ספר Above the Game
"כל הפתיינים הגדולים בהיסטוריה...היו מתחילים לגעת בנשים איתן התחילו מיד". מתוך הספר "מעל למשחק"

"הפתיינים המצליחים ביותר הם אלה שלא מצליחים להתאפק מלשים את ידיהם על נשים. כל הפתיינים הגדולים בהיסטוריה היו מתחילים לגעת בנשים איתן התחילו מיד, ולא התביישו בפיזיות שלהם. גם כאשר בחורה דוחה את ניסיונותיך, היא יודעת שאתה נמשך אליה".

כך מתחיל אחד מעשרות הסעיפים בספר "מעל למשחק: מדריך לביצועים מדהימים עם נשים" (Above the Game - A Guide to getting awesome with women), שכתב צעיר אמריקאי בשם קן הואינסקי. בהמשך הסעיף הוא מייעץ לגברים לכפות על נשים מגע איתם כמעט בכל דרך אפשרית: "אל תבקשו רשות. היו דומיננטיים". במקומות אחרים הוא אף מתאר כיצד לפתות בחורות תוך הפעלת כוח.

"לא ראינו את החומר הזה כאשר הפרויקט הועלה"

מחשוף
"גם כאשר בחורה דוחה את ניסיונותיך, היא יודעת שאתה נמשך אליה" | צילום: SXC

הציטוטים האלה ודומים להם מתוך ספר הפיתוי של הואינסקי עוררו סערה גדולה ברשת בימים האחרונים, לא רק בגלל התוכן הבעייתי של הספר, אלא בעיקר בגלל שהספר השנוי במחלוקת הופיע באתר מימון הפרויקטים החברתי והפופולרי, קיקסטארטר, והצליח לגייס לא פחות מ-16,369 דולר (למעלה מפי 8 ממטרתו העיקרית שעמדה על אלפיים דולר). בעקבות הסערה והתלונות הסירה הנהלת קיקסטארטר את הפרויקט ואפילו הגדילה ראש ופירסמה סוג של התנצלות. 

בואו לפייסבוק של נקסטר

"ברצוננו להבהיר: תוכן המקדם או מאדיר אלימות נגד נשים או כל אחד אחר תמיד היה אסור בקיקסטארטר. אם עמוד פרוייקט כולל דברי שטנה או גידופים איננו מאשרים אותו מלכתחילה. לו ראינו את החומר הזה כאשר הפרוייקט הועלה לקיקסטארטר, הוא לא היה מאושר כלל. קיקסטארטר מחוייבת לתרבות של כבוד".

לגבי האיחור הלא אופנתי בכלל של הסרת הקמפיין, הנהלת האתר הדגישה כי בפרק הזמן הקצר שעמד לרשותה לבחון את התלונות (שהגיעו שעתיים לפני סגירת הקמפיין והעברת הכספים לחשבונו של הואינסקי) ולאור עקרונותיה לעידוד יצירתיות, לא נראה לה בזמנו נכון להסיר את הקמפיין מהאתר.

בניסיון לתקן את הנזק התדמיתי שנגרם לו ע"י הסערה, הכריז האתר על תרומה בסך 25 אלף דולר לארגון RAINN, הפועל למיגור תופעות של אלימות מינית.

קן הואינסקי, מחבר הספר Above the Game
ד"ש לסטס? קן הואינסקי, מחבר הספר השנוי במחלוקת

ריכז טיפים מרחבי הרשת והפך לאמן פיתוי

קמפיין הגיוס של הואינסקי עלה לקיקסטארטר בסוף חודש מאי, והסתיים בשבוע שעבר. בסרטון ההסבר לפרויקט מספר הואינסקי כי לפני כשלוש שנים, בעקבות חיפושים באינטרנט אחר טיפים לחיזור, הוא החל לפעול בקהילת סדיט שפעלה באתר רדיט ומאמרי עזרה לגברים המתקשים להתחיל על נשים. לאחר שהפך לאחד הפעילים הבולטים בקהילה, ריכז טיפים רבים מרחבי הרשת ושיתף את הגולשים בחוויותיו, התבקש הואינסקי להוציא את "מדריך הפיתוי" שלו כספר, והחליט לגייס את הכסף הדרוש לשם כך באתר.

מאחר והקמפיין של הואינסקי כבר אושר, החליטה החברה לא לבטלו באופן רטרואקטיבי. עם זאת, היא הוסיפה לנהליה "איסור על מדריכי פיתוי או כל דבר דומה, בתוקף מרגע זה". לדבריה, חומרים שכאלה "מעודדים התנהגות מיסוגיניסטית (שונאת נשים) ואינם עומדים בקנה אחד עם מטרותינו לממן עבודות יצירתיות".

הפיאסקו הנוכחי ממשיך מספר תקריות שארעו לאחרונה שמעכירות על הקונספט של מימון המוני. שני מקרים ספציפיים שסוקרו בהרחבה היו פרויקט קיקסטארטר מזויף שהבטיח לייצר חטיף בקר משומר מפרות יפניות, ובישראל הסיפור המוכר של הסופר עוזי וייל, והספר "חמישה חלומות". וייל הזמין את ההמונים לממן את הוצאתו אך לבסוף בחר בהוצאה גדולה. 

>> איומים על חייו של מיליארדר פייסבוק בגלל חתונה שהסתבכה

>> עפר שכטר מציג: כנראה סרטון האינסטגרם הכי טוב בעולם