הצטרפותה לאינסטגרם של גרייס קודינגטון, מנהלת הקריאטיב בת ה-63 של ווג, עוררה התרגשות רבה בקרב חובבי אופנה ברשת החברתית. כולם תהו איך ייראה הפוסט הראשון של הפאשניסטה האדמונית והדקיקה – האם יהיה זה פרגון למעצב על נחשב, פריט מאסט לקיץ או שמא סלפי נדיר עם אנה וינטור? קודינגטון הפתיעה את כולם כשבחרה לפרסם לפני כשבועיים איור תוצרת בית של עצמה, משתזפת בעירום על כיסא נוח.

 

מדובר בציור ילדותי ותמים למדי, אבל באינסטגרם מיהרו להגיב ולהשעות את חשבונה של קודינגטון בטענה שעברה על מדיניות העירום שלהם. מהר מאוד הם גילו שעשו טעות, ולאחר שקמה מחאה מצד משתמשים ברשת החברתית, החזירו את חשבונה לפעילות ואף התנצלו בפניה.

"כשהצוות שלנו מעבד דיווחים ממשתמשים אחרים בקהילת אינסטגרם, לפעמים אנחנו עושים טעות", אמר גורם בחברה לאתר מאשבל. "במקרה הזה, הסרנו שלא לצורך תוכן ומיהרנו לתקן את העוול הזה ברגע שגילינו זאת. אנו מתנצלים על כל אי נוחות שנגרמה".

עוד סיפורים, סרטונים ותמונות בפייסבוק של NEXTER

עוד ב-NEXTER:

תגובתה של קודינגטון היתה משועשעת: היא פרסמה איור עירום נוסף, הפעם של שני החתולים שלה, כשהכיתוב "צונזר" מסתיר את איבריהם המוצנעים. "למען השם, פמפקין. אמא ציירה סלפי עירום לתמונת האינסטגרם הראשונה שלה. לא פלא שהם סגרו אותה. היא הרבה יותר שמנה ממני", הוסיפה בכיתוב התמונה.

 

העקיצה של קודינגטון כלפי אינסטגרם אינה מקרית. במדיניות של רשת שיתוף התמונות, הפסקה הנוגעת לנושא מנוסחת בעמימות מכוונת: "אין לשתף תמונות או סרטונים המכילים עירום או תוכן למבוגרים. אם אתם שוקלים להעלות תמונה או סרטון שלא הייתם מראים לילד שלכם, לבוס שלכם או להוריכם – כנראה שמוטב שלא תשתפו אותו גם באינסטגרם. חשבון שישתף תוכן לא הולם ינוטרל וייתכן שהגישה אליו תיחסם".

מה שמותר להיידי קלום אסור לגברת בת 60 וגולשת שמנמנה

אבל מה נחשב לעירום פוגעני או תוכן למבוגרים בלבד? הקריטריונים של אינסטגרם לא מגדירים זאת באופן שאינו משתמע לשתי פנים ומשאירים את ההחלטה הסופית בידי מנהלי הרשת. כך, למשל, אפשר למצוא מאות תמונות עירום לא ממש מרומז בחשבונות האינסטגרם של ניקי מנאז', היידי קלום וקים קרדשיאן. לא צריך לחפש רחוק מדי - גם סלבריטאית הרשת המקומית שלנו, חן טל, פונה במובהק לקהל צעיר במיוחד ולאחרונה אף פצחה בתחרות במסגרתה הבטיחה לבקר בבית הספר של הזוכה.

חן טל באינסטגרם
"אין לשתף תמונות או סרטונים המכילים עירום או תוכן למבוגרים". חן טל באינסטגרם | צילום: מתוך האינסטגרם של חן טל

 

אז למי מותר ולמי אסור להעלות תמונות עירום לאינסטגרם? נראה שידם של המצנזרים קלה יותר כשמדובר בעירום של גברת בת 60 או לחילופין גולשת שמנמנה. את הלקח הזה גילתה לאחרונה הבלוגרית מייגן טונג'ס, שידועה בפעילותה נגד "ביוש שמנים" ברשת, כשהעלתה לאינסטגרם "סלפי ישבן" במטרה לעודד את עצמה בתהליך ירידה במשקל - וקיבלה אזהרה ממנהלי הרשת שטענו כי התמונה פורנוגרפית מדי.

טונג'ס לא נשארה חייבת ופרסמה תמונה שלה בתחתונים מול מראה, עם כיתוב מתריס: "יו, אינסטגרם. זה גוף. אני מתנצלת אם הוא גורם לכם לאי נוחות, אבל לא אכפת לי במיוחד מההגדרות המעוותות שלכם לעירום ותוכן למבוגרים בלבד. יצרתם פלטפורמה שבה אנשים משתפים חוויות אנושיות דרך תמונות, אז הנה חוויה אנושית בשבילכם".
גם במקרה של טונג'ס, המחאה שפרצה ברשתות החברתיות הובילה להתנצלות ולהשבת התמונה על ידי מנהלי אינסטגרם, שהודו: "המדיניות שלנו מגבילה עירום ותוכן למבוגרים בלבד, אבל אנחנו מבינים שלעיתים אנחנו טועים".
"זה רגע של גאווה לישבן שלי", אמרה טונג'ס לאתר The Gloss. אך למרות ההתנצלות, היא זיהתה הזדמנות להתייחס לבעיה רחבה יותר – סליחה על משחק המילים – והעלתה ליוטיוב סרטון שזכה ליותר מ-700 אלף צפיות.

"אני רוצה שתחשבו לרגע כמה נערות גדולות יוצא לכם לראות ברשת, בטלוויזיה, במגזינים – לבושות בבגדי ים, בלנז'רי, במכנסיים קצרים, שמלות, בגדים צמודים", היא אומרת. "כאלה שלא לועגים להן באופן מובהק, כאלה שלא קורעים אותן לגזרים על כך שהן דוחות. ועכשיו קיבלתם את התשובה לשאלה מדוע בנות רבות שנראות כמוני לא מפרסמות תמונות שבהן רואים את הירכיים, או הבטן, או איברים שנשים אחרות מראות בגאווה".

סיפורן של קודינגטון וטונג'ס חולל סערה של ממש בקרב גולשים ברשת החברתית, שחשפה בטעות את הצביעות מאחורי מדיניות העירום המפלה שלה. האם זה אומר שנפסיק לראות תמונות עירום של קים קרדשיאן או חנטל באינסטגרם? סביר להניח שלא, אבל אולי במקביל נזכה גם לראות שם קצת צלוליטיס.

אין תמונה
הטוסיק של היידי קלום: לא צונזר