עוד הרבה לפני הריבים על קסדת האופניים, אתם מנסים להגן על הראש הקטן. אוסרים על אנשים לגעת לו במרפס, מברישים בקפידה את שתיים וחצי השערות שצומחות עליו ועוטפים היטב בכובע גם בקיץ.

תינוקת במיטה מרימה ראש (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
רק שלא ידפוק את הראש | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

אבל מה עם מגן ראש? מצד אחד, אין הרבה דברים מבהילים יותר מלהתעורר ולמצוא את הראש הקטן תקוע מתחתיו. מצד שני, גם להתעורר מ"בום!" קולני של נגיחה בסורגים זה לא פיקניק. אז מה עדיף, עם מגן ראש או בלעדיו? כמה טיעונים לכאן ולכאן.

בעד: כי פסים זה יפה, אבל לא על הראש הקטן

1. המגן תוחם את העריסה ונותן לו תחושה אינטימית, כמו ברחם. תחשבו על זה. תשעה חודשים הוא בחלל חמים, קטן וחשוך, שעוטף אותו מכל הכיוונים. המעבר לעולם שלנו מורכב וקשה לפעמים עבורו, ומגן הראש מקטין את שטח המיטה או העריסה, מווסת את הגירויים מבחוץ ונותן תחושה חמימה יותר.

2. הראש שלו עוד ממש רך, וחבל שיקבל צורה של סורגים. לא סתם קיבל מגן הראש את שמו. לתינוקות יש נטייה להסתובב על צירם בלילה, ולמצוא דרך לדפוק את הראש בכל סורג ושלב במיטה. בינתיים, זו הדרך הכי טובה לשמור על הפדחת הקטנה שלו מהמכות האלה, שהוא לא באמת יכול למנוע.

3. הוא תורם משמעותית לעיצוב של החדר. במשך חודשים טרחת וחיפשת מיטה שתתאים לשידה, מדפים שישקפו את הבחירה שעשית בוילונות וסל כביסה בגוונים תואמים לציורי הקיר – ומגן הראש שקנית הוא חלק בלתי נפרד מהמארג הזה. יצא מהמם, אגב.

4. זה בית רחוק מהבית. מגן הראש הופך די מהר למשהו מוכר ואהוב על התינוק, מעין חפץ מעבר מוקדם. כשתיסעו מהבית אתם יכולים להיסחב עם המובייל, המזרן והמצעים שלו, או פשוט לקפל לתיק את מגן הראש – עם הדובי/פרפרים/מכוניות שיש עליו, ולהיות בטוחים שהתינוק ירגיש הכי בבית בעולם.

נגד: כי הלוחשת לתינוקות אומרת שזה מסוכן

1. די מהר הוא ילמד איך לעמוד על המגן, ועלול ליפול. אין דבר מפחיד יותר מלשמוע חבטה מהחדר של התינוק, לרוץ כמו מטורפים ולגלות אותו המום על הרצפה. התינוק שלכם ילמד לעמוד הרבה יותר מהר ממה שאתם חושבים, וכשהוא יעשה את זה, תהיו בטוחים שהוא ילמד גם איך להשתמש במגן הראש כרמפה למטרה האמיתית: טיפוס על הסורגים. ומכיוון שטרם נולד התינוק שמודיע על כוונותיו הזדוניות יומיים מראש בשלושה העתקים, עדיף פשוט להניח מראש שזה יקרה, ולא לשים מגן ראש מההתחלה.

2. הוא עלול לדחוף את הראש מתחתיו. ספריה של הלוחשת לתינוקות מעוררים לא מעט ויכוחים. יש מי שסבורים בדברי אלוהים חיים, אחרים משוכנעים כי מדובר באישה מטורפת. אבל על דבר אחד קשה להתווכח – הלוחשת טוענת בתוקף שמגיני הראש הם רעה חולה, ושהיא אישית bחשפה למקרים שבהם תינוקות תחבו את פניהם בין מגן הראש למזרן עד כדי סכנת חנק.

3. זו משאבת אבק. גם ככה אתם אכולי רגשות אשם על כל גרגר אבק בחדרו של התינוק, ומשוכנעים שאתם גורמים לו לאסתמה קשה במו ידיכם. חתיכת בד מרופדת היא פשוט מגנט לאבק, ובהנחה שלא תכבסו את המגן כל שבוע, אתם די גורמים לתינוק לנשום את כל האבק הזה באופן ישיר.

4. הוא יחטוף בומבות במקומות אחרים. אוקיי, אז במשך X  שעות ביממה, בזמן השינה, הוא מוגן. אבל מה עם פינות של שולחנות? משקופים? הברז באמבטיה? אלא אם התארגנתם על קסדה במידה אקסטרה סמול, התינוק שלכם יחטוף לא מעט בומבות (לא מעט מהן באשמתכם, אגב), כך שמגן הראש הוא במקרה הטוב לעג לרש.  

בפעם שעברה שאלנו: האם תכניסו את ציוד התינוק הביתה לפני הלידה?