>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
יו"ר הלובי למען טרנסג'נדרים באונטריו, סוזן גפקה

בשורה לקהילה הטרנסג'נדרית בקנדה: החל מהשבוע יוכל כל תושב טרנסג'נדר באונטריו, הפרובינציה המאוכלסת ביותר בארץ עלי האֶדֶר, לשנות את סעיף המין בתעודת הזהות בהצגת אישור מרופא משפחה או מפסיכולוג בלבד. זאת בניגוד לנוהל שהיה קיים עד כה, לפיו יש להוכיח ביצוע ניתוח לשינוי מין או לעמוד בפני ועדה.

"מדובר באפליה פסולה"

הנוהל החדש מרחיק לכת עוד יותר: טרנסג'נדרים יוכלו להנפיק תעודת לידה חדשה, בה יופיע המגדר האמיתי של האדם ולא המגדר הביולוגי.

השינוי ההיסטורי הוא כתוצאה מפסק דין של בית הדין לזכויות אדם באונטריו, שהכריע בעתירה של אישה טרנסג'נדרית, שסירבה לעמוד בפני ועדה. "מדובר באפליה פסולה, התורמת לתחושת ההשפלה והניכור החברתי שחשים אזרחים רבים", כך לשון פסק הדין. "על הממסד לסייע לאנשים ולא להערים עליהם קשיים".

יו"ר הלובי למען טרנסג'נדרים באונטריו, סוזן גפקה, הביעה התרגשות רבה נוכח ההחלטה. "זה ממש יום של חג לטרנסג'נדרים בפרובינציה ולקהילת הלהט"ב בקנדה בכלל", אמרה. "אנחנו הולכים לחגוג, עשינו היסטוריה, צעד ענקי קדימה".

בכך מצטרפת אונטריו לארגנטינה, שלפני חמישה חודשים קיבלה חוק הקובע כי כל אזרח יוכל לקבוע את סעיף המין שיופיע בתעודת הזהות שלו, ללא כל התערבות ממסדית. ההחלטה עברה בקונגרס הלאומי בבואנוס איירס ברוב של 55 תומכים וללא מתנגדים.

>> ברזיל: טרנסג'נדרית בת 20 נרצחה באכזריות