סקירת מערכות היא אחת הבדיקות החשובות ביותר שיש לבצע במהלך ההיריון. נשים שסקרניות לדעת מהו מין העובר שגדל ומתפתח אצלן ברחם מחכות לרגע הזה שבו מכשיר האולטרסאונד יבשר להן את התשובה. אולם, כדאי לזכור שבראש ובראשונה חשיבות הבדיקה נובעת בעיקר מהעובדה שהיא מאפשרת להעריך את מצב בריאותו ואת תקינות גופו של העובר.

כדי שתדעי בדיוק מה עומד לפנייך בבדיקה החשובה שמגיעה אחרי בדיקת השקיפות העורפית (לא להתבלבל עם סקירת מערכות מאוחרת), ריכזנו עבורך את כל השאלות החשובות בנושא. ד"ר אתי פיורה, מומחית לגניקולוגיה בבית החולים "מאיר", שמחה לספק את התשובות.

מה בודקים בסקירת מערכות מוקדמת?

"סקירת מערכות היא בדיקת אולטרה סאונד המבוצעת בהריון במהלכה סוקרים את אברי העובר המתפתח במטרה לאתר מומים וממצאים לא תקינים. בסקירה המוקדמת ניתן לזהות את מין העובר, את מיקום השליה וכן להעריך את כמות מי השפיר".

כיצד מתבצעת הבדיקה?

"באופן כללי, ניתן לבצע בדיקת אולטרה סאונד בהריון דרך הבטן - או בגישה נרתיקית. סקירת המערכות המוקדמת לרוב מבוצעת בגישה נרתיקית או בשילוב שתי הגישות".

מתי עושים סקירה ראשונה?

"בשבועות 17-14 להריון. בשלב זה של ההיריון רוב אברי העובר כבר התפתחו".

מי מבצע סקירת מערכות מוקדמת?

"הסקירה מתבצעת על ידי רופא מומחה באולטרה סאונד גניקולוגי ומיילדותי".

כמה זמן היא אורכת?

"כחצי שעה".

מדוע חשוב לבצע את הסקירה?

"אם במהלך סקירת המערכות מאתרים ממצאים לא תקינים המחשידים למומים מבניים או לבעיות כרומוזומליות, ניתן להמשיך בברור וטיפול בהתאם לממצאים שאותרו. בחלק מהמקרים, בני הזוג יופנו ליעוץ גנטי לשקילת אבחון גנטי (באמצעות דיקור מי שפיר), או לבדיקות נוספות כמו 'אקו לב עובר' או בדיקת NIPT. איתור מומים בשלב זה של ההיריון מאפשר מעקב אחר התפתחות הממצאים, התערבות במהלך ההיריון אם קיימת אפשרות כזאת, וכן הכנה לקראת הלידה מבחינת הבדיקות והטיפול הנדרשים לילוד. במקרה של ממצאים חמורים, בני הזוג/האישה יוכלו להחליט אם הם מעוניינים להמשיך את ההיריון. בהנחה שמתקבלת החלטה על הפסקת ההיריון יש יתרון לביצועה בשלב מוקדם, הן מבחינת הפעולה הנדרשת והן מבחינת הקושי הרגשי עימו נאלצים להתמודד בני הזוג.

"במקרים שבהם ההיריון ימשיך המידע המתקבל בבדיקה יאפשר לקבוע תוכנית מעקב מותאמת לאורך ההיריון ולהתכונן לבדיקות נדרשות או להתערבות טיפולית לאחר הלידה. גם במקרים שבהם אין טיפול מומלץ, חשוב שבני הזוג/האישה יגיעו מוכנים ללידה".

 בהריון? באפליקציית איזי ריכזו עבורך את כל מה שחשוב לדעת: