בשונה למשל מיחסי מין המתקיימים תחת השפעת סמים או אלכוהול, קיימת תופעה בה אנשים לוקחים סמים לפני ובכוונה לקיים יחסי מין עם אנשים אחרים. באנגלית כבר נתנו שם לתופעה - chemsex - שילוב של כימיקלים וסקס.

>> הכי גאות שיש: 15 סדרות שעושות כבוד לקהילה

>> "אנחנו לא באמת מתחילות אחת עם השנייה בברים"

לאחרונה התופעה עלתה לדיון ברחבי העולם אחרי שרשת ה-BBC דיווחה על מות נער בן 18 בשם מיגל חימנז, שנרדם אצל בן זוגו אחרי בילוי במועדון וככל הנראה לבו נדם בשנתו. חימנז לא היה ידוע כמשתמש, אלא לקח ככל הנראה תערובת קטלנית של סמי חשק שונים. בישראל חוותה הקהילה הגאה תזכורת מדאיגה לתופעה כאשר בהפרש קטן, מצאו את מותם כמה בחורים צעירים כתוצאה משימוש בסמי מועדונים.

גייז במיטה (צילום: ShutterStock)
שעות ארוכות ואפילו ימים מבלי צורך לישון או לאכול | צילום: ShutterStock
מחקר שנעשה בנושא בממלכה המאוחדת מצא שלושה סוגי סמים עיקריים המשמשים לסקס תחת השפעה. הם נפוצים במועדונים, אך לא מהווים את סך כל הסמים שיכולים להיקרא "סמי מועדונים".

מפדרון – ידוע גם כמיאו-מיאו, לשעבר נמכר כסם חוקי אבל נאסר נכון להיום, הוא למעשה סוג של אמפיתמין. משתמשים טוענים להשפעות של אופוריה וחיבה. הסם עלול להמריץ יתר על המידה את הלב ומערכת העצבים.

GHB/GBK – מכונה ג'י, או "סם האונס", סם בעל השפעות מרגיעות ומשככות, בנוסף הסם מפחית עכבות ומעורר מינית. החומר הופך למסוכן במיוחד כאשר הוא נלקח יחד עם חומרים אחרים, במיוחד אלכוהול. רופאים מניחים שמקרי המוות הקשורים לסקס תחת השפעה בדרך כלל מערבים שילוב של GHB ואלכוהול.

מת'אמפטמינים – או בקיצור, קריסטל מת'. קבוצת תרכובות של מת'אמפיטמינים מסוג A. ההשפעה בדרך כלל נעה בין עוררות להתעלות רוח. הסם ממכר במיוחד, ומחקרים מסוימים מצביעים על נזק מוחי לטווח הארוך.

גברים במיטה (צילום: Shutterstock)
ולפעמים החגיגה נגמרת - באסון | צילום: Shutterstock
החומרים הללו, בייחוד שילוב של השלושה, משרה על המשתמשים תחושת נינוחות וגירוי מיני, בו בזמן שהשימוש בהם יכול להימשך שעות ארוכות ואפילו ימים מבלי צורך לישון או לאכול. מסיבות סקס המערבות סמי חשק נמשכות לעיתים כמה ימים. הסמים אמנם מקשים על היכולת להגיע לאורגזמה, אבל מגרים את המשתמשים ומאפשרים להם אורך נשימה ארוך מהרגיל בכל הנוגע לסקס.

כשסמים הופכים לסטנדרט חברתי

סקס תחת השפעה מסוכן מאותה סיבה שכל שימוש בסמים בלתי מורשים מסוכן. תכולת והרכב הסם לעולם אינם טהורים או זהים למנה הקודמת, מה שהופך את המינון למשימה בלתי אפשרית גם למשתמשים מנוסים. החומרים עלולים להאיץ או להאט את קצב הלב, מקרים מסוימים של הפרעות בקצב לב נגמרים במוות.

בכל הנוגע להטפת מוסר, מיניות לא נורמטיבית ושימוש בסמים עומדים בראש הרשימה לכן קל מאוד להתייחס בביטול לכל המזהירים, אולם אנו שומעים אזהרות גם מתוך הקהילה הלהט"בית ומתוך קהילת הבליינים. מחקר שפורסם בירחון הבריטי לרפואה מצא עלייה קטנה אך משמעותית בתלות גופנית ונפשית בסמים אלו.

הסכנה האמיתית בשימוש בסמים היא הפיכתם לסטנדרט חברתי. כשהשימוש הוא חלק ממערך הציפיות החברתי מאדם מסוים, הדבר יכול להפריע לתפקוד היומיומי, כפי שבוודאי אפשר לצפות משלושה ימים רצופים של הרמות ללא שינה או אכילה. הסודיות והסטיגמה סביב סמי המועדונים מקשים על המשתמשים להשיג ידע בנושא או לקבל עזרה, אבל אלמנטים של סכנה וסודיות יכולים להסביר גם את המשיכה לשימוש בהם.

>> מקומם: משרד הפנים מאיים לגרש בן זוג של אזרח ישראל

>> "כשהבן השני יצא מהארון, חשבתי שאולי עשיתי משהו לא בסדר"