מיסים בחלונות האדומים (צילום: רויטרס)
בהולנד זה עובד. רובע החלונות האדומים | צילום: רויטרס

אתמול אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק הגורסת כי על צרכני תעשיית המין בתשלום תוטל אחריות פלילית, והם יהיו צפויים לעד חצי שנת מאסר. לכאורה הצעת החוק הזו אמורה לסמן שינוי תפיסתי של המדינה ביחס לזנות, ועליית מדרגה במאבק בסחר בנשים. אך האם חוק שכזה יעשה לזונות יותר תועלת או נזק?

לא בכדי זנות הוא המקצוע העתיק בעולם. לזנות תמיד יהיה ביקוש, וזה יהיה נאיבי לחשוב שאפשר לאסור את התופעה. ואכן, במשך שנים ניסו פעילים לגרום למדינה להילחם בתופעות הזנות והסחר בנשים, הפושות בארצנו כמו מחלת מין מדבקת, אך ללא הועיל. הסרסורים המשיכו לייבא בנות ממזרח אירופה, לכלוא אותן בדירות בחלקים הפחות טובים של העיר ולהכריח אותן לעסוק בזנות; השוטרים מצידם הקפידו לפקוד את בתי הזונות הללו, אך, אופס, כלקוחות ולא כאוכפי החוק. כי זה ככל הנראה דבר שלא ישתנה לעולם: תמיד יהיה גבר שירצה לתת לאישה כסף עבור שירותי מין, ותמיד תהיה אישה שמוכנה לספק את זה.

כל ניסיון למגר את הזנות רק יעצים את המשיכה שלה. כל דבר שקשור לנהנתנות ומוצא מן החוק, נהפך מיד לאטרקטיבי יותר בעיני הציבור, ממש כמו סמים. אני נגד ניצול נשים וסחר בנשים, אך כל עוד אנו חיים במציאות כזו, יש לשאוף לרע במיעוטו. איך אפשר לקבל את הזנות אבל להקטין את הניצול? לשמחתנו יש לנו מודלים קיימים ללמוד מהם, למשל זה של הולנד.

אילו הזנות הייתה חוקית

הזנות בהולנד חוקית כבר למעלה ממאה שנה. לאחרונה היא אף הוכרה כמקצוע לכל דבר, מה שמחייב זונות לקבל רישיון עסק מהמדינה ולשלם מסים. ואכן, רובע החלונות האדומים באמסטרדם הוא אחד מסימני ההיכר הידועים ביותר בעולם, והוא מהווה מקור למשיכת תיירים ומספק גם את צרכי המקומיים. ההנחה היא שכשהדברים נעשים בצורה ממוסדת, קטן הסיכוי שיהיו מעורבים בו גורמים עברייניים. נכון, זה לא יעיל במאת האחוזים, וגם בהולנד יש סחר בנשים, אך מדובר בהיקף שהיה ללא ספק גדול בעשרות מונים אילולא הזנות הייתה מעוגנת בחוק.

זה המצב בישראל כיום – הזנות היא נחלתם של עבריינים ואנשי העולם התחתון, וכך יהיה כל עוד היא מחוץ לחוק. אבל אילו הזנות הייתה מוסדרת ומעוגנת בחוק, היינו יכולים להגן על העוסקים במלאכה – לדוגמא, זונות לא יצטרכו לדאוג שמא לגשת למשטרה להגיש תלונה מתוך פחד שיעצרו אותן בסופו של דבר. אילו הזנות הייתה חוקית, הארגונים המתאימים היו יכולים להגן על זכויות העובדות, בדיוק כמו בכל מקצוע אחר. קיימים מחקרים שמוכיחים שכאשר שירותי מין בתשלום מתבצעים בצורה מסודרת, למשל בדירה דיסקרטית או בית זונות חוקי, יש הרבה פחות אלימות ועבריינות כלפי נשים.

אין ספק שסחר בנשים היא תופעה מדאיגה, מבזה וחסרת כל חמלה אנושית, וצריך להילחם בה עד שהיא תחדל. אך הזנות לא חייבת להתקיים רק מנשים שנסחרו. עלינו להכיר גם בזכותן של נשים לעסוק בזנות מתוך בחירה. ואם כבר זנות, בואו נעשה את זה כמו שצריך.

>> "אני לא מאמינה לזונה שאומרת שטוב לה"
>> "אפשר להציל 5,000 ילדים מעולם הזנות"