בלילה שבין 2015 ל-2016, העלתה בר רפאלי תמונה של בדיקת היריון חיובית לאינסטגרם שלה, ובישרה לעולם שהיא ובעלה עדי עזרא מצפים לצאצא/ית ראשון/ה. אפשר כמובן לתהות לגבי מועד חשיפת הבשורה המשמחת, אבל תמונת המקלון הבעירה את הרשת – ונתנה לנו הזדמנות לדבר על הבדיקה הראשונית הזו, שכמובן אמינה הרבה פחות מבדיקת דם – אבל עדיין מהווה את האמצעי הזמין והמהיר ביותר לאשר או לשלול היריון.

מכיוון שמדובר באמצעי ביתי, יש לא מעט תקלות וטעויות שאנחנו עלולות לעשות, שייתנו לנו תוצאה לא נכונה. מה למשל? הנה חמש הטעויות הכי נפוצות שנשים עושות בבדיקת היריון ביתית.

לעשות את הבדיקה מוקדם מדי. אפשר להבין את המתח, במיוחד כשמאוד מצפים להיריון – אבל צריך לקחת בחשבון את העובדה שבדיקת השתן הביתית מבוססת על מדידה של רמת הורמון ההיריון (HCG) בשתן – ואם לא עבר מספיק זמן מההפרייה, התוצאה תהיה שלילית גם אם יש היריון. בנוסף, לא לכל הנשים יש רמה אחידה של ההורמון בשתן, ולכן יש נשים שהתוצאה אצלן תהיה שלילית אפילו כמה ימים אחרי האיחור במחזור, גם אם בפועל יש היריון.

לבדוק את המקלון מוקדם מדי. שוב, אפשר להבין את המתח, אבל אם מסתכלים בחלונית המקלון לפני שעבר מספר הדקות המפורט בהוראות הבדיקה אפשר לראות תוצאה שלילית (כי הבדיקה עדיין לא סיימה לעבוד) או תוצאה חיובית (כי הבדיקה עדיין עובדת) ובקיצור: שימי טיימר בטלפון, וצאי מהשירותים עד שהוא מצפצף, כדי למנוע היסטריה מיותרת או שברון לב שלא לצורך.

בדיקת הריון (צילום: istockphoto)
לא לבדוק מוקדם מדי ולא לחכות יותר מדי. הבדיקה המיוחלת | צילום: istockphoto
לחכות יותר מדי זמן. במקרה הזה, בדרך כלל נראה תוצאה חיובית גם אם בפועל אין היריון – אבל בכל מקרה, כלל הטיימר תקף גם כאן – אל תשאירי את הבדיקה ותלכי לסידורים, אלא הקפידי לבדוק את המקלון בדיוק כשעוברת מכסת הזמן המוקצבת.

לא להאמין שאת בהיריון. נכון, לא מדובר בתוצאה מוחלטת כמו שמקבלים בבדיקת דם, אבל אם את מקבלת תוצאה חיובית – סביר מאוד להניח שאת אכן בהיריון, וכדאי שתתנהגי בהתאם: אל תשתי אלכוהול, אל תקחי תרופות שאסורות בהיריון והכי חשוב: קבעי תור לרופא/ה שלך, כדי לבדוק שההיריון מתפתח באופן תקין ברחם.

לא לחזור על בדיקה שלילית. כמו שציינו קודם, אצל כל אישה רמות הורמון ההיריון שונות, ואם מוסיפים לכך שינויים שיכולים להתרחש בימי המחזור – ולכן, ייתכן מאוד שגם אם ראית תוצאה שלילית היום, בדיקה חוזרת בעוד כמה ימים תצא חיובית. 

>> בדיקת ההריון הביתית: מאז ועד היום