הגברים של היום מבינים שטיפוח זו לא מילה גסה – וזה בכלל לא קשור לנטייה מינית. מה שהתחיל בתחזוק הגזרה והמשיך בטעם אופנתי מוקפד, הגיע עד טיפולי מניקור קבועים שגם גברים סטרייטים לא מתביישים להודות שמשובצים בלו"ז שלהם. אולם הטיפול הקוסמטי הרווח של התקופה האחרונה קשור לאיבר גוף אמנם חשוב מאין כמוהו, אך גם לא צפוי: הישבן.

>> "ביקשתי ממנו להפסיק אבל הוא רק הגביר את הקצב"

>> 12 דמויות ספרותיות גאות שהפכו לסטרייטיות בקולנוע

שערות בישבן, כמו בכל מקום אחר בגוף, הן דבר טבעי, אך לא מעט גברים בוחרים להסיר אותן, חלקית או כליל. ויטו קופר (33), קוסמטיקאי שמנהל מכון ברחוב בן יהודה בתל אביב, מספר כי בחודשים האחרונים עלה מספר הגברים שביקשו להסיר את השיער מישבנם. הסיבות יכולות לנוע מאסתטיקה (בטח בקיץ, כשלובשים בגדי ים) ועד נוחות (כדי לצמצם את ההזעה), שלא לדבר על הסקסיות, אבל דבר אחד ברור – גברי ישראל הצביעו ברגליים. או בישבנים, אם רוצים להיות מדויקים.

ויטו קופר (צילום:  יחסי ציבור,  יח"צ)
ויטו בפעולה. "גברים מבקשים לפעמים לעשות גם מפשעות, אבל אני לא ממליץ" | צילום: יחסי ציבור, יח"צ
"התחלתי להציע את השירות לפני תשע שנים", מספר ויטו, שטוען שהוא הקוסמטיקאי היחיד בתל אביב שמציע טיפול הסרת שיער בישבן לגברים, "לפני כן לגברים לא היה לאן ללכת, כי הם היו מתביישים ללכת לקוסמטיקאית, בטח בשביל להוריד שערות בתחת. עם גבר הבעייתיות הזאת לא רלוונטית". ויטו עצמו הוא הומו מחוץ לארון, אך המכון שלו מיועד לגברים ולנשים באופן כללי ולא רק לקהילה הגאה, והוא מעיד כי בין לקוחותיו נמצאים גם הרבה גברים סטרייטים.

בעבר אולי היה אופנתי להסיר את השיער מהחזה, אבל היום ויטו אומר שהמקומות הפופולריים ביותר הם הישבן והגב, ומוסיף: "גברים מבקשים לפעמים לעשות גם מפשעות, אבל אני לא ממליץ על זה. גם כי זה לא נראה טוב, וגם כי זה מקום בעייתי – העור משתפשף הרבה ולפעמים יוצאים שם פצעים. עדיף כבר להשתמש במכונת תספורת ולא לגלח לגמרי".

אפשר להשוות את הסרת השיער של גברים מהישבן להסרת השיער של נשים מאיבר המין?
"גם אצל גברים וגם אצל נשים הסרת השיער קשורה קודם כל לאסתטיקה – זה פשוט נראה טוב, גם אם אתה גבר סטרייט. אז כן, אפשר לומר שזה אותו דבר".

הסרת השיער בישבן מתבצעת באמצעות שעווה, לייזר או שילוב של השניים. "אם הלקוח שעיר מאוד, אני ממליץ לו לעשות כמה טיפולים בלייזר ואז להמשיך בשעווה. לייזר לא מסיר 100% מהשערות, רק 80%, ואת השאר אפשר להסיר בשעווה", מספר ויטו, "בנוסף, צריך גם להתחשב בסוג השיער, הכמות שלו והרגישות של העור". הלייזר והשעווה פופולריים במידה שווה בהסרת שיער מהפלחים, אך הסרת שיער מהחור עצמו נעשית רק בעזרת לייזר, שכן שימוש בשעווה שם יהיה כואב מאוד. טיפולי תחזוקה מתוזמנים לפעם בחודש וחצי, וויטו מעיד שמי שבא להסרת שיער פעם אחת תמיד חוזר כדי לתחזק את העניינים. מבחינת מחירים, מדובר בכ-150 שקלים לטיפול בשעווה ו-250 שקלים לטיפול בלייזר.

האם מדובר בסטנדרט חדש?

"שערות בתחת זה אחד הסעיפים ברשימה של דברים ספציפיים שאנשים מתעכבים עליהם בגריינדר, אבל הוא לא בולט במיוחד", מעיד אריאל (כל השמות מכאן ועד סוף הכתבה בדויים), בן 24 מאזור המרכז, "כבר קרה ששאלו אותי אם אני מגולח, אבל זה מתגמד לעומת מספר האנשים שלא שאלו ושלא הפריעה להם העובדה שאין לי תחת חלק. אחרי שוטטות של שנים בגריינדר הגעתי למסקנה שאם גבר הוא אקטיבי אמיתי, לא יפריע לו לאן הוא נכנס. אקטיבי שמת לזיין תחת לא ישאל שאלות מיותרות. אולי יש מקרים חריגים, אבל בגדול גבר שנגעל משערות בתחת צריך לבדוק שנית איזה צד הכי מתאים לו במיטה".

אפשר אולי לומר שזה עניין של אידיאל יופי?
"היום אין אידיאל יופי אחד בקהילה, כי הוא התפצל לקטגוריות שונות: טווינקים, שחומים, שעירים, כל אחד והטעם שלו. אבל גם אי אפשר לומר שהאידיאל לא קיים – הוא קיים וחשוב, פשוט יש אידיאל לכל קבוצה. לא הכי מעודד, אבל זה בטח יותר טוב מאשר אידיאל אחד קבוע ומשותף לכל סוגי האנשים".

ישבן של דויד על רקע גאווה (צילום: אור גץ)
"תחום קטלוג השיער בגריינדר הוא מדע מדויק" | צילום: אור גץ
לדברי עידו, בן 29 מתל אביב, שאלת השעירות עולה בדרך כלל עוד לפני שנפתחת השיחה בין שני הצדדים, בפרופיל האישי: "תחום קטלוג השיער בגריינדר הוא מדע מדויק, והכי לגיטימי לציין שאתה אוהב או שונא שיער בכל אזור גוף שהוא. מי שכותב שהוא מחפש חלקים בדרך כלל שולל גם את השעירים בחזה וגם את השעירים בישבן. יש גם כאלה שכותבים 'מחפש מישהו לא שעיר מדי', ומציינים בדיוק באילו איברים זה בסדר ובאילו לא".

עולם הדייטינג כתפריט אחד גדול

את עידו התופעה הזו לא מעודדת, וגם לא מפתיע בעיניו שהיא מתרחשת דווקא בקהילה הגאה. "כבחור שעיר, היא מבאסת אותי אישית, אבל גם באופן כללי, מבאס לראות שלילה כללית כזאת של אנשים על בסיס גופני. ברור שגם סטרייטים חוטאים בזה, ושאפשר לפטור הכול ב'לכל אחד יש את הטיפוס שלו', אבל גייז הם חוד החנית בתופעה הזאת. עד סוף הניינטיז היכרויות אנונימיות או דיסקרטיות התבצעו במודעות בעיתונים, שם הייתה לך מגבלת תווים והיית צריך להיות נורא תמציתי. המודל הזה הועתק גם לפלטפורמות מתקדמות יותר, כמו אטרף וגריינדר, שבנויות כמו תפריט אחד גדול: שורה של איקסים וויאים על דברים שבא לך ושלא בא לך לראות – זין גדול, שערות בחזה, שרירים וכולי. מצד שני", הוא מעיר, "זה לא רק דבר רע – נכון, זה פטישיסטי, צר ומצומצם, אבל זה מנרמל ומוציא את המיניות החוצה, וזה משהו חיובי מאוד שאפשר לזקוף לזכות הקהילה הגאה".

פסלו אותך פעם על סמך השעירות?
"כן. אני גם מהפחדנים, אם מישהו כותב בפרופיל שלו שהוא לא מעוניין בשעירים אני מלכתחילה לא אפנה אליו. אבל אם כבר התפתחה בינינו שיחה ורק אז נפסלתי על סמך השעירות אז זה חרא. קרה גם שנפגשתי עם מישהו במציאות והיה ברור שהוא מנסה לתקתק אותי ולהריץ קדימה לסוף הדייט או הסטוץ כי אני לא חלק. פעם זה היה מעליב אותי, היום קצת פחות".

אין תמונה
"אם היה לי בן זוג אני לא בטוח שהייתי מוריד"
עידו אומר כי לא היה מסיר שערות אם היה בזוגיות קבועה ובן הזוג שלו היה מבקש, "ואני גם לא חושב שהייתי מייסד זוגיות עם מישהו שזה כזה ביג דיל בשבילו". אריאל, לעומתו, מודה: "אם מישהו הגיע למצב שהוא בן הזוג שלי, אני אתן לו מה שהוא רוצה".

אסתטיקה מלאכותית לסקס מלאכותי

רון, בן 26 שעזב לאחרונה את תל אביב לטובת גרמניה, התחיל להסיר שערות מהישבן לפני כשנה וחצי. "זה עניין של הרגשה אישית – זה פשוט מרגיש לי נעים יותר", הוא מספר. "זה קשור גם לתדירות קיום יחסי המין ולכמות הפרטנרים שלך. אם היה לי בן זוג אני לא בטוח שהייתי מוריד, אבל בגלל שאני שוכב עם בחורים רנדומליים שאני לא מכיר ובתדירות די גבוהה, אני מעדיף להיות סטרילי כמה שאפשר".

השעירות של הפרטנר מפריעה לך?
"אם אני נמשך אליו מאוד או מרגיש כלפיו משהו אז לא, כי הכוח של המשיכה המינית מבטל את עניין האסתטיקה. אבל אם אני לא כל כך נמשך לבחור, והגענו לסיטואציה מינית, זה כן חשוב לי. חשוב לי שאני אהיה מגולח אם אני הפסיבי ושהוא יהיה מגולח אם אני האקטיבי. זה יותר נעים, גם מבחינת הקונדום, וגם הרבה פעמים אם הוא לא מגולח אני מרגיש מלוכלך, ואחר כך צריך להתקלח ולסבן את עצמי כמו משוגע. אם זה בחור שאני לא מכיר ושאני לא הכי נמשך אליו בעולם, אני מעדיף שהוא יהיה חלק ונקי, סטרילי. כמו שהמעשה הזה של מין ללא רגשות, שנועד רק לסיפוק יצר, מרגיש לי מלאכותי – הייתי רוצה שגם האסתטיקה שלו תהיה מלאכותית".

רון מעיר כי שערות בישבן הן עניין טרנדי ("בברלין, למשל, אוהבים שערות ו'לכלוך'"), וכי הוא בעצמו התחיל להסיר אותן רק כשראה שזה עניין מקובל. "אף אחד לא שאל אותי מפורשות אם אני מגולח, אבל שמעתי חברים שלי אומרים 'אני חייב להוריד שיער, אני פוגש מישהו הערב', וזה חלחל. הבנתי שהחברים שלי מורידים שערות כי אחרת זה דוחה בעיניהם, ואפשר לומר שהתחלתי להוריד גם כדי שהאנשים שאני שוכב איתם לא יתבאסו עליי. חוץ מזה, עכשיו כשאני מגולח אני מקבל יותר מחמאות על התחת שלי, והן נותנות לי את האישור שחיפשתי להיקש החברתי הזה שעשיתי".

פורנו בכל מקום

אך בעוד רון מתעקש שלאסתטיות של גילוח השערות בישבן אין קשר לסקסיות, בעיני עידו העניין כולו הוא מכבסת מילים: "הטיעון 'זה יותר אסתטי' מנסה להיות 'מקצועי', כי אתה בעצם מנסה להסביר מה הבעיה בתחת שעיר: הוא לא אסתטי, מה שאומר שאולי הוא לא נקי, וזה לא מכובד להזדיין ככה. אבל זה קשקוש, זו רק דרך מנומסת להגיד שאתה לא נמשך למראה הזה. 'אסתטי' ו'סקסי' זה אותו דבר".

אז למה יותר ויותר אנשים חושבים שלגלח זה סקסי? אולי יש לזה קשר לפורנו?
"ברור שיש לזה קשר לפורנו, שאצל הגייז הוא לא רק תעשייה אלא ממש תרבות – למשל, באתרי חדשות לגייז תוכל לראות ידיעות על דברים שקרו לכוכבי פורנו, מה שלא תראה באתרי חדשות רגילים. גם אם זה לא קורה באופן מודע, אם אתה רואה פורנו, אתה תרצה בסופו של דבר לחקות את מה שראית שם בחיי המין שלך. וגם אם יש כביכול הרבה קטגוריות בפורנו, רוב הישבנים שם עדיין חלקים, וזאת הסיבה שיותר ויותר אנשים הפנימו את המשוואה 'תחת חלק = סקסי'".

אין תמונה
"עכשיו כשאני מגולח אני מקבל יותר מחמאות על התחת שלי"
יכול להיות שהמשוואה הזו היא פועל יוצא של המשיכה לנעורים?
"לא נראה לי. יש כנראה איזו משיכה גורפת למראה הנערי, אבל זה כבר לא המראה השדוף והחלק לגמרי שהיה מקובל פעם. הומואים רוצים להיראות סופר גבריים, וזה מתבטא בגוף מאומן ושרירי, שיער פנים דומיננטי, שיער גוף או אפילו התנהגות 'סטרייטית' מופגנת. יש המון בחורים שהמראה שלהם לא נערי בשום צורה והתחת שלהם עדיין חלק".

רון הפעם מסכים עם עידו. "זה לא קשור למשיכה ללוק הנערי, אלא לאובייקטיפיקציה של הגוף", הוא מוסיף, "על פי ההיררכיה הנוכחית חלק זה יפה יותר משעיר, בלי קשר לגיל, אבל העניין המרכזי פה לא הטעמים הפופולריים כרגע, אלא ההפיכה של הגוף והמין לחלק מתרבות הצריכה. וזה יותר חשוב מפורנו. האמת היא שאפשר לומר שעולם הפרסום של היום הוא פורנו".

באיזה מובן?
"אמנם יש בפורנו כל מיני ז'אנרים ופטישים, אבל בגדול בכל הפורנו אפשר לראות הקצנה של הפעולה המינית, פנטזיה שלוקחת את המציאות ומשפצת אותה ברמה כזאת שכבר אי אפשר לזהות אותה. וגם בעולם הפרסום זה ככה. זה נכון אפילו ברמת הדוגמנים והשחקנים שרואים בפרסומות, שמכתיבים לנו מה סקסי ומה לא – בעיקר ציצי גדול, קוביות בבטן ועור שזוף וחלק. אנשים הפנימו את הסטנדרטים האלה לא כי הם ראו אותם בפורנו, אלא כי הם פשוט בכל מקום".  

>> הסכנה האמיתית בסקס תחת השפעת סמים

>> ניסוי מיוחד: האם לביסקסואלים קשה יותר באפליקציות הכרויות?