בשנה שעברה זכתה הסופרת ג'יי קיי רולינג בפרס "גל של תקווה", המוענק מטעם העמותה לזכויות אדם על שם רוברט פ. קנדי, אבל עכשיו היא מודיעה שהיא מתכוונת להחזיר אותו, אחרי שנשיאת העמותה ובתו של קנדי, קארי קנדי, התבטאה בפומבי כנגד האמירות הטרנסופוביות של הסופרת, ביניהן הטלת ספק על זהות מגדרית של טרנס ולייקים לציוצים המביעים תמיכה בטיפולי המרה. 

"הבעתי את האכזבה העמוקה שלי מכך שרולינג מנצלת את הכישרון שלה כדי ליצור נרטיב המקטין את זהותם של טרנסים וא-בינאריים, תוך כדי פגיעה ביושר הקהילה הטרנסית", סיפרה קנדי על השיחה בינה לבין רולינג, "קהילה שסובלת מאלימות, אפליה, הטרדה והדרה באופן לא פרופורציונלי, וכתוצאה מכך חווה שיעור גבוה של ניסיונות התאבדות, התאבדות, חסרות בית ופגיעה נפשית ופיזית. זכויות טרנס הן זכויות אדם והאמירות של רולינג לא עולות בקנה אחד עם האמונות והערכים של העמותה". 

ג'יי קיי רולינג וקארי קנדי (צילום: Bennett Raglin, Getty Images)
ג'יי קיי רולינג וקארי קנדי במעמד הענקת הפרס | צילום: Bennett Raglin, Getty Images

ההצהרה הפומבית של קנדי כל כך הכעיסה את הסופרת שהיא החליטה להחזיר את הפרס וכתבה כי אנשים רבים מסכימים עם הדעה שלה, לפיה זכויות טרנסג'נדרים מאיימות על נשים מסויימות. "אני מאוד עצובה על כך שהעמותה מאמצת את העמדה הזו, אבל שום פרס או כבוד, או הערצה שלי לאדם שהפרס נקרא על שמו, משמעותי עד כדי כך שלא אקשיב לצו מצפוני. אני דוחה את ההאשמה שאני שונאת טרנסים או מאחלת להם רע", כתבה. 

בחודש יוני פרסמה רולינג מספר ציוצים שהצליחו להרגיז רבים וזכו לביקורת רחבה. המגיבים כינו אותה "טרנסופובית" ואפילו הליגה ההומו-לסבית נגד השמצה בארצות הברית, GLAAD, הכריזה שאין תירוץ לדעות כאלה בשנת 2020.