בחורה במצוקה
אל תתמודדו לבד...ב"הורה בקפה" מחכים לכם | צילום: Galina Barskaya, Istock
לפני 12 שנים, כשגיליתי שאני מעדיפה את בנות מיני ומיד אח"כ רצתי לספר לחבר'ה ואז להורים, דאגתי להשאיר להוריי את הפרט היחידי בערך שידעתי אז בנוגע לקהילה, הטלפון של עמותת תהל"ה.

על פתק מרובע בצבע צהוב באותיות קידוש לבנה, רשמתי את המספר של העמותה והשארתי להוריי, מבלי להוסיף מילה - ממש אחרי שסיפרתי להם את אשר על לבי.

מאז ועד היום הוריי כמובן לא עשו שימוש במספר הטלפון הזה, אך בינתיים העמותה גדלה והפכה לעמותת ההורים היחידה בקהילה, שמביאה תמיכה, עידוד ויכולת התמודדות להורים לילדים גאים, בכל הארץ.

בשנתיים האחרונות, מאז הפיגוע בבר- נוער, מציעה העמותה סיוע לא רק להורים, אלא גם לבני נוער שזקוקים לחיבוק. אלה נפגשים עם מתנדב/ת מטעם העמותה, ויושבים לשיחה על כוס קפה, סביב לבטים של זהות מינית, יציאה מהארון, התמודדות מול ההורים, החברים ועוד.

הרצח בברנוער חידד את בעיות הצעירים הגאים

עמותת תהל"ה החלה להפעיל את "הורה בקפה", בעקבות צורך שהתעורר לאחר הרצח בבר נוער, בחודש אוגוסט לפני שנתיים. בני הנוער, פצועי הפיגוע, הגיעו לבתי החולים והקושי הגדול להתמודד עם הפגיעה, ההלם והטראומה שחוו, התחלפו בניסיונות של חלק גדול מהם להסתיר את פציעתם או לפחות לטשטש את מיקום האירוע והנסיבות.

לא מעט הורים לא ידעו על מה עליהם להזיל דמעה בליל הרצח, על ילדם הפצוע או על נטייתו המינית, חלקם אף סירבו, למרבה התדהמה, לבקר את ילדיהם בבתי החולים.

למחרת הרצח פנו לתהל"ה נציגים משירותי הרווחה של עיריית ת"א- יפו, בבקשה לקבלת סיוע בבתי החולים, לאותם הפצועים וחבריהם, שהסתבר היו זקוקים לתמיכה ואוזן קשבת לא פחות מההורים.

אחת האמהות שהתגייסו לתמוך בפצועים ובחבריהם הייתה רותי אהרונוב, אמא להומוסקסואל, שהשתתפה חמש שנים בקבוצת התמיכה של תהל"ה בהרצליה. רותי ואמהות אחרות מתהל"ה החליטו להתגייס לעזרת הצעירים האלו, שהיו המומים, מבולבלים ואף מפוחדים שדבר פציעתם יוודע ויוציא אותם מהארון.

לאחר הרצח הנורא והחותם שהותירו אותם הימים בהם שהו לצד הפצועים, הבינו האימהות של תהל"ה כי לא די לקבל את הילד הפרטי שלך, אלא יש לעשות יותר כדי שגם הורים אחרים יקבלו ביתר קלות את נטייתם המינית של בנם/ ביתם. כך, בעקבות פניות להתנדבות בעמותת תהל"ה וחשיבה משותפת, הוחלט בתהל"ה ליצור מקום חם, תומך ומקבל עבור בני נוער מתלבטים או אלה שהוריהם מתקשים לקבלם.

אין תמונה
יש עם מי לדבר
הפרויקט המצליח, הפך לימים ל"הורה בקפה". רותי אהרונוב ועוד עשרות אמהות יצרו מקום מפגש שבועי על כוס קפה, בין הורה לבן או בת הומו\ לסבית\ בי או טרנס מעמותת תהל"ה, לבין נער/ה שזקוקים להכוונה, תמיכה או פשוט חיבוק מהורה שכן מקבל את הנטייה המינית של ילדו.

מפגשים לא רק בתל- אביב

הצורך בקיומו של מפגש שכזה נובע בעיקר מהקושי הגדול איתו מתמודדים הצעירים שאינם משתפים את הוריהם בתהליך יציאתם מהארון, שלא תמיד מתקבלת בהבנה או בהקשבה. המפגש עם הורים אחרים, השיתוף במה שמעסיק אותם, בתחושות ובקשיים איתם הם מתמודדים, מסייע להם רבות ועוזר להם לראות את המצב הפרטי שלהם מנקודת מבט הורית, אם לא של הוריהם שלהם, אז של הורים אחרים.

בחור בארון
יוצאים מהארון? יש לכם עם מי לדבר | צילום: istockphoto
כיום הפעילות מתרחשת בקביעות בשלושה מוקדים שונים: תל אביב, ירושלים ובאר שבע, ולאור הביקוש הגדול, העמותה שוקלת בימים אלה להרחיב את פעילותה גם לפריפריה, לאזור ראשל"צ, באר שבע, נתניה, חדרה, חיפה, עפולה ואולי אף קריית שמונה. במסגרת הפעילות, מתקיימות בירושלים גם פגישות עם חרדים ועם פלשתינאים שזקוקים לאותה אוזן קשבת מהורי תהל"ה. הפעילות מתקיימת בפגישות של אחד על אחד או  מפגש של הורה עם 4-5 צעירים, ע"פי הצורך של בני הנוער המגיעים למפגשים.

עמותת תהל"ה- עמותת הורים להומואים, לסביות, בי וטרנס, מהותיקות שבעמותות הקהילה, המסייעת מדי שנה למאות הורים להתמודד עם נטייתם המינית של ילדיהם הגאים.

הורים שמצטרפים ל"הורה בקפה", עוברים סדנה לימודית של 12 שעות, ליווי מתמשך ומפגשי תמיכה.
לפרטים נוספים: אתר תהל"ה- http://www.tehila.org.il

 מוקד ארצי לתמיכה - 09-8855822

_OBJ>> היכנסו לערוץ הגאווה של mako

>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?