זה טוב ויפה שלאפל יש עכשיו סוף סוף שירות תיקונים רשמי בישראל - גם אם הוא לא כל כך עומד בעומס - אבל מסתבר שהחברה מענישה את מי שלא משתמש בשירות הזה.

ביום חמישי האחרון שחררה החברה עדכון למערכת ההפעלה של אייפון ואייפד, iOS 11.0.3, וכתב אתר Motherboard ג'ייסון קובלר הבחין שבאחד מהסעיפים המתארים מה השתנה בגרסה החדשה כותבת אפל כי היא "מטפלת בבעיה שבה חיישני המגע במסכי אייפון 6s הפסיקו להגיב מכיוון שלא טופלו בחלקים מקוריים של אפל. שימו לב: מסכים חלופיים לא מקוריים עשויים לפגוע באיכות התצוגה ועשויים לא לעבוד כראוי. תיקוני מסך מאושרים על-ידי אפל מבוצעים על-ידי מומחים אמינים המשתמשים בחלקים מקוריים של אפל".

הסעיף הזה מהווה הודאה ראשונה של אפל בתיאוריית קונספירציה שקימת כבר זמן רב. לפי אותה תיאוריה, התוכנה של אפל מסוגלת לבדוק אם רכיב חלופי שהותקן באייפון הגיע מאפל עצמה או מגורם אחר - ולסרב לעבוד איתו אם הוא אינו מקורי.

לפני כשנה וחצי הודתה אפל בכך שמכשירי אייפון 6 ומעלה שחיישן טביעות האצבע שלהם הוחלף מושבתים, והסבירה שהמטרה היא כדי למנוע פגיעה בפרטיות - אך לגבי מסכים וחלקים אחרים היא לא יכולה לטעון טענה דומה, שהרי מסכים אינם מכילים פרטי זיהוי של המשתמש ולכן החלפתם בכאלה שאינם מקוריים לא אמורה לגרום לבעיות כל עוד החלק החלופי עובד כראוי.

נציין כי קיים הבדל בין תיאוריית הקונספירציה לבין ההודאה האגבית של אפל: אפל לא הודתה שהתוכנה שלה בודקת את החלקים ומשביתה בכוונה כאלה שאינם מקוריים, אלא רק ציינה שחלקים לא מקוריים עלולים לא לעבוד כראוי עם התוכנה. במילים אחרות, כאשר אפל מוציאה עדכון היא, לכאורה, לא בונה אותו כך שישבית מסכים לא מקוריים, אבל ייתכן שמסך לא מקורי לא יידע לתקשר עם הגרסה החדשה, מכיוון שאפל לא בודקת כל גרסה על כל סוגי המסכים החלופיים הקיימים. ובכל זאת, ההודאה של אפל כן מבהירה שאם קורות תקלות של חוסר תיאום בין התוכנה שלה למסכים חלופיים - היא בהחלט יכולה לתקן אותן אם היא רק רוצה.