קייט גרווי הריון בגיל מאוחר (צילום: telegraph)
אל תעשו את הטעות שאני עשיתי: קייט גרווי בקמפיין שערורייתי | צילום: telegraph
כולם אוהבים לשמוע סיפורי ניסים ונפלאות על נשים בגיל העמידה שהצליחו להרות באורח פלא. מה שמסתתר מאחורי הסיפורים הללו הם, בדרך כלל, טיפולים מפרכים, לפעמים גם תרומת ביצית ומחיר גופני ונפשי לא פשוט שמשלמת מי שמחליטה להרות הרבה אחרי שהגוף כבר החליט שמספיק לו, והתחיל לאותת על המנפאוזה המתקרבת. לשפוט את הנשים הללו לא יהיה הוגן. יש מי שמגיעה להריון המאוחר בעקבות טרגדיה של אבדן ילד ורצון לפצות על החסר, אחרות פשוט נאבקו במשך שנים להביא ילד והגיעו, שלא בטובתן, לטיפולים בגיל שבו רוב הנשים כבר סיימו את תכנית הילודה שלהן ואחרות פשוט חיכו לבן הזוג הנכון. קמפיין חדש ושנוי במחלוקת מנסה להזכיר עד כמה הפוריות הנשית קצרה – ומצליח לגרד הרבה מאוד עצבים חשופים בדרך.

"אל תעשו את הטעות שאני עשיתי"

את הקמפיין יזמה קייט גרווי, מגישת טלוויזיה בריטית, שהפכה לאם בגיל 38. אל הלידה השנייה היא כבר הגיעה אחרי שחצתה את גיל 40, וליתר דיוק: בגיל 42, וכעת, כשהיא בת 46 ומשתוקקת לילד שלישי, היא מפצירה בנשות העולם: אל תעשו את הטעות שעשיתי אני, והקדימו להביא ילדים. "רק עכשיו אני מבינה כמה מסוכן לדחות את הבאת הילדים לגיל מבוגר", אמרה גרווי, מתעלמת לחלוטין מהעובדה שלא כולן יכולות ללדת מתי שיחפצו מבלי להתחשב בגורמים חיצוניים כמו מצב כלכלי, משפחתי ובריאותי. "משנה לשנה הסיכויים שלך להצליח פוחתים, ואני מלאת חרטה שלא הבאתי את ילדיי לעולם כשהייתי צעירה יותר. הדלת של הפוריות שלי נסגרת, ואני כמעט בטוחה שלעולם לא יהיה לי את הילד השלישי שאני רוצה בו. לכן, אני רוצה לקרוא לנשים להתחיל לחשוב על הפוריות שלהן ולהקדים את הבאת הילדים לעולם".

כדי להעביר את המסר שלה היא אופרה בידי אמן איפור מקצועי, שהפך אותה לאישה שנראית כבת 70. לתחפושת היא הוסיפה בטן של הריון מתקדם, ויצאה להסתובב ברחוב. לדבריה, נתקלה בתגובות מזועזעות – בדיוק מה שניסתה להשיג באקט הקיצוני הזה. "אני שמחה שהפרובוקציה שלי עוררה דיון – ברחוב וכעת בתקשורת – בשאלה 'עד מתי ראוי ואפשרי להרות'", סיכמה גרווי.

קייט גרווי הריון בגיל מאוחר (צילום: telegraph)
רוצה ילד שלישי בגיל 46. קייט גרווי | צילום: telegraph
רוב רופאי הפוריות מסכימים כי הירידה בפוריות האישה מתחילה בגיל 30. בגיל 35 הירידה נעשית תלולה יותר, ומגיל 40 מדובר במדרון של ממש – אולם יש לציין כי מדובר בקווים כלליים בלבד, וישנן נשים שחורגות מהסכמה הזו לשני הכיוונים. למרבה הצער, את ההשתייכות של האישה לאחת מהקבוצות מגלים רק בדיעבד, ואין כיום כל דרך לדעת מראש מי תיכנס לבלות מוקדמת ומי תמשיך להפיק ביציות איכותיות גם בעשור החמישי לחייה. מדי פעם אמנם מתרחשים נסים של הריונות ספונטניים בנשים מבוגרות, אולם מדובר במקרים ספוראדיים, שאינן מעידים על הכלל. אחרי גיל 43, הסיכוי להרות מביציות של האישה שלה הוא 2-3%, מגיל 45 אחוז אחד ומעל גיל 45 מדובר באמת במקרים בודדים, שלא מספיקים לגיבוש סטטיסטיקה.

"יש יותר הפלות בגילאים המבוגרים"

"בניגוד לתאי זרע, שמתחדשים מדי כמה חודשים, אישה נולדת עם מלאי מוגבל של ביציות", אומר ד"ר אליהו לויטס, רופא בכיר ביחידה לפוריות והפריה חוץ-גופית במרכז הרפואי סורוקה מקבוצת הכללית. "גם כשאישה נוטלת גלולות, בהריון או מניקה ואינה מבייצת, הביציות אובדות. הגוף מפעיל סלקציה קפדנית, ומבשיל קודם את הביציות הטובות, כך שככל שהאישה מבוגרת יותר, הביציות שלה מוצלחות פחות. גבול הפוריות מאוד גמיש ומשתנה מאישה לאישה, אבל אצל רוב הנשים בגיל 40-42 כבר קשה מאוד להרות, ומגיל 43 אנחנו כמעט לא מצליחים להשיג הריונות עם ביציות של האישה. לצערנו, גם כשכבר מצליחים להשיג הריון, יש יותר הפלות בגילאים המבוגרים, ולכן, מאוד חשוב שנשים תהיינה מודעות למגבלת הזמן הזו ויתנהלו בהתאם, על ידי הקדמת הבאת הילדים לעולם או הקפאת ביציות".

לפי החוק, בישראל אישה יכולה לעבור טיפולי פוריות עם ביציותיה שלה עד גיל 45, וטיפולים עם תרומת ביצית עד גיל 54. המדינה מממנת את הטיפולים לשני הילדים הראשונים של בני הזוג, כאשר קופות החולים וחברות הביטוח הפרטיות מציעות אף הן מסלולי השתתפות לזוגות המעוניינים בטיפולים שמחוץ לסל, כמו טיפולים לילד שלישי ואילך או תרומת ביצית בחו"ל.

>> איך נראים החיים בתוך הרחם?
>> לא ייאמן: סיפורי הישרדות של תינוקות
>> הרוכשת לתינוקות: מדור צרכנות לקטנטנים

הריון יפה לך: הצטרפי לעמוד הפייסבוק של תשעה חודשים