צילומי האולטרסאונד בארבעה ממדים, שהפכו לפרקטיקה מקובלת בשנים האחרונות, מספקים לנו לא רק יופי של מזכרות וסרטונים להעלות לפייסבוק שלנו, אלא גם לא מעט מידע על מה העובר שלנו עושה בשעות הפנאי (הרבות) שלו ברחם. הסרטון האחרון שמלהיב את הרשת הוא סרטון של עובר מוחא כפיים. כן, מה ששמעתם. לא מאמינים? אז יש כאמור סרטון. מה גרם לו להריע לאמא שלו? לכו תדעו, מה שלא יהיה - הוא ללא ספק קהל משולהב. 

אבל העובר מוחא כפיים לא לבד. בעוד שאת הבעיטות קצת קשה לפספס, בעיקר לקראת סוף ההריון, האולטרסאונדים החדישים מגלים לנו מה התחביבים של העובר עוד הרבה לפני שאנחנו פוגשים אותו בפעם הראשונה. מה למשל? הנה רשימה חלקית של הדברים הכי מפתיעים שקורים אצלך ברחם.

1. לפהק

במחקר שנערך באוניברסיטת דורהאם, ופורסם בשבוע שעבר, צולמו 15 תינוקות מספר פעמים לאורך ההריון באולטרסאונד 4 ממדי משוכלל במיוחד. החוקרים גילו שהתינוקות לא רק זזים ובועטים, אלא גם מפהקים, ממש בדומה לפיהוק של מבוגר, כולל פתיחת פה איטית וסגירתו במהירות. מעבר לתרגול שרירי הלסת, החוקרים סבורים כי הפיהוק העוברי מסייע להתפתחות חלקים במוח שאחראים על תנועה, וכן גילו כי ככל שהעובר צעיר יותר הוא מפהק יותר. ואנחנו שואלים: מה כל כל מעייף בלאכול ולישון בתוך מים כל היום?

2. למצמץ

ברחם אין כידוע אבק או לכלוך, וגם לא אור חזק. ועדיין, עוברים ממצמצים מדי פעם, וליתר דיוק: 6.2 פעמים בשעה. הרבה פחות ממבוגר, אבל עדיין, תנועה מובחנת בדפוס קבוע. ההשערה היא שמדובר בתרגול של השרירים באזור, ומעניין לציין שהמצמוצים גוברים ככל שהעוברים נחשפים לרעש חזק יותר (לפי מחקר שנערך לפני מספר שנים באוניברסיטת נסאו).

3. למצוץ אצבע

מכיוון שדי מהר אחרי הלידה העובר צריך להתחיל לאכול בכוחות עצמו, אך טבעי שהם יתרגלו את המיומנות הזו כבר ברחם. בנוסף, כל הורה לפעוט שכבר נמצא על סף גן חובה ומתקשה להיפרד מהמוצץ יספר לכם כמה אפקט המציצה מרגיע ילדים בכל גיל - ועל אחת כמה וכמה ברחם. ואם אתם סקרנים לדעת האם התינוק יהיה ימני או שמאלי, אתם יכולים להיעזר באולטרסאונד: רק 8% מהעוברים בוחרים למצוץ את אגודל שמאל, ולפי מחקר מאוניברסיטת בלפסט, רובם יהיו שמאליים כשיגדלו.

4. לחייך

בשבועות הראשונים מחוץ לבטן, חיוך משמעו בדרך כלל מאמץ כביר של התינוק לעשות קקי או להיפטר מגזים שמציקים לו. טרם פוענח התפקיד של החיוך התוך-רחמי, ולמרות שדי בטוח שלא מדובר בחיוך חברתי, כלומר כזה שמופיע בתגובה לקול אהוב או כמבע של שביעות רצון – זה הדבר הכי חמוד בעולם.

5. לשהק

 הקפיצות הקטנות בבטן הן הפוגה נחמדה  מהבעיטות, ולא, דווקא לא מדובר בהתעמלות של התינוק: הוא פשוט מגהק. גיהוקים קורים לכל אורך ההריון, אבל מטבע הדברים מורגשים יותר ככל שהעובר גדול יותר. מדובר, למעשה, בהתכווצות לא רצונית של הסרעפת (של העובר, לא שלך), בדרך כלל כתגובה לבליעת או שאיפת מי שפיר. ומכיוון שקצת קשה להוציא לו גרעפס ברחם, כל שנותר לך הוא לשים יד על הבטן ולהתמוגג.

>> ואיך תבינו מה אתם רואים? מדריך פענוח לתמונות האולטרסאונד