איך יודעים שאנחנו כבר בחודש ספטמבר? חוץ מהעובדה שפתאום יש לנו קצת שקט בבית  - רשימת השמות הפופולריים של אוגוסט כבר איתנו, וכמו כל חודש מבחינתנו מדובר בלא פחות מסיבה למסיבה. אז איך חוגגים? כמו שאנחנו אוהבים - עם רשימת עשרת השמות האהובים ביותר על גולשי mako בחודש אוגוסט החולף. אה כן, ויש לנו גם חמישייה חדשה שכדאי לשים לב אליה יותר.

 1. אימרי
  אולי זה האיום שלנו מהפעם הקודמת, אבל אחרי אינספור חודשים במקום השני, השם אימרי סוף סוף כבש מחדש את ראש הטבלה. למי שעדיין לא הספיק להתעדכן - השם אימרי מגיע אלינו מהתנ"ך שם הוא מופיע בספר דברי הימים א' ובספר נחמיה כשמו של אבי זכור, אחד מבוני החומה המחודשת של ירושלים. מקורו ככל הנראה בקיצור השם אמריהו.

 2. איתי
  מקור השם איתי הוא בתנ"ך שם נזכרים שתי דמויות שנקראות בשם זה. אחת מהן היא איתי הגִתי שמוזכר בספר שמואל ב' כמי שהלך אחרי דוד המלך והאמין בו, והשנייה איתי בן-ריבי – גם הוא אחד מגיבוריו של דוד המלך. יש הנותנים לשם איתי ראשי תיבות של "ארץ ישראל, תורת ישראל" וכן "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני". השם מדורג כבר כמה שנים ברציפות במקומות הראשונים בדירוג השמות שניתנו לזכרים יהודים.


 3. ארייה
  הופה הופה! איזו קפיצה של חמש מקומות. אולי זה בזכות הכתבה שעשינו עליו? תרשו לנו לזקוף את זה לזכותנו, כי אין לנו יותר מדי זכויות חוץ מזה. השם אריָה מגיע אלינו מהשפה האיטלקית ופירושו אוויר לנשימה, שאיפה. כמו כן, בעולם המוזיקה אריה היא כינוי לחיבור שירי או שירת יחיד באופרה או באורטוריה, בליווי כלי. השם מזכיר מילה עברית קרובה מענף החקלאות, אֲרִיָּה, ופירושה הוא ליקוט ואיסוף של פירות, בעיקר תאנים (אָרָה תאנים, עשבים, דבש = קטף, אסף, תלש).

 4. גאיה
  השם גאיה מגיע אלינו מהמיתולוגיה היוונית, שם הוא מופיע כשמה של אלת האדמה והארץ שהולידה את אל הים ואל המים, או כמו שמקובל לכנות אותה בעברית - "אמא אדמה". עוד משמעות לשם גאיה היא צורת הנקבה לשם גיא המתייחס לשטח צר בין הרים.

 5. קאי
  לשם קאי יש משמעויות שונות בשפות שונות. בסינית - פירושו ניצחון, בבורמזית - פירושו חזק, ביפנית - פירושו ים או אוקיינוס, בגרמנית - פירושו מגן או שומר, בסקוטית - פירושו אש, בפרסית - פירושו עולם, באמהרית - פירושו אדום ובסווהילית פירושו אהוב. 


 6. ריי
  לשם ריי יש כמה משמעויות שונות בשפות שונות. בשפה היפנית משמעותו היא קידה, בשפה הספרדית משמעותו היא מלך, ולפי הקבלה מדובר באחד משמותיו של האל וראשי תיבות של "רחמיך יקדמוני יום".

 7. ליב
  השם ליב מגיע אלינו מהשפות הלועזיות. פירוש השם ליב בשפה הנורווגית הוא חיים והוא גם משמש כקיצור לשם אוליביה. כמו כן, בשפת היידיש פירוש השם ליב הוא אריה.

 8. לני
  לשם לני יש כמה פירושים ומקורות. בשפה הגרמנית השם לני הוא קיצור של השם ליאונרד, בשפה היוונית השם לני הוא קיצור של השם הלנה. יש מי שמפרשים כי השם לני הוא ראשי תיבות של - לי נתן ה' (האל).

 9. אופיר
  השם אופיר מוזכר בתנ"ך גם כאחד מצאצאיו של שם (בנו של נוח) המוזכר בספר דברי הימים וגם כשמה של ארץ ממנה יובאו לארץ ישראל זהב ואוצרות טבע על ידי עבדיהם של שלמה המלך ומלך צור. 

החמישייה: השמות שפספסתם וכדאי לשים אליהם לב

ואיך אפשר לסיים את הכתבה בלי הפינה בה אנו מסבים את תשומת ליבכם לשמות פופולריים שאולי פספסתם בין מאות השמות במאגר השמות הגדול שלנו. והפעם לכבוד פתיחת השנה - עם חמישייה חגיגית במיוחד, מוכנים?

אריאלהאריאלה היא הטיה נשית וצורת נקבה לשם אריאל שמופיע בתנ"ך כאחד משמותיה של העיר ירושלים. כמו כן, השם מורכב מצירוף של המילים "אריה" ו-"אל", כלומר - העצמת האל וייחוס ערכים של אומץ, גבורה, שליטה וכוח.

טליהמילה טלי היא הטיית שייכות לשם טל - הטל שלי. השם טל מגיע אלינו מהתנ"ך, שם הוא מבטא רסיסי לילה או משקעים הנוצרים לפנות בוקר כאשר האדים החמים באים במגע עם אוויר קר. הטל מסמן ביטוי אלוהי ומבורך למים שכן הוא מרווה את הצמחים ואת האדמה ללא נזקים שלעיתים כרוכים בירידת גשמים.

צאלההמקור לשם צאלה הוא בשפה הערבית, בה "סיאל" הוא הכינוי לעץ השיטה והשם צאלה מבוסס עליו. עץ הצאלה מעניק צל רב והוא מוזכר בספר איוב שבתנ"ך. ליד נחל צאלים בדרום צומחים עצי שיטה.

מתתמקור השם מתנה הוא בספר קהלת בתנ"ך שם הוא מופיע במשמעות של מתנה. הפירוש המילולי שלו הוא שי, דורון, מנחה.

שיריהמקור לשם שירי הוא בשפה העברית והוא למעשה הטיית שייכות למילה שיר שמשמעותה - השיר שלי או לשון ציווי שירה לנקבה. השם שיר מופיע בתנ"ך כתיאור לשירתן של דמויות מקראיות שונות. המשמעות המילולית שלו היא זמר, מזמור, פיוט, יצירה מוזיקלית עם מילים ומנגינה.