אליסון גולדשטיין (צילום: יוטיוב)
"כל כך מצטערת שלא יכולתי לתאר בפניכם את הבעיה ולבקש עזרה". אליסון ובתה | צילום: יוטיוב
הסיפור העצוב הבא נושא איתו מסר חשוב מאין כמוהו, שכל אמא לעתיד צריכה לשמוע. זה סיפור על דיכאון אחרי לידה, נושא שלשמחתנו הופך למדובר יותר ויותר בשנים האחרונות, אבל כנראה שלא מספיק; האמא הזו, גיבורת הסיפור, הפסידה במלחמה שלה עם הדיכאון והתאבדה. לו הייתה מקבלת עזרה בזמן, הסוף הטרגי היה יכול בקלות להימנע.

אליסון גולדשטיין הייתה אשת קבע צעירה, יפה, חזקה ומבטיחה. שכנתה וחברתה הטובה, ג'ולי, תיארה אותה בכתבה שפורסמה באתר herviewfromhome. "אליסון, כמוני, הייתה נשואה לאיש צבא. הם עברו לשכונה שלנו באלבמה, הזמינו אותנו לארוחת ערב וזו הייתה אהבה ממבט ראשון". שתי הנשים, שהיו שתיהן בהיריון ראשון, התחברו מיד והתחילו לבלות זמן רב ביחד. ג'ולי סיפרה על חברה אהובה ומלאת חיים: "סמכתי עליה ועל החושים האימהיים שלה. העתקתי ממנה הכל. בחרתי את אותה העגלה, אותו מושב בטיחות, אותה קבוצת תמיכה של נשים בהיריון. רציתי להיות בדיוק כמוה. היא הייתה מקסימה, בריאה, חכמה, מצחיקה, נאמנה, תומכת ומתוקה. היא התמודדה עם ההיריון ועם האמהות בצורה מושלמת – כלפי חוץ".

כל אותו זמן ג'ולי לא ידעה שחברתה ושכנתה מתמודדת בחשאי עם דיכאון אחרי לידה אותו לא חשפה. "היא ילדה לפניי ורציתי לדעת למה להתכונן, אז שאלתי אותה אם היא מרגישה משוגעת, או בוכה לפעמים. אליסון ענתה לי שכן, היא בוכה לפעמים, אבל רק דמעות של אושר על כמה התינוקת שלה גדלה, כמה היא יקרה לה או כמה בעלה אבא נפלא. ובכל זאת למה לא העמקתי עוד? אני מתחרטת בכל יום שקיבלתי את התשובה שלה".

"לאבד את אחותך ואת חברתך הטובה מזה 32 שנים, ומבלי לראות את זה בכלל מגיע - זה שוק. היא הייתה אמא נורמלית ומאושרת ופתאום מצבה הידרדר", מוסיפה אחותה, מלורי הדסון.  "היא לא הראתה שום סימן של מתח רגשי ונפשי. חייה נראו תקינים לגמרי. רציתי נורות אדומות, משהו גדול שיאותת על בעיה ולא מצאתי כזה".

ד"ר סוזי קגן, מטפלת זוגית ומשפחתית בכירה, בעלת מרכז לטיפול רגשי בילדים ומבוגרים, מתארת את הסיפור של אליסון כשכיח מאוד. "רוב הנשים שמתמודדות עם התופעה הן בדיוק כמו אליסון, נאבקות בשקט-בשקט עם הדיכאון לאחר הלידה ולסביבתן הקרובה קשה מאוד להשגיח במשבר. הנשים האלו יכולות להגיע לביקורים בטיפת חלב לבושות היטב, נקיות ומאופרות בקפידה, בעוד בביתן הן לא מתקלחות שבוע ולא יוצאות מפתח ביתן. ישנן נשים שגם מקפידות לשדר 'עסקים כרגיל' במהלך ביקורי משפחה או חברים. לפעמים המשפחה מכבדת את רצון היולדת להתבודד, ומפרשת אותו כעייפות".

דיכאון יכול להופיע אצל כל אישה

"דכאון אחרי לידה יכול להופיע אצל כל אישה הרה ואישה לאחר לידה, בלי קשר לגיל, מוצא או מצב כלכלי. הדיכאון יכול להופיע לראשונה גם בהיריון או בלידה השנייה או השלישית, גם כאשר אין מצב מצוקה מיוחד וגם אם האישה לא סבלה מעולם מהפרעה נפשית כלשהי. לא נדיר למצוא, שגם נשים, אשר בדרך כלל מתמודדות בהצלחה עם עומס הדרישות בחיי היום-יום, מתקשות פתאום להתמודד עם הופעת התינוק בחייהן", מוסיפה ד"ר קגן.

הסוף העצוב הוא שאמילי נוצחה בקרב, והתאבדה. "אני כל כך מצטערת שלא יכולתי לתאר בפניכם את הבעיה ולבקש עזרה", כתבה אליסון במייל התאבדות ארוך ומפורט. באותו בוקר, היא שמה את בתה הקטנה במשפחתון ולקחה את חייה. אליסון השאירה אחריה בעל אוהב ותינוקת בת ארבעה וחצי חודשים. את הכתבה פרסמה ג'ולי במטרה להגדיל את המודעות לדיכאון אחרי לידה, ולחסוך בקורבנות מיותרים נוספים. "ההתמודדות עם השינוי המטורף הזה בחיים, בצירוף ההורמונים שמשתוללים אחרי הלידה, הוא משקל כבד מאוד. אין סיבה להתמודד איתו לבד ואין במה להתבייש", כתבה ג'ולי אחרי מות חברתה.

"לא כל אמא צעירה מאושרת ונמצאת בעננים", הדגישה. "לפעמים זה יכול להיות גם אפל, עצוב, מפחיד, אומלל וחסר וודאות. והאשמה! האשמה שאנחנו מפנות כלפיי עצמנו ושהחברה מפנה כלפינו היא פשוט מדהימה. נשים אחרי לידה חושבות שאם הן לא מרגישות שמחה ופרפרים, הן לא בסדר. אבל הלוואי ונשים היו יודעות שיש אור בקצה המנהרה של דכאון אחרי לידה – העזרה נמצאת שם במלא צורות וצריך רק לבקש אותה. אלה יכולים להיות חברים תומכים, בעל אוהב, קבוצות תמיכה, עזרה מקצועית ואפילו תרופות".

גם ד"ר קגן מחזקת את המסר של ג'ולי. "חשוב שבני זוג ובני משפחה ישימו לב לסימנים. חשוב מאוד לגלות עירנות למצב של היולדת, גם כאשר היא טוענת שהכל כשורה, ולאתר שינויים בהתנהגות. דיכאון אחרי לידה היא מחלה הניתנת לטיפול, ורובן המוחלט של הנשים מצליחות לחזור לתפקוד מלא לאחר קבלת עזרה מתאימה".

ג'ולי מבקשת להעביר מסר חד משמעי לאמהות צעירות: "אם אתן מתמודדות עם דיכאון, אתן לא אמהות גרועות! הדיכאון משקר לכן, הוא מתעתע ברגשות ובזכרונות שלכן, הוא גורם לכן לפקפק בעצמכן".

היא מסיימת את הטקסט שלה במילים מרגשות. "בבקשה ספרו את הסיפור של אליסון. חשוב שאמהות אחרי לידה תדענה שאף אחד לא ישפוט אותן בקושי שלהן, אלא רק יתנו להן אהבה. ואתן אמהות, דברו עם נשים שילדו, חזקו אותן. שתפו אותן בקשיים שאתן חוויתן, עזרו להן להבין שהן לא חריגות. שאלו אותן שאלות קשות שוב ושוב. חבל שאני לא שאלתי".

>> ליבי דביר איבדה את חברתה לדיכאון אחרי לידה: "אני רוצה להציל את האמא הבאה"