משהו טוב קורה בארה"ב: אחרי שדווח על ילדה טרנסג'נדרית בת 10 שזוכה לתמיכת הוריה, ועל ילדה טרנסג'נדרית בת 7 שהתקבלה לתנועת הצופים, הגיע הזמן שילדה טרנסג'נדרית גם תככב על מסך הטלוויזיה.

אין תמונה
גדלה כילדה לכל דבר. ג'אז

החל מהיום (ראשון) יוכלו אמריקאים לצפות בסיפור חייה של ילדה טרנסג'נדרית בת 11 בסדרה דוקומנטארית ברשת הטלוויזיה החדשה של אופרה ווינפרי, OWN.

שתי תכניות לקהילה הטרנסג'נדרית בארה"ב

"אני גא'ז: משפחה בשינוי" תעסוק בחייה של ילדה טרנסג'נדרית, משפחתה וחבריה בעולם, על הרגעים הטובים יותר והטובים פחות, אותם היא חווה.

לוח השידורים החדש של יום ראשון ברשת הטלוויזיה של אופרה, יכול להתגאות בשתי תכניות שעוסקות בקהילה הטרנסג'נדרית. בנוסף לסדרה של ג'אז, תעלה עונה חדשה לסדרה בכיכובו של צ'אז (בונו, הבן הטרנסג'נדר של הזמרת שר). "להיות צ'אז" היא סדרת ההמשך לעונה הקודמת "להפוך להיות צ'אז" בה כיכב הרקדן. אגב, כל קשר בין צ'אז לג'אז מקורו בשתי האותיות האחרונות בשם הפרטי, ולא יותר.

"אני גא'ז: משפחה בתנועה" (Being Jazz: a Family in Transition - משחק עם המילה טרנס) תציג את השאלות עמן מתמודדת משפחה המגדלת ילדה טרנסג'נדרית בת 11, בין היתר בכל הקשור בלקיחת הורמונים בגיל ההתבגרות. "מדובר בסדרה כמרגשת ומעשירה, "המתארת את ההתמודדות של ילדה טרנסג'נדרית בת 11 בעולם", אומר ג'ן סטוק, הבמאי.

אמא הייתה אומרת לי "ילד טוב", והתעקשתי: "אני ילדה טובה"

ג'אז גדלה והתחנכה כילדה לכל דבר, מאז הייתה תינוקת, בעזרתם ותמיכתם של הוריה. "אני רוקדת, שרה ומשחקת כל החיים שלי", אומרת ג'אז למגזין "אדבוקט", שראיין את הילדה המוכשרת לקראת עלייתה של הסדרה. "הייתי נוהגת לשים חצאיות טוטו כבר בגיל שנתיים ולשיר ברחבי הבית".

אין תמונה
"מסבירה לילדים שיש לי מוח של ילדה בגוף של ילד"

במקרה אחר, חלמה ג'אז על הפייה הטובה שבאה בחלום והבטיחה לה שתחליף לה את הפין בפות. "התעוררתי כל כך מאושרת, וגיליתי שזה היה רק חלום. הלכתי להורים שלי ואמרתי להם שהפייה הטובה הבטיחה להחליף לי את הפין בפות. כבר אז הם הבינו שיש להם ילדה מיוחדת".

לפני גיל 5 החלה ג'אז ללבוש בגדי בנות, והתאימה בין הנעליים לשמלות. כשלא נתנו לה ללבוש בגדים שרצתה, הייתה כועסת. ההורים החביבים של ג'אז הבינו את העניין מהר מאד ואפשרו לה ללכת עם מי שהיא. "אני ברת מזל על ההורים המיוחדים שיש לי, שעזרו לי ללכת בדרך שלי".

למזלה של ג'אז, היא זוכה לכבוד ולהערכה לא רק מהוריה. "מי שיצפה בסדרה, ייווכח לדעת עד כמה החברים תומכים ומקבלים אותי כמו שאני". ג'אז מספרת לכל מי מחבריה שמוכן להקשיב, כי יש לה מוח של ילדה בתוך גוף של בן. משום שעיקר הקושי הוא חברתי, נראה כי ג'אז עוברת את ההתמודדות בקלות יחסית. "הם מקבלים אותי ואוהבים אותי כמו שאני. כולם אומרים לי שאני לא שונה מאף אחד אחר".

בנוגע ליום בו הרגישה ילדה, אומרת ג'אז כי מאז ומעולם הרגישה שהיא ילדה. "תמיד ניגשתי לצעצועים ולשמלות, ונמנעתי מלגעת בצעצועים של בנים. בגיל שנתיים, אמא שלי הייתה אומרת לי 'ילד טוב', והייתי מתעקשת ועונה לה: 'לא אמא, ילדה טובה'!".

מבקשת לעזור לטרנסג'נדרים אחרים לצאת מהצל של עצמם

אין תמונה
רוצה לעזור לילדים טרנסג'נדרים אחרים לצאת מהצל של עצמם. ג'אז

שלושה אחים יש לג'אז: תאומים בני 13 ואחות גדולה בת 16. וגם הם, כמו הוריה, לא מוותרים על אחותם הקטנה. "האחים שלי מגנים עליי ודואגים לי. אם מישהו אומר עליי דברים רעים או מפיץ עליי שמועות, הם דואגים ללכת אליו ולהסביר לו שלא יפה להגיד על אחותם דברים מעליבים".

בעולם טרנספובי, בו קשה במיוחד לילדים טרנסג'נדרים לגדול בהתאם למגדר שלהם, הסדרה הדוקומנטארית החשובה הזו מבקשת לעשות קצת חסד עם אותם טרנסג'נדרים וטרנסג'נדריות ובעיקר איתנו, כחברה.

"הסדרה הזו חשובה. אני רוצה לעזור לטרנסג'נדרים אחרים, להראות להם שאפשר להיות חזקים ולהיות נאמנים לעצמם. לטרנסג'נדרים רבים אין את התמיכה לה אני זוכה מהמשפחה שלי. אני רק רוצה לחלוק את הסיפור שלי בתקווה שאעזור לטרנסג'נדרים אחרים לצאת מהצל של עצמם ולהיות מי שהם. אני שמחה שהסדרה מתארת את ההתמודדות שלנו, כמשפחה. לא הייתי מצליחה בלעדיהם".

"הייתי מתעוררת מסיוט שיגדל לי שפם"

ג'אז אינה יכולה לחכות לרגע בו תוכל לקחת הורמונים. גיל ההתבגרות, שמחכה לג'אז מעבר לסיבוב, והשינויים הגופניים הכרוכים בו, מטילים עליה אימה. שנים התמודדה עם סיוטים ופחדים, בהם ראתה שיער גדל על פניה ועל גופה. "הייתי מתעוררת באמצע הלילה, רצה לאמא שלי ואומרת לה שאני מפחדת שיגדל לי שפם. היא תמיד אמרה  לי שהיא תגן עליי, לא משנה מה יקרה".

הילדה הקטנה שתהפוך בקרוב לכוכבת טלוויזיה, רוצה לטרוף את העולם. "אני אוהבת לשיר, לשחק ולרקוד, אבל גם לשחק כדורגל. החלום שלי לעזור לילדים טרנסג'נדרים אחרים, להפוך את העולם למקום טוב יותר עבורם, שיהיו שמחים ומאושרים כמוני. אני גם רוצה להיות גננת, אני רוצה להיות הכל".

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה

>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?