אין תמונה
מחלה של כולם. איידס

היום מציין העולם את יום האיידס הבינלאומי. "מחלת ההומוסכסואלים" (הכ' במקור), כפי שקראו לה בתחילת שנות השמונים, פרצה לפני 30 שנה, הרגה מיליונים ברחבי העולם והפכה לאסון הבריאותי הגדול של המאה הקודמת ושל זו הנוכחית.

פחד, הומופוביה ובורות

הצצה אל האופן בו התייחסו הממסד ואמצעי התקשורת למחלה ולחולים, מצביעה על הבורות הרבה ששררה בקרב אנשי המקצוע, הרופאים ואנשי התקשורת. כך, מרבית הכתבות בעניין המגפה הנוראה שהתפרסמו בתקשורת קישרו בין המחלה לנטייה המינית.

לא מפתיע, אם כך, ש- GRID הייתה ההצעה הראשונה לשם למחלמה, ראשי תיבות של Gay Related Immune Deficiency. במילים אחרות: מחלת הכשל החיסוני הקשורה בהומוסקסואליות. משהבינו כי אין "גן הומואי" דרכו נדבקים, שינו את שם המחלה לשם אותו אנו מכירים כיום: AIDS, ראשי תיבות ל- Acquired Immune Deficiency Syndrome: תסמונת הכשל החיסוני הנרכש.

דן ינוביץ', רכז פרויקט סולם להנצחה ותיעוד של קהילת הלהט"ב בישראל, חשף בפנינו חלק מאותן ידיעות ואזכורים בעיתונים השונים לאורך השנים. הפחד מפני המחלה, הנשאים והחולים בשילוב ההומפוביה הכללית ששררה בחברה ניכרים כמעט בכל כתבה. 

לרגל יום האיידס הבינלאומי, קבלו הצצה נדירה לאופן שבו הוצגה מחלת האיידס באמצעי התקשורת ובמסמכים שונים, בימים בהם איידס היה לגזר דין מוות. חלק גדול מהקטעים מופיעים ללא תאריך, אך פורסמו בין השנים 83' לשנת 90.

11.01.1983

אין תמונה
מתריעים מפני "המחלה החדשה"

פרופ' צבי בנטויץ וד"ר זאב הנדזל מבית החולים קפלן ברחובות כותבים לאגודה ומתריעים מפני "המחלה החדשה" שהתגלתה בקרב הומואים בארצות הברית. בנטויץ והנדזל מציעים לאגודה מידע וכן בדיקות דיסקרטיות למעוניינים בכך.

ינואר 83'

 

אין תמונה
האגודה מפרסמת במידעון החודשי של ינואר 1983 מידע אודות "תסמונת הכשל החיסוני הנרכש".
בעקבות פגישה בין ראשי האגודה לפרופ' צבי בנטויץ וד"ר זאב הנדזל מבית החולים קפלן ברחובות, מפרסמת האגודה במידעון החודשי של ינואר 1983 מידע אודות "תסמונת הכשל החיסוני הנרכש".

אין תמונה
איך לא חשבנו על זה קודם?

עד היום מחפשים בכל העולם מזור לאיידס, אבל הנה סקופ: בקרית אריה בפתח תקווה כבר היה מי שמצא את הדרך לשים סוף למגיפה! איך פספסנו את זה?

אין תמונה
ארגון הבריאות העולמי חושף את הנתונים העגומים באשר להרגלי המין של ההומואים בישראל

יש דברים שלא משתנים: ארגון הבריאות העולמי חושף את הנתונים העגומים באשר להרגלי המין של ההומואים בישראל. גם היום נראה שהקבוצה הגדולה ביותר בקרב אלה שמקיימים יחסים בלי קונדום הם הומואים.

אין תמונה
מחקר נוסף מצביע על הרגלי מין מסוכנים של גייז

כתבה נוספת מצביעה על הרגלי המין הלקויים של הומואים.

1985

אין תמונה
קם הוועד למלחמה באיידס
קם הוועד למלחמה באיידס. ובמקום סיקור מכובד, מתקבל אזכור במקומון תל אביבי, תוך ניסיון פתטי של הכתב להיות שנון. כמו שאומרים אצלנו: שנינות בשקל!

אין תמונה
מנסים להבין איך גייז מתנהגים במיטה

גם אם אתם בזוגיות מאושרת וגם אם אתם סטוציונרים, מה הבעיה לשים קונדום? אוחצ'ות, תפנימו: גומי קטן = חיים ארוכים.

אין תמונה
איך אתם אוהבים את זה? שוב מנסים להבין את הרגלי המין של גייז

באותו עניין: מחקר מנסה להבין איך גייז מתנהגים במיטה.

אין תמונה
אבחנה שהוכיחה את עצמה: החברה בהחלט הסתייגה באותם ימים – והתפשטות האיידס חלפה כלא הייתה

ד"ר ישראל פוטסמן באבחנה שהוכיחה את עצמה: החברה בהחלט הסתייגה באותם ימים – והתפשטות האיידס חלפה כלא הייתה. מזל שכולם הקשיבו לו.

אין תמונה
היום התקשורת לוקה בטרנספוביה, פעם היא לקתה בהומופוביה

כתבה על פתיחה מחדש של המעבדה לבדיקת איידס בבית החולים קפלן ברחובות. ומבין כל המבקרים שהתראיינו, מה בחר העורך לשים בכותרת?

אין תמונה
שמישהו יסביר על איזו חגיגה מדובר בדיוק?

על הכותרת סלחנו, אבל שמתם לב לכותרת המשנה? "חגיגת יום האיידס"?! יש חגיגה ולא סיפרו לנו?

אין תמונה
האיידס מספק עילה נוחה לביטוי עוינות כלפי הומואים

בעבודת התואר שלה בפסיכולוגיה מתריעה כרמית אריאלי כגן מאוניברסיטת חיפה: האיידס מספק עילה נוחה לביטוי עוינות כלפי הומואים, נשאי האיידס מואשמים במצבם למרות שהמדע לא מצליח לשלוט במחלה ו"המוסר" הדתי נותן לגיטימציה לעוינות כלפי הומואים.

אין תמונה
הומו עם איידס בבידוד

הומו המאושפז בבית החולים הדסה עין-כרם בירושלים עם חשד לאיידס מוצא עצמו בבידוד, לאחר שאף מחלקה לא מוכנה לקבלו. העיקר שהרופא המטפל, ד"ר שלמה מעין, מבהיר כי לציבור אין ממה לחשוש..

אין תמונה
גם זו דרך להתאבד?

כן, גם בקרב ההומואים לא חסרים מטומטמים. והטקסט מדבר בעד עצמו.

אין תמונה
הריגה או רצח?

הצדק על פי קנדה: הרוצח הורשע רק בהריגה, כי הנרצח "התגרה" בו. העונש: שמונה שנות מאסר, לפני ניכוי שליש על התנהגות טובה...

אין תמונה
פעם "הקו הלבן", היום "יש עם מי לדבר"

חלק גדול מהעזרה ומהייעוץ ניתנים באמצעות מענה טלפוני. פעם קראו לזה "הקו הלבן", היום קוראים לזה: "יש עם מי לדבר", קו הקשב של האגודה.

אין תמונה
הימים שלפני הקוקטייל

הימים שלפני הקוקטייל: בשביל הרבה אנשים האיידס היה כמו גזר דין מוות.

אין תמונה
ואין כמו טיפוח בורות כמו בעיתוני הנוער
07.09.1990 ואין כמו טיפוח בורות כמו בעיתוני הנוער, אלה שלא הפסיקו לפמפם לנו שאנחנו לא הומואים, רק "מבולבלים", ובגיל 18 זה יעבור... כאן מסבירה ציפי היידן (במילים יותר עדינות) כי האיידס נפוץ אצל הומואים כי התחת אמור לשמש לדבר אחד בלבד. האיידס, מסתבר, עובר רק דרך הדם. התגובה של האגודה בתמונה הבאה.

אין תמונה
אפשר ליהנות גם מאחור

באגודה מגיבים לציפי היידן ומבהירים (במילים יותר עדינות): לא כל ההומואים עושים את זה מאחור, האיידס נמצא גם בזרע של הגבר וגם בהפרשות הנרתיק של האישה ואם משתמשים בקונדום, אפשר להיות מוגנים – גם אם עושים את זה מאחור.

אין תמונה
ירידה באחוז הנדבקים ההומוסקסואלים? היו זמנים

הלוואי שזה היה נכון. שמרו על עצמכם. שימו קודנום.

>> סלבס עושים בדיקות בוועד למלחמה באיידס

>> HIV ואני: "ביום אחד השתנו לי החיים"