצאים בסיכון גדול יותר מכולם למחשבות אובדניות - 44 אחוז מהם דיווחו כי חשבו לשים  קץ לחייהם, בעוד 22 אחוזים מהם אף ניסו זאת בפועל.

ממצא מעניין נוסף העלה, כי בני נוער להט"בים מוטרדים על ידי בני נוער אחרים הרבה יותר מבני נוער סטרייטים: בעוד 20 אחוז מהסטרייטים טענו כי הוטרדו, נפגעו או הושפלו בבית ספרם, כ- 39 אחוז מבני נוער בעלי זהות מינית הומוסקסואלית, לסבית או טרנסקסואלית חוו חוויה דומה. גם כאן, אחוז הביסקסואלים שדיווחו על יחס עוין הוא הגבוה מכול הקבוצות ועומד על 49 אחוז.

בנוסף, 22 אחוזים מההומואים, לסביות, בי וטרנסקסואלים שהשתתפו במחקר דיווחו, כי לא הלכו לבית הספר והפסידו ימי לימודים עקב אותן הטרדות, בעוד רק 7 אחוז מהסטרייטים דיווחו על כך.

החוקרים ציינו במחקרם, כי יש להעלות על פני השטח בבתי הספר את השונות המינית ומהי נטייה מינית, באופן שעשוי לשנות את פני הדברים. "קיום דיון בנושא יתרום לאווירה בטוחה בבית הספר, וימנע הישנות של אלימות על רקע נטייה מינית", כתבו.

קליפורניה: חברת בית הנבחרים יצאה מהארון

אין תמונה
קתלין גלג'יאני - יצאה מהארון בבית הנבחרים
יציאה פוליטית מהארון: קתלין גלג'יאני, חברת הבית התחתון של בית הנבחרים במדינת קליפורניה, יצאה השבוע מהארון במהלך ראיון ברדיו. גלג'יאני אמרה כי היא מקווה שיציאתה מהארון תעודד אנשים נוספים לעשות צעד ולצאת גם הם מהארון.

"זה מחליא אותי שאנשים צעירים שוקלים לשים קץ לחייהם בגלל מי שהן", אמרה גלג'יאני. "אני מקווה שהיציאה שלי מהארון תשמש דוגמה לכל אחד. אל תפחדו להיות מי שאתם".

סרביה: ביהמ"ש נזף בחבר הפרלמנט בגין הומופוביה

חברי פרלמנט ברחבי העולם, לרבות חברי הכנסת שלנו, נהנים מחסינות המאפשרת להם לנקוט בלשון הרע, גזענות והומופוביה – מבלי שיצטרכו לתת את הדין על כך. בסרביה החסינות הזאת לא חלה על דברי שטנה והסתה: בית משפט בבלגרד נזף בחבר הפרלמנט הסרבי דראגן מרקוביץ' בגין הערה הומופובית שהשמיע לקראת מצעד הגאווה, שנערך בעיר לפני כחודש.

מרקוביץ', חבר מפלגת השלטון בסרביה, המפלגה הדמוקרטית, אמר לקראת המצעד: "הם רוצים להראות כי משהו המהווה מחלה הוא בעצם משהו נורמלי". בתגובה הגישה הברית ההומו-סטרייטית תביעה נגד מרקוביץ'. בית המשפט אמנם לא הטיל על מרקוביץ' קנס, מלבד תשלום הוצאות משפט לתובעים. אולם, מרקוביץ' זכה לביקורת שוטפת של בית המשפט, שאמר: "מדובר במקרה רציני של הסתה ושטנה".

בריטניה: זוגות גאים יוכלו לקיים טקס בכנסייה

זוג חתנים גייז ביום חתונתם (צילום: martin purmensky, Istock)
בקרוב זוגות גייז יוכלו להתחתן בכנסיות אנגליקניות באנגליה | צילום: martin purmensky, Istock
אחרי שש שנים בהם יכולים בני זוג מאותו מין לקיים טקס איחוד אזרחי בבריטניה, יוכלו הבריטים לקיים טקס שכזה גם בכנסייה האנגליקנית. משמעות הדבר היא שכנסיות, הרשאיות על פי חוק לקיים טקס חתונה דתי, יהוו גוף מוכר לקיום טקס איחוד אזרחי, המעניק זכויות כמו של זוג נשוי.

עם זאת, השרה לענייני שיוויון בממלכה המאוחדת, לין פת'רסטון, אמרה כי אף כנסיה לא תחויב לקיים טקס שכזה, אך כעת יוכלו הבריטים המעוניינים בכך לבצע את הטקס בכנסייה ולאו דווקא בעירייה. זאת, כמובן, בתנאי שהכנסייה תסכים. הכנסייה האנגליקנית חלוקה מאוד בשאלת היחס ללהט"בים, ולפיכך נראה כי לפחות חלק מהכנסיות יאפשרו לקיים טקס גאה בתחומן.

זוגות של הומואים ולסביות בצבא ארה"ב: רוצים הטבות כמו לסטרייטים

אחרי שקיבלו את האפשרות לחיות מחוץ לארון, מתחילים יותר ויותר הומואים ולסביות בצבא ארצות הברית לגלות מעורבות ולדרוש יותר זכויות. בעתירה שהוגשה השבוע לבית המשפט דורשים זוגות ששני בני הזוג שלהם משרתים בצבא להשוות את זכויותיהם לאלה של סטרייטים. העותרים טוענים כי מדובר באפליה פסולה כלפי חיילים הומואים ולסביות.

"מדובר כאן בהשגת צדק עבור לסביות והומואים המשרתים בצבא", אמרו העותרים. "זוגות סטרייטיים נשואים נהנים משורה של הטבות וזכויות מיוחדות. אין שום סיבה שהומואים המצויים בזוגיות לא יוכלו להנות מאותן זכויות".

>> יצאתם מהארון? יש לכם עם מי לדבר. היכנסו

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה

>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?