נערה בפארק ציבורי (צילום: רויטרס)
החברה נטשה אותם והותירה אותם להיות מנוצלים (אילוסטרציה) | צילום: רויטרס

הלכתי עם חברה טובה ליד התחנה המרכזית הישנה בתל אביב. היא סיפרה לי על ידידה צעירה שלה, שכנה לשעבר, שלא הצליחה למצוא עבודה במשך תקופה ארוכה. בשלב מסוים אותה בחורה כבר לא יכלה לשלם שכר דירה, ועברה למקום אחר. ואז החברה הצביעה על אחד הרחובות וסיפרה לי שזמן קצר לאחר מכן ראתה אותה ממש באותו הרחוב, מציעה את גופה לזנות.

הזנות בישראל היא לא תופעת שוליים. גם התחושה הרווחת אצל רבים, כאילו "הן בוחרות בזה", היא טעות חמורה. כיום במדינת ישראל הזנות מותרת חוקית, אלא אם כן הזונה קטינ/ה. אבל חוק לחוד ומציאות לחוד. לפני ימים ספורים פרסמו עמותת "עלם", המסייעת לנוער במצבי סיכון, ומשרד הרווחה נתונים מזעזעים: כשליש מהעוסקים בזנות בישראל הם נערים ונערות. מדובר מ-5,000 בני נוער. גיל הכניסה הממוצע לעולם הזה הוא 12-14. אנו חייבים לשים קץ להתדרדרות של הילדים והילדות. ההתדרדרות שלהם הוא חיסול העתיד של מדינת ישראל.

היום אנחנו מבינים שכדי לעצור את הזנות והסחר בנשים, לא די במאבקן של רשויות האכיפה בסרסורים ובסוחרים. יש להקטין את הביקוש לזנות, ולפעול נגד החוליה בשרשרת הזנות שהייתה עד היום סמויה מן העין – הלקוחות. בשבוע הבא תעלה בוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת החוק "איסור צריכת זנות וטיפול בקהילה", מיוזמתה של ח"כ זהבה גלאון (מרצ). לפי ההצעה, בית המשפט יוכל להטיל על לקוחות זנות לעבור טיפול בקהילה. העונש המירבי לצריכת שירותי זנות יעמוד על ששה חודשי מאסר.

מלחמה בזנות זה צדק חברתי

בהצעה זו, הכנסת מביעה את עמדתה כי הזנות הינה תופעה שלילית מיסודה, היוצרת פגיעה בוטה בכבוד האישה וחירותה, בשוויון זכויותיהן של נשים בחברה, ובזכותה של האישה על גופה. ההצעה מבקשת להוקיע מציאות בה רכישת שירותי מין בתשלום הפכה להיות נוהג נפוץ ומותר חוקית. החוק אינו מתעלם משינוי הערכים הנדרש בחברה הישראלית, ולכן ההצעה כוללת תוכנית הדרכה ללקוחות. התכנית תכלול תכנים מתחום בריאות הציבור, החוק והמשפט, כמו גם הרצאות של נשים שעסקו בזנות. תוכנית דומה כבר מופעלת בעולם, למשל בקנדה וסן פרנסיסקו. הלקוחות צריכים להבין שצריכת הזנות היא דבר אסור, פסול ולא מוסרי. זה המסר שאנו צריכים לשלוח לילדינו ולעתיד של מדינת ישראל.

אבל הזנות לא צומחת יש מאין. היא תולדה של פשע חברתי חמור ששורשיו נמצאים בין השאר בהיעדר מדינת רווחה. הנערות והנערים, הילדות והילדים שהתדרדרו לזנות בגיל כה צעיר, הם אלה שהחברה נטשה והותירה להיות מנוצלים בצורה אכזרית וקטלנית (אונס, פגיעות גופניות ונפשיות, אלימות, בידוד ועוד פשעים אחרים). רבים מהם עוברים התעללויות שונות מבלי שאף אחד יוכל לשמוע את קולם. יש לקוות שהחוק החדש יעזור להציל אותם, ולמנוע מאחרים ליפול למלכודת.

>> הטור הקודם שלי: מרוקנים את כלובי הסוללה
>> "אני לא מאמינה לזונה שטענה שכיף לה"