בצל המתיחות וההסלמה בדרום, ישראלים רבים מתלוננים כי האפליקציה של פיקוד העורף שאמורה להתריע להם בעת אזעקה - אינה פועלת. רק לאחרונה חסמו בצה"ל אפליקציות אחרות שמתריעות על בזמן אמת וישראלים רבים יצאו נגד המהלך שלטענתם "מסכן את חייהם".

משתמשים רבים החלו לדווח ברשת ובעמוד הפייסבוק של פיקוד העורף על כך שעל אף שנשמעת אזעקה, ואף מאושרות נפילות בשטח ישראל, אפליקציית פיקוד העורף לא פועלת. בפוסטים ובתגובות הם יוצאים בקריאות להחזיר את האפליקציות שנחסמו.

"אתם למען התושבים או נגד?", נכתב בתגובה לפוסט שפורסם אמש בעמוד הפייסבוק של פיקוד העורף ובו הנחיות לאזרחים. גולש אחר כתב "אם אני אמות עקב ירי רקטה אתם תדעו למה".

גם אנחנו ב-NEXTER עשינו בדיקה. הורדנו את האפליקציה של פיקוד העורף לשלושה מכשירים שונים, ובכל אחד הגדרנו אזור אחר בעוטף עזה בזמן שיא של השיגורים אמש (שני) - ושום התרעה לא התקבלה.

אז מה אפשר לעשות? אם אתם משתמשי אנדרואיד תוכלו להוריד את האפליקציה "כומתה" שככל הנראה הצליחה לעקוף את החסימה של פיקוד העורף. אם אתם משתמשי אייפון האפליקציה "צבע אדום" שנחסמה לפני כמה חודשים חזרה לפעול גם היא.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: פיקוד העורף הינו הגורם האחראי להפצת התרעה, דבר הנעשה באמצעות מגוון אמצעים במטרה להגיע בזמן קצר לחשיפה רבה ככל הניתן. קבלת ההתרעה ביישומון פיקוד העורף מבוססת על נתוני מיקום ומערכת GPS ומאפשרת, בנוסף, בחירת 3 אזורי התעניינות. בימים אלו נבחנת הרחבת אזורי העניין ביישומון וזאת בתנאי שלא ייפגע זמן ההתרעה. נדגיש כי כל תקלה שתעלה על ידי משתמשי היישומון דרך מרכז מידע פיקוד העורף וברשתות החברתיות תיבדק ותטופל במלוא הרצינות. נדגיש כי יישומון פיקוד העורף מהווה אמצעי התרעה נוסף ואינו עומד בפני עצמו.