בשבוע האחרון אפל למדה שיעור חשוב במוזיקה: לא כולם אוהבים את U2. אחרי שהעניקה במתנה ל-500 מיליון משתמשי אייטיונס את האלבום החדש של הלהקה, החברה שחררה כלי שמאפשר להעיף את החברים האירים מה-iCloud שלכם - זאת בעקבות זעמם של משתמשים בכל רחבי העולם.

"אני מרגיש מחולל"

u2 (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
u2 | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL
הסיפור דווקא התחיל לא רע: אחרי שהשיקה את האייפונים החדשים ואת השעון החכם שלה, אפל חשפה את שיתוף הפעולה שלה עם U2, במסגרתו האלבום החדש של הלהקה - Songs of Innocence - יינתן בחינם למשתמשי אייטיונז ב-119 מדינות. "זו השקת האלבום הגדולה ביותר בכל הזמנים", אמר קוק - מבלי לדעת שזו תהיה גם אחת ההשקות היותר שנויות במחלוקת, שתגרור אחריה ביקורת הן מצד המשתמשים והן מהתקשורת.

במהלך הזה אפל עשתה שתי טעויות עיקריות - האחת היא בחירה בלהקה שימי הזוהר שלה, בואו נודה בכך, מאחוריה (ולכך נתייחס בהמשך), והשנייה היא הדרך הפולשנית-משהו שבה אפל דחפה את האלבום לספריית המוזיקה של המשתמשים: מיד לאחר ההכרזה, אפל פשוט הורידה את האלבום לחצי מיליארד משתמשים מבלי לשאול אותם בכלל האם הם רוצים לקבל את השי לחג הזה.

וכך, משתמשים שחשבון האייטיונז שלהם מתעדכן באופן אוטומטי, שלא בהכרח עקבו אחרי אירוע ההכרזה, גילו להפתעתם את האלבום במחשב או הסמארטפון שלהם. גם מי שהחשבון שלו מוגדר אחרת, יכול היה לראות את האלבום מופיע ברכישות תחת קטגוריית iTunes in the Cloud.

התגובות העוקצניות לא איחרו לבוא: "אין לי אפילו מספיק מקום אחסון בטלפון כדי לצלם שתי תמונות", צייץ אחד הגולשים בטוויטר. "מה גורם לאפל לחשוב שאני רוצה לקבל את האלבום של U2 בהורדה אוטומטית?", "אפל חייבת לי אייפון חדש, מאחר שהייתי צריך לשרוף את המכשיר שלי כשמצאתי שם את האלבום של U2", כתב צייצן נוסף, ואחר הוסיף: "הייתי עירום ופגיע במקלחת כששמעתי מוזיקה באייפוד-שאפל, כשפתאום שיר של U2 החל להתנגן. אני מרגיש כל כך מחולל". אלו הצטרפו כמובן לרבבות ציוצים סרקסים נוספים ששטפו את הרשת.

 

ביונסה כבר עשתה כזה

למרות ההכרזה של קוק, לפיה מדובר במהלך ההשקה הגדול של כל הזמנים, הוא בהחלט לא הראשון. ביונסה כבר עשתה את זה בדצמבר 2013, כשחררה לאייטיונס את אלבומה החדש "Beyonce". האלבום כלל 14 שירים ו-17 קליפים. גם ההוצאה הזו נעשתה בהפתעה, אבל כאן גבר מדובר באחת הזמרות המובילות בעולם, שכולם רק חיכו לצאת האלבום החדש. ביונסה רצתה ליצור צונאמי של התהלבות, וכדרכה של הדיווה, היא גם הצליחה.

גם בן זוגה של הכוכבת היה שותף למהלך השקה דומה. ביוני 2013, ג'יי זי שיתף פעולה עם סמסונג ושיחרר את האלבום שלו בחינם לבעלי מכשירי גלקסי, בטרם יצא לאוויר העולם באופן רשמי. אבל הנה ההבדל: משתמשים שרצו את האלבום היו צריכים להוריד אותו באופן יזום למכשיר שלהם, הם היו צריכים להסכים. על רקע דברים אלו, המהלך של אפל נתפש כאגרסיבי וכופה על המשתמש משהו שהוא לא בהכרח רוצה, אבל היי - מה חדש?

 

מעדיפים מחלות מין על פני U2

מערכת היחסים של אפל עם U2 נמשכת כבר כעשור. ב-2004, ענקית הטכנולוגיה השיקה מהדורה מיוחדת של אייפוד שכלל את אלבום הלהקה וחתימות של חבריה חרוטות בלייזר. אך עם כל הכבוד לנוסטלגיה, זו החברה של טים קוק עכשיו, לא סטיב ג'ובס, ולא ברור מה דחף אותו לשלם כמאה מיליון דולר על הזכות להפיץ את האלבום החדש. הבחירה הזו, כאמור, הדליקה לא מעט מתנגדים. 

אין תמונה
פייפר. מהנשים היפות בתבל גם לפני וגם אחרי
אתר הטכנולוגיה מאשבל, למשל, פרסם רשימה של ארבעה מוזיקאים אחרים שהקהל היה שמח לקבל אלבומים שלהם. "U2 לא שחררו אלבום מאז 2009 ולא הוציאו שיר שהגיע לעשרת המובילים בארה"ב מאז סוף שנות השמונים", נכתב באתר. "אז טים קוק, אם אתה שומע, הנה רשימה של ארבעה אמנים שהייתם צריכים לעבוד איתם במקום זאת". הרשימה כוללת את ביונסה, אדל, פרל וויליאמס ורדיוהד.

אתר The Mary Sue הלך אף רחוק יותר ופרסם רשימה של 101 דברים ש"היינו שמחים לקבל במקום האלבום של U2, וגם: איך להיפטר ממנו". הרשימה כללה דברים כמו: כסף לאלבום אחר, שעון לא חכם, תפוח רקוב, עוגיה שנראה כאילו יש בה שוקולד - אבל אין בה וגם: כלמידיה.

"חבר'ה אירים בג'אנק מייל"

ומה היה ל-U2 להגיד על כל הסיפור? מנהל הלהקה, גיא עוזרי, לא הבין כל כך את ההתבכיינויות: "זו מתנה מאפל" אמר עוזרי. "אם מישהו לא רוצה את המתנה, שפשוט ימחוק אותה. יש אנשים שמאוד יתרגשו מהמתנה, יש אנשים שלא יהיה אכפת להם מהמתנה, ידענו את זה מראש. אם מישהו לא אוהב אותה - בסדר, שימחק אותה. אנחנו פשוט רצינו לחלוק את האלבום עם כמה שיותר אנשים". במאשבל מציינים שגם בונו שותף לתפישה הזו. כבר לאחר ההשקה פנה סולן הלהקה למבקרים ואמר: "מי שלא רוצה לבדוק את המוזיקה שלנו, תסתכלו על זה כך: הדם, היזע  והדמעות של כמה חבר'ה אירים נמצאים בתיקיית הג'אנק מייל שלכם".