>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

בחורות קוראות ספר (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
בחורות קוראות ספר | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
ספרות להט"בית היא בגדר עולם חסר בארץ, לעומת הספרות הקיימת בחו"ל. בעוד ספרים גאים רבים יוצאים לאור בעולם, מרביתם אינם מצליחים לעבור 'גיור' מוצלח בארץ, לכדי כך שיתורגמו ויופצו בחנויות. "וזה לא ספר פה ספר שם, אלא ספרות ענפה, בכל הקטגוריות ובכל הסוגים השונים", כפי שמגדירים זאת ב'פרוייקט ספרות גאה'.

'פרוייקט ספרות גאה' קם במטרה לקדם ספרות להט"בית בארץ. הפרוייקט עוסק בריכוז הספרות הקיימת בנושא בעברית באתר שלהם, ובתרגום ספרים גאים לעברית. באתר האינטרנט הם מציעים רכישה מקוונת של ספרים ואף של ספרי ילדים, כדוגמת ל'דנה שני אבות'.

לרגל שבוע הספר העברי שיתקיים בקרוב ברחבי הארץ, קבלו הצצה למספר ספרים גאים שכדאי לכם להכיר.

>> הילד יצא מהארון? הנה הספר בשבילכם

שם הספר: "מגילת זכויות הירח"

אין תמונה
עטיפת הספר מגילת זכויות הירח
מאת רון לשם

מה הסיפור? קאמי, צעיר בן 18 עוזב את עיר הולדתו על מנת ללמוד באוניברסיטה בעיר הגדולה – טהרן. צעיר בעל משיכה מינית לגברים, היא רק אחת הדמויות אליהן נחשף קאמי בבניין מגוריו בטהרן, והמביאות לידי ביטוי את הדיכוי השורר בחברה האיראנית. באוניברסיטה, מתאהב קאמי בניוליפר, שמובילה אותו אל עולם המסיבות והסמים של טהרן המחתרתית.

למה כדאי? מגילת זכויות הירח הינו רומן התבגרות שמתרחש בין גורדי השחקים של צפון טהרן. זהו הרומן השני של של רון לשם, לשעבר סמנכ"ל שידורי קשת, שעזב את תפקידו על מנת להתמקד בכתיבה. הרומן הראשון שלו, "אם יש גן עדן", זכה להצלחה רבה ועובד לסרט 'בופור'.

שם הספר: "אתה אוהב אותי"

מאת אבנר ברנהיימר

מה הסיפור? סיפור עם שילוב ממכר של רומנטיקה והומור, המתאר את חיי הנישואים של זוג חד מיני, על כל הרגעים המרגשים, עצובים, שמחים, יומיומיים ובעיקר מצחיקים.

למה כדאי? אבנר ברנהיימר, התסריטאי של יוסי וג'אגר וכותב הטור "מיטה זוגית" מעיתון "הזמן הוורוד", מביא לנו ספר שעיבד מתוך הטור, העוסק בחיי הזוגיות שלו ושל בן זוגו לחיים.

שם הספר: "תפילה לבובי"

אין תמונה
הספר "תפילה לבובי"
מאת לירוי ארונס

מה הסיפור? זהו סיפור על בובי, נער הומוסקסואל ובן לאישה נוצרייה אדוקה, המשלימה עם הנטיות המיניות של בנה רק לאחר שהוא שם קץ לחייו. מדובר בסיפור אמיתי על נער אמריקאי שלא הספיק הרבה בחייו, מלבד כך שהותיר יומן בו חשף את התלבטויותיו ומכאוביו.

למה כדאי? אחד הספרים הטובים שזכו לתרגום עברי, נכתב על ידי לירוי ארונס – עיתונאי בכיר שיצא מהארון בגיל מבוגר והקים את ארגון העיתונאים הלהט"בים.

שם הספר: "אז מה את באמת רוצה?"

מאת עדית שמר

מה הסיפור? זהו סיפורה של רובי, המכירה את ליאורה, אמנית חסרת מעצורים, והולכת שבי אחריה. על רקע רצח רבין, נרקם סיפור אהבה בין השתיים, הקורע את רובי ממשפחתה ומהעולם שהכירה עד כה.

למה כדאי? "אז מה את באמת רוצה?" הוא ספרה השני של עדית שמר. ספרה הראשון, "אני לא יכולה שכועסים עליי", זכה בפרס ספר הביכורים לשנת 2001.

בחורים קוראים ספר (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
תתחילו לקרוא | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

שם הספר: "ללכת אחרי הלב"

מאת יונית עובד

מה הסיפור? בגיל עשרים ושמונה, כששום שינוי לא נראה באופק, תוהה אמה ג'ונס על חייה. אז היא נחשפת לסיפור האהבה של ג'ינג'ר וקריקט, ומוצאת עצמה נשאבת אל מסע מופלא, שמוביל אותה להבנה כי הבחירות הנכונות נעשות מהלב.

למה כדאי? יונית עובד מזמינה אותנו להשתתף במסעה של אמה, דרך סיפור קסום על צומת דרכים בחייה, פחד וכוחה של אהבה.

שם הספר: "נגמר הבקר (אבל גם ככה אנחנו תיכף נוחתים)"

אין תמונה
נגמר העוף
מאת זיו כהן

מה הסיפור? כשנטלי צוק ודיוויד בראון מכירים את דור גל ובן זוגו, מתן להב, הם עתידים לעבור דרך מלאה תהפוכות, שקרים וסודות עמוקים. זהו סיפור המגולל את פרשיות דיילי האוויר מסביב לעולם, מבנגקוק ועד טורונטו, מבריסל דרך דיסלדורף ומדבלין ועד ניו יורק.

למה כדאי? ספר אחרון בסדרת ארבעה ספרים (הקודמים הם "נגמר העוף", "נגמר הקוסקוס" ו"נגמר הדג"), שפורסמו באתר 'מאקו' בסדרת כתבות. סדרת הספרים שזורה בכתיבה מעניינת וסוחפת, ומומלץ לקרוא את כל הספרים בסדרה, לפני שקוראים את האחרון שבהם. 

שם הספר: "כיסוי"

מאת אמה דונהיו 

מה הסיפור? סיפור אהבה עדין וסקסי, על מערכת יחסים סוערת וארוכת שנים בין פן וקארה, עד לפרידה הטראגית. מותה של קארה בתאונת דרכים מוביל את פן להתמודד עם אלמנותה בקהילה בה אהבה נשים אינה מקובלת. סיפור ההתמודדות של פן שזור בקטעי זיכרון מחייה המשותפים עם קארה ואהבתן זו לזו.

למה כדאי? הספר זכה בפרס American Library Association בקטגוריית הספר ההומו – לסבי הטוב ביותר בשנת 1997.

שם הספר: "יש לך אש?"

אין תמונה
עטיפת הספר "יש לך אש?"
מאת גל רענן

מה הסיפור? גיבור הסיפור הוא בחור תל אביבי, הומו מוצהר, המחפש אחר סיפוקים גופניים ורגשיים בטיוליו בתל אביב, פרנקפורט, פריז וברצלונה.

למה כדאי? רומן הביכורים של גל רענן, מביא סגנון רענן וקליל לספרות הלהט"בית, עם גיבור המדבר באופן גלוי על נטיותיו המיניות.

שם הספר: "סיפור ורוד"

מאת אילנה זפרן

מה הסיפור? זהו סיפור של שברון לב, בעקבות פרידה פתאומית. הסיפור מתואר באיפוק אירוני, ובמקביל לדרך שעשתה הקהילה ההומו – לסבית בחברה הישראלית.

למה כדאי? אילנה זפרן, אחת הסופרות שיתארחו ב'ערב ספרות גאה' בחמישי הקרוב, מביאה בפנינו סיפור אישי המתואר לצל קורות הקהילה הישראלית הגאה.

שם הספר: "מוות על גדת הנהר"

מאת גיין מ.רדמן

מה הסיפור? במסגרת תיק שלוקחת על עצמה הבלשית, מישל נייט, היא חושפת במקרה רשת סמים מסוכנת. מישל (או מיקי, לחבריה) מתחברת עם פרנקי הטרנסוויט, עם קורדיליה, רופאה יפה ועשירה, ומצליחה להסתבך בצרות בחייה המקצועיים ובחייה הפרטיים. בדרך, היא נאלצת להתמודד עם זכרונות העבר.

למה כדאי? המלצה המוגשת מטעם 'פרוייקט ספרות גאה', על ספר המפגיש אותנו עם מישל, חבריה והמאהבות שלה.

>> אירוויזיון 2012: אזרבייג'ן מוכנה למבול של הומואים?

>> מה שיר הגאווה שלכם? הצביעו והשפיעו