אבא ותינוק (צילום: istockphoto)
אבא יודע לזהות את הבכי של הילד. אז מה לעזאזל קורה שם בלילה? | צילום: istockphoto
גברים - אי אפשר איתם, ואי אפשר בלעדיהם. וכשהם הופכים לאבות ילדינו, דומה שהמשפט הזה מקבל ערך מוסף. הנה 6 עובדות מדעיות שנחקרו על ידי אנשים מאוד מאוד יסודיים, מקצועיים ומוכשרים והמסקנה היא ברורה: אבא נוכח, אוהב וסבלני יוצר ילד חכם, אהוב ומוערך. להקריא לבחורצ'יק, למסגר, ולתלות בעבודה. 

 1. הם מזהים את הבכי של התינוק לא פחות טוב מאמא. מחקר שפורסם בכתב העת הנחשב Nature Communications גילה כי אבות הצליחו לזהות את בכיו של התינוק הפרטי שלהם באחוזים זהים לשיעורי ההצלחה של האמהות - בתנאי שבילו לפחות ארבע שעות ביממה באופן קבוע עם הצאצא. 

2. הם יכולים לחוות סימפטומים של היריון. תסמונת קובאד (שבה הגבר מזדהה כמעט לחלוטין עם ההיריון של זוגתו) אמנם נדירה, אולם מחקרים שונים מראים כי 11% מהגברים חווים לפחות תסמין היריוני אחד (כאב בפטמות, בחילות, נפיחות בבטן, בצקות ועוד). עם זאת, טרם נמצא הגבר שחווה את תופעת הלוואי העיקרית של ההיריון, וילד תינוק. נעדכן.  

3. האהבה של אבא משמעותית יותר להתפתחות האישיות של התינוק. פרויד אולי שכנע את העולם שאמא אשמה בכל, אבל מטא-מחקר שהתפרסם בכתב העת Personality and Social Psychology Review, וסקר תוצאות של 36 מחקרים קודמים, העלה כי לתחושת האהבה שילדים מקבלים מאביהם יש יותר משמעות בבניית האישיות שלהם, וכי קיים מתאם גבוה בין נשאלים שענו כי הרגישו נאהבים מאוד מצד אביהם לבין דירוג גבוה של רמת אושר וסיפוק בחיים הבוגרים.

4. גם יחס מאבא גם עושה תינוקות חכמים יותר. ממחקר שערכה "הקרן האמריקאית לילדים בסיכון" עלה כי ככל שהילד בילה יותר שעות עם אביו בחודשים הראשונים לחייו, כך היה האיי.קיו שלו גבוה יותר. 

5. אבא זה לא רק לחופשים. מחקר שנערך באוניברסיטת בריגהאם העלה כי גם בבגרותם, ילדים נוטים לזכור באופן חיובי יותר אירועים יומיומיים עם אבא - למשל, אחר הצהריים משותף בגינה או צפייה משותפת בסרט - מאשר אירועים מיוחדים, כמו חופשות וטיולים.  

6. ונקודה רווחית לסיום. לפי מחקר שנערך בסיטי יוניברסיטי שבניו-יורק, אבות לילדים מרוויחים יותר מגברים נטולי ילדים בתפקיד זהה. למעשה, פערי השכר יכולים להגיע עד 40% - אולי לא מתקזז עם ההון שמוציאים על חיתולים ומטפלת, אבל בהחלט משמח לשמוע. 

עוד ב-9 חודשים:

>> סיפור לידה: בדרך לבית החולים, עושים תאונת דרכים
>> למה יש נשים שמתנגדות להוזלת מחירי התמ"ל?

>> תופעה: נשים בוחרות בניתוח קיסרי כדי לא לפגוע ביחסי המין