>> לקבוצה של mako     גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

ישפיע גם עליו? קמרון (צילום: AP)
דיויד קמרון, ראש ממשלת בריטניה | צילום: AP
בעוד הוועדה שהקים ממשיכה בדיונים קדחתניים לקראת חקיקת החוק שיאפשר נישואים בין בני אותו מין בבריטניה, מנסה ראש הממשלה, דיוויד קמרון, להקטין את עוצמת ההתנגדות הנוצרית. "על אף כומר לא נכפה לקיים טקס המנוגד לאמונתו, לא נתערב בענייני דת", אמר קמרון.

קמרון אמר את הדברים בנאום שנשא במעונו ברחוב דאונינג 10 בלונדון לרגל חג הפסחא,  ובו הבטיח כי החוק יאפשר נישואים אזרחיים, אך לא יכפה על כנסיות לקיים טקסי נישואים, אם לא יחפצו בכך. "כמו כל אזרח, במקביל להליך האזרחי, יוכלו זוגות בני אותו מין לקיים טקס דתי בכנסיות המסכימות לכך. יש מספיק כמרים שמוכנים לקיים טקס דתי גאה".

הפלג הנצי בכנסייה האנגליקנית יצא נגד החוק, בטענה שהדבר ייצור מצב בו כמרים יהיו חייבים לחתן הומואים ולסביות, בניגוד לאמונתם.

כעת מבקש קמרון להרגיע, ומבהיר כי החוק לא יתערב בענייני דת, ונישואים דתיים בין בני אותו מין ינוהלו רק על ידי כמרים שיחפצו בכך.

>> מאויב לאוהב: דיוויד קמרון ותמיכתו בקהילת הלהט"ב

2008: נישואי כמרים הומואים וכינוס נוצרי נגד נישואים גאים בירושלים

בכנסייה האנגליקנית, בראשה עומדת באופן רשמי המלכה אליזבת השנייה, מתקיים כבר כמעט חמש שנים ויכוח לוהט בשאלת היחס להומוסקסואליות ולנישואים בין בני אותו מין. בעוד הפלג היוני בכנסייה תומך בנישואים כאלה ואף מקיים טקסי נישואים, הפלג הנצי מתנגד להם בתוקף וטוען כי מדובר בכפירה .

עם תחילת חודש הגאווה ביוני 2008, עוררו הכמרים ההומואים פיטר קאוול ודיוויד לורד סערה גדולה, לאחר שנישאו בטקס מלא בכנסיית ברת'ולומיו הגדול בלונדון.

בעקבות הטקס, קיים הפלג הנצי בכנסייה כינוס גדול בירושלים, אליו הגיעו כמרים אנגליקנים מרחבי העולם, כדי לדון ב"מצב החירום בכנסייה".

בתגובה, הגיעה משלחת של כמרים מהפלג היוני להשתתף במצעד הגאווה והסובלנות בירושלים, שהתקיים במקביל, ואחד מהם אף נאם בעצרת שהתקיימה בגן הפעמון.

"השאלה היא לא האם החוק יעבור בקדנציה הנוכחית – אלא איך"

לפני כשבועיים וחצי, במהלך ישיבת הממשלה, הציגה שרת השוויון הבריטית, לין פד'רסטון, את הוועדה לגיבוש החוק שיאפשר להומואים ולסביות להינשא. הוועדה, שהוקמה ביוזמתו של ראש הממשלה קמרון, תכריע האם במקביל לחקיקת חוק השוויון בנישואים, יבוטל ההליך הקיים של איחוד אזרחי לזוגות בין בני אותו מין.

"השאלה היא לא האם הממשלה תציג בפרלמנט את חוק השוויון בנישואים עוד במהלך הקדנציה הנוכחית, אלא כיצד", הבהיר קמרון עם הקמת הוועדה.

בפרלמנט הבריטי צפויה הצעת החוק לעבור ברוב מקיר לקיר, לאור העובדה שהיא זוכה לתמיכת הקואליציה של המפלגה השמרנית והמפלגה הליברלית-דמוקרטית, כמו גם לתמיכת מפלגת הלייבור ומפלגת הירוקים.

>> הקהילה הגאה נגד צה"ל

>> עומר שריף הבן: "אני הומו ויהודי"

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה