גבר תורם זרע
כבר לא צריך לחשוש, מעכשיו אפשר לעשות את זה בבית | צילום: שוקה כהן
מעטות הסיטואציות המביכות יותר בחייו של גבר. מרגע שהאחות או הלבורנטית מוסרת לידיו של הנבדק את כוסית הדגימה, צפויות לו דקות ארוכות של מבוכה תהומית: ההליכה לחדר שבו יפיק את החומר לבדיקה, ההסתגרות בחברת די-וי-די מפוקפק או מגזינים שחלילה מלחשוב מי נגע בהם לפניו והצעדה המבוישת בחזרה לדלפק עם התוצרת. אבל החל מהשבוע, החלו בתי מרקחת בבריטניה למכור ערכות ביתיות לבדיקת זרע – ועם קצת מזל וסבלנות, יש סיכוי שבעתיד הקרוב גם הגברים הישראלים יוכלו ליהנות מבדיקה ביתית ודיסקרטית. הבעיה? לא בטוח שאפשר לסמוך עליה יותר מדי.

מבטיחה 98 אחוזי דיוק ונמכרת ללא מרשם רופא

הקיט הביתי, שמחירו 30 פאונד (כ-150 שקל), כבר מעורר מחלוקת. בעוד שרופאי פריון שמחים מהגברת המודעות לבעיות פוריות גבריות, מומחי זוגיות מזהירים מאבחנה לא מדויקת, ואפילו עצם הרעיון של ביצוע הבדיקה, עלולים להכניס מתחים מיותרים למערכת היחסים.

הבדיקה מזכירה קצת בדיקת הריון, ומבטיחה להודיע לנבדק תוך עשר דקות האם ספירת הזרע שלו נמוכה (מה שעלול להעיד על בעיית פוריות) או נורמלית, לפי כמות הזרעים הפעילים במיליליטר נוזל זרע (השאיפה היא למצוא לפחות 20 מיליון זרעים למ"ל, סף המינימום לבדיקה שנחשבת תקינה). היא מבטיחה 98% אחוזי דיוק, ונמכרת ללא מרשם רופא בבתי מרקחת ברחבי הממלכה. עם זאת, יש לציין כי גם תוצאה תקינה בבדיקה הביתית אינה מהווה תעודת ביטוח לתקינות הזרע, שכן ישנם פרמטרים נוספים (כמו המורפולוגיה של הזרע והתנועתיות שלו) שאינם נבדקים במסגרתה. בנוסף, הבדיקה מבוססת על זיהוי חלבון הקרוי SP10, המצוי אך ורק בתאי זרע בוגרים. עם זאת, החלבון מצוי גם בתאי זרע מתים, כך שתוצאה טובה בבדיקה עדיין לא מבטיחה שספירת הזרע תקינה.

הבדיקה יכולה להתבצע עד שלוש שעות מרגע שפיכת הזרע, אך אינה יעילה בבדיקת זרע שנאסף מתוך קונדום, מכיוון שנוכחותם של חומרים שונים באמצעי המניעה משבשים את פעולתה.

אין תמונה
נמכרת כבר בבריטניה. בקרוב בישראל?
"המטרה שלנו היא לעזור ולהקל על זוגות שסובלים מקשיי פוריות", אמר ריי לופז, מנכ"ל החברה המייצרת את הבדיקה הביתית. "פעמים רבות, הבירור הרפואי מתמקד דווקא בנשים, בעוד שבפועל 40 עד 60 מהבעיות מקורן דווקא בגבר".

המטפלת הזוגית מישל בסאם דווקא מוטרדת מהרעיון. "אני חוששת שמי שירכוש את הבדיקה תהיינה דווקא הנשים, ולא תמיד לבקשתו של בן זוגן. וכשמישהי מגיעה פתאום הביתה עם ערכה כזו, זה בהחלט יכול לעורר מתחים וחיכוכים, מכיוון שיש גברים שיראו בכך ערעור על הגבריות שלהם. בנוסף, בדיקה כזו תאפשר לנשים לבדוק את בני זוגן בסתר, וכידוע, סודות אף פעם לא תורמים למערכת יחסים בריאה. אני בהחלט יכולה לראות מצב שבו מישהי מחליטה להיפרד מבן זוגה על סמך בדיקה כזו, או שגבר שמקבל תוצאה לא טובה בבדיקה ירגיש שהוא צריך להוכיח לעצמו את גבריותו מחדש ויחפש הרפתקאות מחוץ למסגרת הזוגית".

>> זרע, שפר פוריותך
>> מאחורי הקלעים של בנק הזרע
>> ילדה נפלאה שלי, לא בטוח שאת של אבא

הריון יפה לך: הצטרפי לעמוד הפייסבוק של תשעה חודשים