כזה עוד לא היה לנו: אייפון 7, שהוצג אתמול על ידי אפל, היה אמור להיות שדרוג משמעותי, לפחות לפי מסורת החברה ב-8 השנים האחרונות. בפועל, קיבלנו בשנה השלישית ברצף את אותו עיצוב עם שינויים מזעריים (ולא, שני פסים שזזו פחות משני סנטימטרים הם לא שינוי עיצוב משמעותי), ועם רשימת שינויים שכוללת בעיקר ויתורים: ויתור על שקע האוזניות, ויתור על הניסיון לייצר מכשיר שהמצלמה לא בולטת מהגב שלו והופכת את השימוש בו על שולחן לסיוט, ויתור על כפתור בית אמיתי בשביל עוד רכיב מגע עם מנגנון רטט מעצבן מתחתיו.

מצד שני, המכשירים החדשים כן כוללים לא מעט שדרוגים משמעותיים: מעבד עוצמתי הרבה יותר, כמות אחסון כפולה, עמידות במים ומצלמות משופרות.

השאלה היא האם, בשורה התחתונה, כדאי לבעלי אייפונים מדורות קודמים לשדרג השנה את המכשירים, או לחכות לשנה הבאה ולקוות לשדרוג משמעותי יותר? חפרנו בכתבות של כמה מבכירי עמיתינו בעולם כדי להבין מה הם חושבים:

דיטר בון מ-The Verge דווקא הופתע מהשדרוגים. "הם מרגישים יותר חדשים ממה שאפשר לצפות", בישר לקוראים כבר בכותרת המשנה לכתבת ההתרשמות שלו משני הסמארטפונים החדשים. הוא ציין שהעיצוב של הגרסה השחורה המבריקה החדשה מרשים, ולמרבה הפלא למרות שהיא נראית כמצופה לכה היא לא מחליקה ביד. מצד שני, הוא הודה שהשחור המט נראה טוב יותר. הביקורת היחידה שלו נגעה לכפתור הבית החדש, אותו הגדיר "פשוט נוראי. זה לא הפידבק הגרוע שאתם זוכרים, עם הרטט המוזר, זה פשוט סוג חדש של פידבק גרוע. זה בכלל לא מרגיש כמו כפתור".

בשורה התחתונה, למקרה שתהיתם, בון כנראה ממליץ לשדרג.

המתחרה כריס ולזקו מ-Engadtet גם הוא ניסה להדגיש שלמרות שהשינויים נראים קטנים, הם "עדינים ועוצמתיים" ובעיקר "משמעותיים יותר ממה שאתם חושבים". בפירוט התרשמויותיו הוא ציין שהזום במצלמת אייפון 7 פלוס "הרגיש כמו גימיק רק לכמה רגעים", ואחריהם הוא הפך למובן מאליו. לגבי הוויתור על שקע האוזניות הוא היה ביקורתי יותר וטען שזה יסבך דברים.

אין תמונה
רגע, זה לא הדגם הקודם?

ההתרשמות הכללית שלו היתה טובה, אך לפי הניסוחים נראה שהוא לא השתכנע שכדאי לכל משתמשי הדורות הקודמים לשדרג.

גם מארק סאליבן מ-Fast Company הדגיש שלמרות מראה העיניים המטעה, האייפונים החדשים שונים באופן משמעותי למדי מהקודמים. "השינויים לאייפונים החדשים היו כמעט כולם מתחת למעטפת - אבל מסתבר שהם די משכנעים ומפתים", הוא הצהיר כבר בכותרת המשנה. כמה שורות אחר כך הוא הצהיר שהשיפורים למכשירים "נראו הרבה יותר טוב מכפי שהמפרטים המודלפים גרמו לנו לחשוב".

בניגוד אלינו אמש, סאליבן לא חושב שהעמידות במים צריכה להיות גולת הכותרת בשקלול החידושים במכשירים, וגם לא כפתור הבית החדש והרוטט. לשדרוגי המעבד והאחסון המשמעותיים הוא בוחר לקרוא "דרישות מינימליות".

הדבר היחיד כמעט שהוא מקדיש לו תשומת לב הוא המצלמה - השינוי היחיד שלגביו כל הכתבות שקראנו הביעו ביקורת חיובית בלבד. ההשגה היחידה שלו היתה על כך שהמצלמה הכפולה נמצאת רק באייפון הגדול והיקר יותר, מה שיגרום להרבה אנשים שרוצים צילום איכותי אבל לא מוכנים לשלם יותר או להשתמש במכשיר מפלצתי בגודל 5.5 אינצ' עם שוליים מכובדים למדי לוותר על השדרוג לדור הזה.

 ורק בגלל אותה מצלמה, מסכם סאליבן שהשאלה האם לשדרג או לו "קשה יותר משחשבנו".

לאנס אולנוף מ-Mashable לא מסתיר מהרגע הראשון את הכוונה שלו לשדרג לאייפון החדש. אלא שלנו פחות משנה מה הוא יקנה ויותר משנה מה הוא ממליץ לכם לעשות. אולנוף מציין שמצד אחד, אייפון 7 דווקא מזכיר יותר מכל דבר אחר את האייפון הראשון, לפחות בגרסה השחורה-בוהקת בעלת אותו צבע שחור מצופה לכה, אך מצד שני, מבחינה טכנולוגית הוא "התקדמות של שנות אור".

אין תמונה
השיפור היחיד שמצדיק שדרוג: המצלמה

אולנוף כל כך אוהב את האייפון החדש שהוא היחיד שכתב דברים טובים גם על כפתור הבית החדש: "התרשמתי מיידית מאיך שהמנוע החדש עבד על האצבעות שלי כדי שיאמינו שהכפתור זז", הוא כתב, ורק קונן על כך שלא זכה לראות יותר מדי שימושים לכפתור המגע מלבד ההערכה הנפוצה שהשימוש בכפתור שלא באמת זז יפחית משמעותית את כמות בעלי האייפונים שהכפתורים שלהם יפסיקו לעבוד ויצטרכו החלפה.

באופן מוזר, ככל שהוא מתקרב לסיכום נהיה אולנוף נלהב פחות, אך עדיין מפרגן מאוד, ובסוף כותב כי אפל "הצליחה לעשות מה שהיה הכרחי - עמידות במים, ביצועים טובים יותר, להדביק את הפערים מול סמסונג או לעקוף אותה בחזית הצילום - בלי להוסיף תכונות שוליים כמו טעינה אלחוטית". במילים אחרות - הוא חושב שזה ששדרוג טבעי לכל אייפון קודם, ואולי גם לכמה מכשירים מתחרים.

ומה אנחנו חושבים? כותב שורות אלה בילה לא מעט שעות בחייו בהתעסקות בהשקות אייפונים חדשים, ולא זוכר מעולם תחושה כה מרה. זו לא רק אכזבה, אלא גם משטמה.

כל מי שצפה באירוע אתמול, לא יכול היה להתעלם מכך שאפל פשוט התביישה להציג את המכשיר: כל התמונות והסרטונים שלו היו של הגרסה השחורה על רקע שחור, כך שבלתי אפשרי היה להתרשם איך הוא נראה, אלא רק מה יש על המסך. המכשיר לא נשלף מהכיס על הבמה והונף מול הצלמים הרבים בקהל, והבליח רק לרבע שנייה במהלך סרטון ההצגה של האוזניות האלחוטיות החדשות. הדבר בלט במיוחד בגלל אורך האירוע - שעתיים שלמות. נכון, אלו אותן שעתיים שהחברה מבזבזת לנו כל שנה, אלא שבשנה שעברה, למשל, נכנסו בשעתיים האלה כמעט פי שלושה הכרזות - ביניהן אייפד פרו, אפל טי.וי החדש ועשרות תת-הכרזות לגבי כל אחד מהמכשירים. השנה השעתיים נמרחו כמו חמאה על טוסט.

השיפורים באייפון הוצגו רובם במהירות, כאילו ביקשה אפל לעבור לדבר הבא לפני שנשים לב שאין לה באמת משהו מעניין להגיד או להראות. העמידות נגד מים היא בתקן IP67 - פחות ממכשירי סוני וסמסונג מהשנים שעברו, וככל הנראה שיפור בטל בשישים מאייפון 6s, שלפי מעבדות שבדקו אותו התברר שכבר היה עמיד למדי במים, אם כי אפל לא הצהירה על כך רשמית.

את רוב הזמן תפסה מצלמת אייפון 7 פלוס - ובצדק. היא החידוש המשמעותי היחיד בדור הזה, וגם כך אינה מחדשת כלום: הרי LG השיקה כבר לפני חצי שנה את G5, עם שתי מצלמות אחוריות שמשלבות עדשה רגילה ורחבה לאשליה של זום. הבעיה היא שלא משנה מי היה ראשון, מדובר בשקר: ה"זום" פה הוא לא פנימה, אלא החוצה - עדשת ברירת המחדל למצלמה האחורית בסמארטפון היא העדשה הצרה, ולא הרחבה, ולכן החידוש פה הוא הזום החוצה, ולא פנימה. עם זאת, יש לציין לזכותה של אפל את ממשק ה"זום" שלה, שמנצל טוב יותר את השקר הזה. החידוש האמיתי היחיד שהיה אמור לפי השמועות להיות במצלמה הזו - יכולת למקד תמונות לאחר הצילום בזכות שתי העדשות - דווקא לא הוצג. אמנם, הוא בהחלט עשוי להגיע בהמשך בעזרת עדכון תוכנה, אך כרגע מדברת אפל רק על טשטוש רקע בתמונות שיתווסף למכשיר דרך תוכנה, ולא על שינוי מיקוד אמיתי.

אייפון 7 (צילום: Sakchai Lalit | AP)
כפתור הבית. לא הרטט הגרוע שאתם מכירים, אלא רטט גרוע מסוג חדש | צילום: Sakchai Lalit | AP

הדבר הכי טוב שאפשר לומר על אייפון 7 הוא שמי שמאוכזב מהצילום באייפון הנוכחי שלו - בהחלט ישמח לשדרג. מי שיש לו אייפון 6s או 6s פלוס, או אפילו 6 או 6 פלוס, כבר נהנה מצילום מעולה שלא מצדיק לדעתנו לשדרג את המכשיר, אלא אם אתם צריכים את האחסון הגדול יותר (שהוא לדעתנו תוספת חשובה מאוד). אותו דבר, אגב, אפשר לומר על כל סמארטפון שהושק מאז 2014 - הם אותה גברת עם מצלמה מעט טובה יותר וניצול סוללה מעט יעיל יותר. רק על המחיר אי אפשר לומר שהוא מעט.